همه نمادها در فرآیند ساخت خیابان کامل تاثیر گذارند

شهر: همه نمادهای خیابان مانند خانه، مراکز تجاری، پارک و پارکینگ می تواند در تبدیل راه به خیابان کامل موثر باشد.

پژمان نوروزی، طراح تجارب آموزشی در گفتگو با خبرنگار شهر وجود شرایط نامناسب شهری را عامل عدم دلبستگی شهروندان به خیابان های تهران دانست و گفت: نشاط از ویژگی های مهم خیابان کامل است. قابل دسترس بودن خیابان نیز برای شهروندان دارای اهمیت است. البته وجود این عناصر در خیابان بدین معنی نیست که با سرعت از مبدا به مقصد برسیم، درواقع راه ساخته می شود برای اینکه شهروندان به مقصد رسانده شوند. ولی اگر خیابان را در کالبد شهر درنظر بگیریم، مردم، شهروند نامیده می شوند چون مقصود شهروندان از حضور در خیابان الزاما برای نقل و انتقال نیست و حتی برای تفرج است.

نوروزی با بیان اینکه برای ایجاد نشاط و سرور در خیابان نیازمند عناصر ویژه ای نیستیم، گفت: همه المان های خیابان نظیر خانه، مراکز تجاری، پارک و پارکینگ می تواند در تبدیل راه به خیابان موثر باشد.

او همچنین از برابری شناسه های شادمانی در تهران با نقاط مختلف ایران خبرداد: تنها تفاوت شناسه های نشاط در شهرها، نحوه اجرای عناصر است. به طور مثال این عناصر در تهران به شکل خیابان ولیعصر و در اصفهان به شکل چهارباغ ساخته می شود. قطعا جنس مغازه های خیابان ولیعصر با چهارباغ نیز متفاوت است.     

او درباره تاثیرگذاری کارگاه ملاقات با خیابان در افزایش کیفیت زندگی شهری گفت: میزان کارایی این کارگاه در برابر مسائل خیابان ولیعصر بسیار ناچیز است ولی قطعا بر شیوه تفکر شهروندان تاثیر گذارد، در صورت تداوم این کارگاه ها میزان مطالبه گری شهروندان به عنوان شهرساز و معمار افزایش می یابد.

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
کد خبر: 9066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =