۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲
کد خبر: 11157
شهر حق همه کودکان است

شهر: شهردار منطقه ۵ در یادداشتی نوشت: در تمامی دنیا کار کودکان وجود داشته و امری نکوهیده است و در ایران نیز در سال های اخیر اقدامات متعددی برای مقابله با آن صورت گرفته است اما شیوع ویروس کووید۱۹ و نتایج اقتصادی و شوک بازار کار ناشی از آن، تاثیر فراوانی بر زندگی افراد به ویژه کودکان داشته است.

به گزارش شهر، محمود کلهری، شهردار منطقه ۵ در یادداشتی به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان نوشت: ۲۲ خرداد یا ۱۲ ژوئن به عنوان روز جهانی مبارزه با کار کودکان نامگذاری شده و فرصت خوبی است تا در این باره بیشتر حرف زده و برای مقابله با این اقدام نکوهیده برنامه ریزی کرد. متاسفانه مطالعات و تجربیات نشان داده که کودکانی که درگیر چنین فعالیت‌هایی هستند، به اقتضای ساعات کاری طولانی و مواجهه با استرس‌های جسمی، اجتماعی و روانی، از کودکی خود محروم می‌شوند.

 کار کودک سوای این‌که برای رشد کامل شناختی و اجتماعی کودک زیان‌آور است، گاهی باعث بد رفتاری‌های جسمی و روانی با او نیز می‌شود. بنابراین نامگذاری روزی به نام مبارزه با کار کودکان را باید به فال نیک گرفت. در تمامی دنیا کار کودکان وجود داشته و امری نکوهیده است و در ایران نیز در سال های اخیر اقدامات متعددی برای مقابله با آن صورت گرفته است اما شیوع ویروس کووید۱۹ و نتایج اقتصادی و شوک بازار کار ناشی از آن، تاثیر فراوانی بر زندگی افراد به ویژه کودکان داشته است. متاسفانه کودکان اولین قشر آسیب پذیر در این شرایط هستند. این بحران می تواند میلیون ها کودک آسیب پذیر را به کودک کار تبدیل کند. در این میان یکی از راهکارهای موثر می تواند پیشگیری پیش از وقوع باشد.

 از آن جا که این کودکان از مناطق دورافتاده و از خانواده های کم برخوردار جامعه هستند لذا ضروری است تا پیش از آن که این کودکان به دلیل فقر از تحصیل محروم شوند با مشارکت و همیاری موسسات و نهادهای مردمی به کمک این خانواده ها شتافته تا بتوانیم از این معضل پیشگیری کنیم. با این حال برای مقابله یا ریشه کن کردن کار کودکان نیز باید اقداماتی صورت داد. در سال های اخیر در شهرداری برنامه هایی برای ساماندهی کودکان کار و مقابله با این معضل صورت گرفته است.

 در زمان حضور در مدیریت شهری در مناطق ۱۷ و ۵  نیز به پیمانکارانی که با شهرداری همکاری دارند دستور اکید داده شد که از افراد دارای صغرسن هستند و کودکان و نوجوانان در فعالیت های خدمات شهری استفاده نکنند. همچنین در شهرداری منطقه ۵ اقدامی برای این غنی سازی اوقات فراغت و استعدادیابی از این کودکان و نوجوانان صورت گرفت و  مدرسه فوتبال با حضور پیشکسوتان این رشته پرطرفدار برای این کودکان احداث شد. این مدرسه فوتبال که از تابستان ۱۴۰۰ فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، تحت مدیریت مجید جلالی مربی سرشناس فوتبال ایران است.

این مدرسه فوتبال کامل رایگان است و شهرداری منطقه ۵ تمام امکانات نظیر توپ، زمین و تجهیزات و مربیان را فراهم می‌کند و مجید جلالی مربی برجسته فوتبال هم به صورت افتخاری مدیریت این مجموعه را برعهده گرفته تا روی مسائل فنی و آموزشی نظارت کند. برای انتخاب زمین تمرین، مکانی را انتخاب کردیم که نزدیک ایستگاه مترو باشد تا کودکانی که از راه‌های دور هم قصد دارند بیایند بتوانند راحت رفت و آمد کنند. این مدرسه فوتبال صرفا برای کودکان بی بضاعت، بد سرپرست، بی سرپرست و کودکان کار است. در ثبت نام هم این کودکان حتما باید از یک نهادی و یا خیریه معرفی نامه داشته باشند تا اقدامات حمایتی بعدی از این عزیزان برنامه ریزی شود.

از سوی دیگر امسال تقارن جالبی بین روز مبارزه با کار کودکان و روز دختر را شاهد هستیم که این امر را باید هشداری برای ما باشد تا دختران سرزمینمان در سنین کودکی و نوجوانی مجبور به کار بیرون از خانه نشوند. ما در مراکز کوثر که برای فعالیت و کارآفرینی زنان طراحی شده این زمینه را ایجاد کردیم که دختران نوجوان و جوان هم توانمند شوند تا با وارد شدن به عرصه کار در زمان مناسب، درآمدی برای خود کسب کنند و مستقل و توانمند باشند.

معتقدم حضور در شهر و بهره مندی از امکانات شهری برای بازی، شادی، رفاه، آرامش و امنیت حق همه کودکان است و امیدوارم در زمینه مقابله با کودکان کار  برنامه ریزی گسترده ای صورت بگیرد و با توجه به اینکه چندی دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار می شود چه خوب که رئیس جمهوری منتخب نیز برنامه های ویژه ای برای ساماندهی و مقابله با پدیده کار کودکان داشته باشد.

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲
کد خبر: 11157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =