۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
کد خبر: 9210

جانمایی نخستین کیوسک با طراحی جدید در خیابان ولیعصر

کیوسک های شهر موضوعی می شود

کیوسک های تهران رتبه بندی و اجاره بهای آنها بر این اساس دریافت می شود
کیوسک های شهر موضوعی می شود

شهر: کیوسک های جدید با طراحی های موضوعی به زودی رونمایی می شود. جانمایی این کیوسک ها از خیابان ولیعصر و دیگرخیابان های اصلی تهران آغاز می شود.

سیدعلی مفاخریان مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در گفتگو با خبرنگار شهر از اصلاح روش ها و ساختارهای مدیریت و نظارت بر کیوسک ها شهر تهران خبر داد و گفت: از اوائل دهه ۷۰ و همزمان با جانمایی این کیوسک ها ابتدا فعالیت آنها در حوزه مطبوعات بود ولی با گذشت زمان و تحول در رویکرد مطبوعات و حرکت آنها به سمت دیجیتالی شدن، کاربری آن ها به سمت فروش تنقلات و دخانیات تغییر پیدا کرد.

مفاخریان، درباره عرضه کالاهای ممنوعه در کیوسک هایی که در قالب واحد تجاری فعالیت می کنند، گفت: طی سال های گذشته در کیوسک ها سیگار عرضه می شد که این از دیدگاه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد قاچاق کالا و ارز  ممنوع است. تخلفات مربوط به کیوسک ها از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود.

 به گفته او عرضه و فروش دخانیات از منظر قانونی برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوعیت دارد، و شهروندان می توانند در صورت مشاهده عرضه دخانیات در کیوسک ها، شکایات خود را به شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران اطلاع دهند تا برخورد لازم در این زمینه صورت گیرد.

مفاخریان افزود: برای ساماندهی و برخورد با کیوسک های متخلف نیازمند همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی و نیروی انتظامی  هستیم.

او در ادامه از فعالیت یکهزار و ۲۰۰ کیوسک مجاز در تهران خبرداد و گفت: از این تعداد حدود ۱۵۰ دستگاه کیوسک گل و مابقی کیوسک مطبوعات هستند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران  با اشاره به اقدامات این سازمان در جهت ارتقای منظر و سیمای شهری و در نهایت کیفیت کیوسک ها گفت: با همکاری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران و سازمان زیباسازی شهر تهران طرح نوسازی کیوسک ها در حال انجام است . پروژه وارد فاز طراحی شده است.

او از رونمایی از ماکت اولین طرح کیوسک های شهری در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: به تدریج نمونه های جدید جایگزین کیوسک های قدیمی می شود. جایگذاری اولین کیوسک از خیابان ولیعصر آغاز می شود، در ادامه خیابان های اصلی تهران و پس از آن کیوسک هایی که نیازمند ارتقا کیفیت بدنه هستند به ترتیب نو می شوند.

در همین زمینه قرار است کیوسک های موضوعی با کارکردهای مختلف از جمله بازیافت، دوچرخه، اطلاع رسانی، فناوری اطلاعات در سال های گذشته در تهران راه اندازی شود.

او همچنین به طراحی نرم افزارکیوسک برای ساماندهی و ارائه آمار دقیق از کیوسک های شهری گفت: برای هر کیوسک بارکد هایی ثبت و نصب خواهد شد. در حال حاضر  در دو منطقه از شهر تهران این طرح عملیاتی شده است.

مفاخریان در ادامه با بیان اینکه بارکد ها دو جنبه شهروندی و نظارتی دارند، اضافه کرد: در بخش اول شهروندان می توانند شکایات و تخلفات و حتی قدردانی خود از خدمات مربوط به کیوسک ها را از طریق بارکد ها اعلام کنند و شرکت ساماندهی صنایع  و مشاغل شهر تهران می توان این گزارشات را دریافت کند. بخش دوم مربوط به حوزه نظارتی است که توسط شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل در زمینه جابه جایی کیوسک و اجاره بهای آن ها  کنترل می شود. هر کدام از کیوسک ها  در سه مرتبه، درجه بندی می شوند و بر مبنای این درجه بندی و کارکرد برایشان اجاره بها تعریف می شود.

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
کد خبر: 9210

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =