کار کودک زاییده فقر شهری است

شهرداری تهران با ابلاغ بخشنامه مقابله با بکارگیری کودکان در فرایند جمع آوری پسماند توسط شهردار تهران در روز جهانی مقابله با کار کودک، از شهروندان تهرانی خواست نسبت به این پدیده بی تفاوت نبوده و با گزارش موارد مشاهده شده به سامانه ۱۳۷ نقش خود را در جلوگیری از سوء استفاده از کودکان ایفا کنند.

به گزارش شهر، به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدرضا جوادی یگانه با اشاره به اینکه موضوع کارکودکان، موضوعی پیچیده و چند بعدی است، گفت: طی سال های گذشته اقدامات بسیاری در این حوزه انجام شده اما متاسفانه موفق نبوده و به مرور به همراه دستفروشی و تکدی گری افزایش یافته است.

اوا بیان اینکه بخشی از مساله کارکودکان ذیل پدیده کلی فقر تلقی می شود، افزود: فقر شهری که در این سال ها افزایش یافته، خانواده ها را مجبور کرده تا کودکان را برای دستفروشی و تکدی گری به خیابان‌ها بفرستند و از تحصیل بازبمانند.

معاون شهردار تهران اظهار کرد: شهرداری تهران تلاش دارد درمورد این مسئله نگاه تک بعدی نداشته و به زیست انسانی شهر نیز توجه داشته باشد، براین اساس با طرحهای جمع‌آوری کودکان موافق نیست. به اعتقاد ما باید با بکارگیرنده کودک برخورد کرد و مقابله با کار کودک را از سخت ترین اشکال آن آغاز کرد.

بیشتر زباله گردها افغان هستند

او با بیان اینکه شهرداری تهران طی سال گذشته درحوزه کودکان زباله‌گرد اقداماتی را انجام داده است، عنوان کرد: کودکان زباله گرد اکثراً از اتباع افغانستان بوده که به صورت خانوادگی در گاراژ ها و گودهای تهران ساکن هستند و معمولاً در اواسط روز در قسمت های مشخصی از شهر تقسیم شده و هر کدام از این گروه‌ها پسماند خشک را از سطل های زباله جمع‌آوری کرده و نیمه شب در خودروهای سرپوشیده به گاراژها انتقال می‌دهند. این کودکان صبح روز بعد زباله های خشک جمع آوری شده را تفکیک کرده و می فروشند.

جوادی یگانه با اشاره به اینکه گودها و گاراژها از محدوده شهرداری تهران خارج هستند، گفت : طبق قراردادی که شهرداری تهران با پیمان کاران پسماند خشک منعقد می کند، پیمانکاران موظف هستند ماشین های ملودی دار و غرفه های بازیافت داشته باشند و حق استفاده از کارگر غیرمجاز و کودکان زیر ۱۸ سال را ندارند اما به صورت غیررسمی کودکان را به کار می گیرند.

زباله گردی پیامد جاذبه ثروت ۵۰ هزار سطل زباله!

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، با تاکید بر اینکه زباله گردی کودکان با دستفروشی متفاوت است، عنوان کرد: بروز این پدیده از پیامدهای ناخواسته و پیش بینی نشده تصمیم درستی است که در گذشته برای استقرار ۵۰ هزار مخزن زباله صورت گرفته و با توجه به اینکه از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می شود و ثروتی که در داخل این سطل های زباله وجود دارد، شغل هایی مانند زباله گردی به وجود آمده است.

شهرداران مناطق؛ مسئول برخورد با پیمانکاران متخلف حوزه پسماندخشک

جوادی یگانه گفت: براساس جلسات متعدد برگزار شده با مدیرکل دفتر شهردار، معاون خدمات شهری شهردار، مدیرعامل سازمان پسماند، مدیرعامل زیباسازی، شهرداران مناطق، ذی نفعان و بازدید از گودها و صحبت با کودکان زباله گرد و پیمانکاران، به این نتیجه رسیدیم که از این پس شهرداران مناطق مسئول برخورد با پیمانکارانی هستند که در محدوده آنها اقدام به بکارگیری کودکان زیر ۱۸ سال در حوزه تفکیک پسماند (زباله گردی) می کنند. بر این اساس سازمان بازرسی شهرداری نیز گزارش مردمی دریافتی از طریق سامانه ۱۳۷ را به صورت گزارش های منظم  رائه داده و در ارزیابی مناطق لحاظ می شود.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه تمام سطل های زباله سطح شهر دارای بارکد مخصوص هستند، از مردم خواست که در صورت مشاهده فعالیت کودکان زباله گرد در سطح شهر تهران، موارد را به سامانه ۱۳۷ اطلاع رسانی کنند و مطمئن باشند که با پیمانکاران متخلف برخورد می شود، چراکه این پدیده حاصل سوء استفاده برخی از افراد است.

حمایت اجتماعی شهرداری تهران از کودکان زباله گرد
معاون شهردار تهران با بیان اینکه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران موظف به ارائه خدمات اجتماعی و حمایتی به کودکان منع شده از زباله‌گردی، شده است، عنوان کرد: بر اساس هماهنگی با وزارت رفاه کودکانی که در مراکز پرتو آموزش می بینند از نهضت سوادآموزی گواهی رسمی دریافت کنند. همچنین تلاش داریم با همکاری سمن های فعال در حوزه کار کودکان به کودکان منع شده از کار در کنار خانواده شان خدمات اجتماعی و حمایتی ارائه کنیم.

او با اشاره براینکه با اجرای این طرح به هیچ عنوان برخوردی با کودک نخواهد شد، گفت: کودک زباله گرد در این فرآیند مجرم نیست، بلکه یک قربانی است که در فضای ایجاد شده برای سوءاستفاده به کار گرفته شده است، هدف ما حذف این فضای و برخورد با متخلفان اصلی است.

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
کد خبر: 1263

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =