حمایت شهرداری از فدراسیون فوتبال برای میزبانی جام ملتهای آسیا

شهر: شهرداری پایتخت های کشورهای نامزد میزبانی مسابقات جام ملتهای آسیای ۲۰۲۷، می توانند برای حمایت از ورزش کشور و شهر وارد شوند و شهرداری تهران نیز با دستور شهردار، در این زمینه از وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال حمایتی همه جانبه خواهد داشت.

امیر محسنی، مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری در گفتگو با خبرنگار شهر درباره کمک شهرداری تهران به فدراسیون فوتبال برای کسب میزبانی مسابقات جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۲۷ گفت: پروتکلی وجود دارد که طبق آن شهرداری های پایتخت های کشورهای کاندید میزبانی از این مسابقات، می توانند برای حمایت از ورزش کشور و شهر وارد شوند و شهرداری تهران نیز با دستور شهردار، از وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال حمایتی همه جانبه خواهد داشت.

او درباره چگونگی حمایت شهردای تهران از فدراسیون فوتبال نیز عنوان کرد: چنانچه میزبانی مسابقات جام ملتهای آسیا در اختیار کشورمان قرار بگیرد همه امکانات شهرداری تهران در حوزه های پشتیبانی و جنبی برگزاری مسابقات در اختیار فدراسیون فوتبال قرار خواهد گرفت.

به گفته مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران اولین جلسه نیز در این رابطه  با فدراسیون فوتبال انجام و برگزاری جلسات بعدی نیز هماهنگ شده است.

از آخرین میزبانی ایران در جام ملت‌های آسیا حدود ۴۷ سال می‌گذرد. برای آن میزبانی که سال ۱۹۷۶ صورت گرفت ورزشگاه آزادی ساخته شد و ورزشگاه باغ شمال تبریز هم شرایط استاندارد روز فوتبال دنیا را داشت و با همین دو ورزشگاه ایران توانست مسابقات را میزبانی کند و برای سومین دوره پیاپی عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. عنوانی که از آن سال تاکنون تکرار نشده و فوتبال ایران همچنان در حسرت قهرمانی می‌سوزد.

مسابقات جام ملت‌های آسیا یک تورنمنت فوتبال است که کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) آن را برگزار می‌کند. این تورنمنت که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود پس از کوپا آمه‌ریکا قدیمی‌ترین تورنمنت ملی قاره‌ای در دنیاست. قهرمان این مسابقات به عنوان قهرمان قاره آسیا به جام کنفدراسیون‌ها راه پیدا می کند.

این جام از سال ۱۹۵۶ میلادی (۱۳۳۵ خورشیدی) به میزبانی هنگ‌کنگ آغاز شد و تا سال ۲۰۰۴ در چین، هر چهار سال یک بار برگزار شد ولی پس از آن به دلیل هم‌زمانی این جام با جام ملت‌های اروپا و المپیک، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا دورهٔ برگزاری بازی‌ها را تغییر دهد تا در سطح جهانی به این جام توجه بیشتری شود. بعد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴، دوره بعدی این جام در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و از آن پس باز هم فاصله چهار ساله در برگزاری آن رعایت می‌شود.

خبرنگار: علی سی پی

۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
کد خبر: 7539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =