۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
کد خبر: 8142
تغییر شاخص‌ها یکی از دلایل افزایش روزهای آلوده است

شهر: یکی از دلایل افزایش تعداد روزهای آلوده امسال نسبت به سال گذشته، تغییر شاخص‌های تعیین آلودگی هوا است. برای مثال وضعیت پاک به قابل قبول و وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس به ناسالم برای همه ارتقاء پیدا کرده است.

به گزارش شهر، از ابتدای امسال، بارها مدیران شهری اعلام کرده‌اند که شاخص‌های سنجش آلودگی سخت گیرانه‌تر شده به طوری که سنجش آلودگی هوا با شاخص‌های سال گذشته ۳۰ درصد کمتر است. برهمین اساس است که تعداد روزهای ناسالم نسبت به سال گذشته افزایش یافته و شهر تهران تعداد روزهای پاک کمتری تجربه کرده است.

وضعیت کیفیت هوای شهر تهران امسال برابر با ۱۵ روز پاک، ۱۹۰ روز قابل قبول، ۹۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۱۵ روز ناسالم بوده است. درصورتی‌که  سال گذشته وضعیت به صورت ۲۵ روز پاک، ۲۱۳ روز قابل قبول، ۷۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۵ روز ناسالم بود.

درهمین رابطه؛ حسین شهید زاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفتگو با شهر، درباره چگونگی تغییر شاخص‌ها، توضیح داد: به منظور اینکه شهروندان به زبان روشن‌تری چگونگی وضعیت هوا را متوجه شوند، شاخص تعیین و تعریف شده است. درغیر اینصورت اعدادی که اندازه گیری می‌شوند بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یا ۳۰۰ تا ۴۰۰ نیستند. برای مثال سال گذشته زمانی‌که عدد غلظت PM۲.۵ به ۱۵/۴میکروگرم بر مترمکعب می‌رسید، شاخص برابر با ۵۰ بود. امسال این اعداد تغییر کرده و همان عدد ۱۵/۴ به ۱۲ تغییر کرده و این بار زمانی که غلظت PM۲.۵ به ۱۲ برسد برابر با شاخص ۵۰ می‌شود.

او در ادامه تأکید کرد: هوایی که سال گذشته پاک نامیده می‌شد، امسال قابل قبول است یا هوایی که ناسالم برای گروه‌های حساس بود با شاخص‌های امسال برابر با ناسالم برای همه است. یعنی با غلظت‌های پایین‌تری از آلایندگی، شاخص‌های بالاتری نسبت به سال گذشته اعلام می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران؛ یکی از دلایلی که امسال تعداد روزهای ناسالم بیشتر شده، تغییر شاخص‌ها است. البته دلیل دیگر افزایش درصد کمی آلودگی هوا است.

شهیدزاده با بیان اینکه تفاوت روزهای آلوده‌تر امسال و پارسال با شاخص قدیمی، حدود ۱۰ روز است، توضیح داد: درحالی که اگر امسال را با شاخص جدید و پارسال را با شاخص قدیمی محاسبه شود، اختلاف آلودگی هوا بیش از ۳۵ روز خواهد بود. متاسفانه شهروندان اطلاع ندارند که شاخص‌ها نسبت به سال گذشته سخت گیرانه‌تر شده است و همین عدم اطلاع سبب وحشت آن‌ها از وضعیت آلودگی هوای شهر تهران می‌شود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پاسخ به این پرسش که دلیل بهبود وضعیت هوای تهران در هفته گذشته چه بود، گفت: علت اینکه هوا در چند روز گذشته قابل قبول شد، وزش باد است. وزش باد بالای ۵ متر بر ثانیه به عنوان یک تهویه طبیعی برای شهر تهران بشمار می‌رود که آلودگی را از شهر جابه جا می‌کند. تا زمانی که تهویه طبیعی تهران وجود نداشته باشد احتمال انباشت آلاینده‌ها در تهران وجود دارد. طبیعت و اقلیم تهران به صورتی است که با حداقل‌های منابع انتشار آلاینده‌ها می‌توان به هوایی با وضعیت ناسالم رسید.

خبرنگار: ملیکا هاشمی

۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
کد خبر: 8142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =