۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
کد خبر: 8006

مردودی ۴۹۸ دستگاه به دلیل شدت صوت بالاتر از حد مجاز

مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی ۳ برابر شد

تنها ۴۶ درصد از پلاک تهرانی ها به مراکز معاینه فنی پایتخت مراجعه می‌کنند
مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی ۳ برابر شد

شهر: به مناسبت هفته هوای پاک با رویکرد اهمیت انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا، حمایت، تشویق و ترغیب رانندگان تاکسی به استفاده از خدمات مراکز معاینه فنی شهر تهران، مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌ها در هفته هوای پاک از ۲۹ دی تا ۵ بهمن جاری در تمامی مراکز معاینه فنی شهر تهران به استثناء واحدهای سیار معاینه فنی به صورت رایگان انجام می‌شود.

حسین مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در گفتگو با شهر، با بیان اینکه طرح «معاینه فنی رایگان به مدت یک هفته» با تدبیر معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مشارکت ستاد معاینه فنی و همچنین سازمان تاکسیرانی در تأمین هزینه‌های آن، انجام شده، توضیح داد: رانندگان دارای پروانه تاکسیرانی معتبر می‌توانند از این خدمات ویژه در این هفته استفاده کنند. شایان ذکر است از آغاز شروع این طرح  رانندگان تاکسی استقبال بسیار خوبی داشته و میزان مراجعات تاکسی‌ها در مقایسه با روزهای قبل در حدود سه برابر افزایش داشته است.

او با تأکید براینکه در ایام سال نیز معاینه فنی خودروهای تاکسی با تخفیف ۵۰ درصدی انجام می‌شود، افزود: درضمن جهت تسهیل در ارائه خدمات به رانندگان تاکسی و به حداقل رساندن زمان معطلی، این خودروها در سه مرکز منتخب الغدیر، شقایق و چمران به صورت ویژه در خارج از نوبت پذیرش می‌شوند  و یک خط مختص این خودروها در این ایام پیش بینی شده است.

مقدم درباره دستور شهردار تهران مبنی بر طرح معاینه فنی تهران برای خودروهای تهران، بیان کرد: حسب دستور شهردار محترم راهکارهای قانونی جهت این الزام در حال پیگیری است  که به صورت منطقی جهت جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان این اتفاق بایستی هر چه سریعتر افتد. قطعاً خودرویی که خارج از کلانشهر تهران تردد می‌کند نیاز به کنترل و بازرسی با استاندارهای یک کلانشهر را در بحث آلایندگی ندارد.

مراجعه ۴۶ درصد از خودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره میزان مراجعات خودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی شهر تهران، گفت: به صورت میانگین حدود ۴۶ درصد از این خودروها به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند که بر اساس سیاست‌های مدیریت شهری و راهکارهای تشویقی این میزان درحال افزایش است.

او در توضیح دلیل مراجعه تعدادی از خودروها به مراکز معاینه فنی خارج از شهر تهران، بیان کرد: این یک تصور اشتباه از سنوات گذشته است که تهران سختگیرانه ترمعاینه فنی انجام می‌دهد. با اتصال مراکز به سامانه یکپارچه ملی معاینه (سیمفا) از چهار سال گذشته رویه انجام معاینه فنی در کل کشور به صورت یکسان انجام می‌شود و حداقل‌های شاخص کنترلی در ضوابط و دستور العمل‌های ابلاغی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تعریف و مراکز معاینه فنی کل کشور مکلف به رعایت آن هستند.  البته ممکن است که بعضی از مراکز خارج از شهر تهران تخلف و ضوابط را رعایت نکنند که بایستی با تشدید نظارت توسط دستگاه های ذیربط این مشکل نیز مرتفع شود.

به گفته مقدم؛ با توجه به شرایط خاص شهر تهران و وضعیت آلودگی در این کلانشهر گریزی نیست که معاینه فنی تهران با استاندارهای بالاتر و سختگیرانه تری بالاتر از حداقل‌ها در مقایسه با سایر نقاط کشور انجام شود و خودروهای پلاک تهران ملزم به اخذ معاینه فنی از مراکز شهر تهران شوند. بدون تردید خودروهایی که خارج از شهر تهران تردد می‌کنند نیازی به رعایت این استاندارد نداشته و سختگیری برای این خودروها به نحوی موجب جفا در حق آن‌ها خواهد شد.

مراجعه ۱۳۷۸۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تهران

او درباره آمار مراجعه خودروهای شهر تهران از ابتدای سال تا پایان دی، گفت: یک میلیون و ۳۷۸ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته تقریباً تغییری نداشته است. در حال حاضر روزانه پنج هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند و وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار دارد. همچنین تقریباً تمامی مراکز فاقد صف انتظار هستند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه از آمار اعلامی، ۹۸۹هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده، افزود: ۱۷ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۱۱ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴درصد در آزمون کمک فنر، ۱۴ درصد در آزمون تست ترمز و ۱۶درصد به علت عیوب ظاهری مردود شده‌اند.در مجموع ۳۷ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

به گفته مقدم؛ در این ۱۰ ماه، ۹۳۵ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که ۲۴۴ هزار گواهی آن مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۲۶ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

او با بیان اینکه در ۱۰ ماهه امسال؛ ۱۲ هزار و ۱۰۳ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین مراجعه کرده، گفت: شایان ذکر است شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه  مختص خودروهای سنگین برخوردار بوده که دو مرکز آن در توقفگاه های شرکت واحد واقع شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در ادامه با اشاره به آغاز آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران از دهم آبان، افزود: از ابتدای شروع این آزمون تا پایان دی، ۴۰ هزار و ۲۹۱ دستگاه خودرو آزمون شده که ۴۹۸ دستگاه به دلیل شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده‌اند. 

به گزارش شهر، شهروندان جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز،قبل از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه کنند. همچنین در مدت زمان اداری می‌توانند در صورت هرگونه سئوال با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس حاصل کنند.

خبرنگار: ملیکا هاشمی

۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
کد خبر: 8006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =