۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
کد خبر: 7175

معاون وزیر کشور خبر داد

ایجاد بانک جامع اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری‌ها

ارتباط میان فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها با سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود
ایجاد بانک جامع اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری‌ها

شهر: بانک جامعی از اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری‌ها ایجاد شده و فرآیند تخصیص اوراق مشارکت و دریافت مدارک لازم از شهرداری‌ها در سامانه تسهیلات و سرمایه‌گذاری شهرداری‌های کشور پیش‌بینی‌شده است.

آبان امسال بود که وزارت کشور از راه اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه‌گذاری شهرداری‌های کشور خبر داد. هدف از راه اندازی این سامانه الکترونیکی کردن فرایندها و خدمات دهی به شهرداریها در حوزه سرمایه گذاری عنوان شده است.

مهدی جمالی‌نژاد، رئیس سازمان شهرداری‎ها و دهیاری‌های کشور در گفتگو با خبرنگار شهر، با اشاره به راه‌اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه‌گذاری شهرداری‌های کشور توضیح داد: بخش زیادی از زمان دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها، استانداری‌ها و نهادهای حاکمیتی به تجمیع اطلاعات و گزارش دهی می‌گذرد. همچنین دسترسی به اطلاعات به‌ روز و قابل استناد بسیار زمان‌بر بوده و کمتر فرصتی برای تحلیل اطلاعات باقی می‌ماند.

او با بیان اینکه آئین‌نامه توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی (مصوبه شورای عالی اداری) به‌ صراحت درباره لزوم الکترونیکی کردن خدمات دولتی اشاره کرده است، گفت: از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم کاهش مراجعات غیرضروری، اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات در خدمات مختلف سطح کشور را بیش‌ از پیش نشان داده است.

آنطور که معاون وزیر کشور گفته است؛ شناسایی پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها، شناسایی سرمایه‌گذاران حوزه مدیریت شهری، ایجاد بانک اطلاعات تسهیلات بانکی پرداختی به شهرداری‌ها در سنوات مختلف، ایجاد بانک اطلاعات اوراق مشارکت منتشر شده توسط شهرداری‌ها به تفکیک هر سال، ایجاد ارتباط فی‌مابین سرمایه‌گذاران و پروژه‌های شهرداری، تجمیع مشخصات شرکت‌ها و سازمان‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها و تجمیع قوانین مرتبط با سرمایه‌گذاری و تسهیلات شهرداری‌ها از اهداف کلان راه‌اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه‌گذاری شهرداری‌های کشور است.

جمالی‌نژاد به زیرسیستم‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: تسهیلات بانکی شهرداری‌ها یکی از زیر سیستم‌ها است به طوری که هر شهرداری در این سامانه میزان تسهیلات دریافتی از سازمان شهرداری‌ها (از سال ۱۳۹۰ تاکنون) را مشاهده می‌کند. همچنین تعداد وام، حجم مالی آن‌ها، عنوان پروژه‌ها و باقیمانده وام قابل پرداخت، از دیگر امکانات سامانه است. استانداری‌ها نیز به‌طور جامع کل وام‌های پرداختی به شهرداری‌های استان خود را مشاهده می‌کند و در آینده نزدیک فرآیند درخواست شهرداری‌ها برای دریافت وام و تحویل مدارک از شهرداری‌ها از طریق سامانه صورت خواهد گرفت.

او اوراق مشارکت شهرداری‌ها را دومین زیر سیستم این سامانه عنوان کرد و توضیح داد: بانک جامعی از اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری‌ها ایجاد شده و فرآیند تخصیص اوراق مشارکت و دریافت مدارک لازم از شهرداری‌ها نیز در سامانه پیش‌بینی‌شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور  ادامه داد: پروژه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها دو زیر سیستم دیگر سامانه تسهیلات و سرمایه‌گذاری است که درباره پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها و اطلاعات پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها در سامانه ثبت و در بازه‌های زمانی مختلف امکان رصد وضعیت پیشرفت پروژه‌های شهرداری‌ها فراهم می‌شود و در زیرسیستم فرصت‌ها، مشخصات فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها در این سامانه قابل ثبت است. در زمینه سرمایه‌گذاران حوزه شهری هم با شناسایی سرمایه‌گذاران حوزه شهری کشور، ارتباط میان فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها با سرمایه‌گذاران از طریق سامانه فراهم می‌شود.

بر اساس این گزارش، سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری های کشور investcity.ir در راستای ارائه خدمات الکترونیکی به شهرداری ها در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طراحی و راه اندازی شده است هدف سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری انجام الکترونیکی مراحل پرداخت وام به شهرداری ها و اوراق مشارکت عنوان شده است.  همچنین تجمیع اطلاعات سرمایه گذاری شهرداری ها و معرفی فرصتهای سرمایه گذاری به عموم سرمایه گذاران کشور است.

خبرنگار: فریبا رحمانی

۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
کد خبر: 7175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 9 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
   0 0
   عالی