ایجاد معاونت جدید در شهرداری با برنامه سوم توسعه مغایرت دارد

شهر: رئیس کمیته سلامت شورای شهر درباره طرح اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست توضیح داد که این طرح با ایجاد یک معاونت جدید در شهرداری به دنبال توسعه ساختار شهرداری نیست بلکه خواهان ایجاد شهر سالم است.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر درباره طرح ادغام اداره کل سلامت و اداره کل محیط زیست شهرداری که یک فوریت آن در شورای شهر به تصویب رسیده است، در گفتگو با خبرنگار شهر گفت: حوادثی که در چندین سال اخیر هر از گاهی در تهران اتفاق می افتد نشان می دهد که باید بحث سلامت، ایمنی و محیط زیست را به صورت کلان مورد توجه قرار دهیم و مدیریت شهری توجه بیشتری به آن داشته باشد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر اداره کل محیط زیست و اداره کل سلامت وجود دارد، توضیح داد: عملا بخشی از موضوعات مربوط به ایمنی در شرکت شهر سالم، بخشی در سازمان آتش نشانی و بخش دیگری در مدیریت بحران پراکنده شده است و متولی خاصی ندارد. با این حال شاهد هستیم هر از گاهی در پارک ها و فضاهای عمومی شهر که مدیریت آن با شهرداری است اتفاقاتی رخ می دهد که حتی خطرات جانی برای شهروندان داشته است.

خداکرمی ادامه داد: به همین دلیل کمیسیون سلامت شورای شهر در حوزه سلامت طرحی را ارائه کرده است که به موجب آن با نظر اعضا یا یک معاونت سلامت و یا یک سازمان سلامت زیر نظر شخص شهردار ایجاد خواهد شد که ذیل آن همه واحدهایی که در حوزه سلامت، محیط زیست و ایمنی فعالیت می کنند ادغام می شوند. بخشی از کارها، فعایت ها و برنامه های این سازمان ها با یکدیگر مشترک است و وقتی به آن شکل ادغام شوند باعث می شود که هماهنگی و هارمونی بین محیط زیست، سلامت و ایمنی ایجاد شود که ان شالله شهر تهران به عنوان یک شهر سالم و ایمن بتواند در عرصه ملی و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.

خداکرمی درباره مخالفت برخی از اعضا با این طرح از این جهت که بر خلاف برنامه سوم است، بیان کرد: این طرح اتفاقا منطبق با برنامه سوم است. شاید برداشت مخالفان این است که ما در حال توسعه ساختار شهرداری هستیم و این امر می تواند باعث ایجاد بروکراسی بیشتر و سنگین تر شدن نیروی انسانی شود. اما این طور نیست. در این طرح قرار است سازمان های همسو با مأموریت های مشابه ادغام شوند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر گفت: گمان عمومی این است که سلامت مقوله ای است که تنها به سلامت فردی مرتبط است. در صورتی که سلامت یک واژه گسترده است که ایمنی، محیط زیست، حوادث غیر مترقبه و بحران را در بر می گیرد. در اپیدمی کرونا که نزدیک یک سال است با آن مواجه هستیم مشاهده می کنیم که با اینکه کرونا اپیدمی بیماری زاست با اقتصاد، سیاست و مسائل اجتماعی گره خورده است. اگر بتوانیم یک سازمان مستقل متولی سلامت جامع شهر تهران داشته باشیم که در ذیل آن بحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست وجود دارد، مسلما امور مربوط به کیفیت سلامت، زندگی و پیشگیری از حوادثی که منجر به ضرر و زیان های جانی می شود را بهتر مدیریت کنیم.

خداکرمی افزود: بنابر این نیاز است که شورای پنجم یک تصمیم منطقی و خردمندانه برای بحث کلی سلامت بگیرد که همانا اصلاح ساختار در این حوزه است که امیدواریم با ادغام ادارات کل موازی و حوزه هایی مثل سلامت و محیط زیست و ایمنی درکنار هم بتوانیم یک حرکت منطقی را به سمت یک شهر سالم ادامه دهیم.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
کد خبر: 6676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =