تجهیز پایتخت به ایستگاه های پایش سمت و سرعت باد

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از نصب سنسورهای سنجش سمت و سرعت باد در پایتخت خبر داد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی  با اعلام این خبر گفت: در راستای تحقق اولویت‌ها و توسعه سامانه های پیش بینی پایش و هشدار مخاطرات جوی نظیر سامانه پیش بینی و هشدار سیل، یخبندان و ... . سال گذشته سامانه های پایشی متعددی رونمایی شد و  همچنین طرح خرید و راه اندازی تجهیزات سنجش سمت و سرعت باد نیز در دستور کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران قرار گرفت.

کرمی محمدی با بیان اینکه نقاط اولویت دار و جانمایی برای نصب این سنسورها شناسایی شده است، افزود: در همین راستا تعدادی سنسور و ملزومات ایستگاه سنجش سمت و سرعت باد خریداری شده که حدود 10 ایستگاه به طور کامل راه اندازی شده و مابقی در سال جاری نصب و به بهره برداری خواهد رسید.

او افزود: البته این تعداد ایستگاه برای تهران و اطراف آن کافی نیست و از برنامه های امسال سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران این است با توجه به محدودیتی که در بودجه داریم تا جایی که بتوانیم تعداد آن را افزایش دهیم.

کرمی محمدی تصریح کرد: با توجه به افزایش اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی در سال های اخیر نظیر وزش بادهای شدید و وقوع طوفان های موقت در تهران می تواند مشکلات و خطرات مختلفی را ایجاد کند، از این رو موضوع سنجش سمت و سرعت باد از دغدغه های مدیریت بحران شهر تهران است و این سامانه نیز بر همین راستا اجرایی می شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرد: با استفاده از این سنسورها و دانش فنی متخصصان این حوزه، می توانیم در پیش بینی سرعت وزش باد و احتمال وقوع طوفان و یا آلودگی هوا از آن استفاده کنیم. همچنین برای  تشخیص جهت بوی نامطبوع شهر تهران چنانچه مسیر حرکت باد را بدانیم می توانیم بفهیم چه مناطقی تحت تاثیر قرار می گیرند و  منشا آن را پیدا کنیم.

کرمی محمدی با بیان اینکه با کمک این سنسورها اطلاعات بر اساس داده های واقعی و نه بر اساس حدس و گمان تقریبی بدست می آید، افزود: با پیش بینی احتمال وقوع طوفان نسبت به پیش آگاهی مجموعه مدیریت شهری در این زمینه نیز اقدام خواهد شد.

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲
کد خبر: 9860

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =