اعزام ۲۵۰ پاکبان به مراسم اربعین/ انتقال اقلام انفرادی آتش نشانان به عراق

شهر: دبیر کمیته خدمات شهری اربعین گفت: شهرداری تهران سال های گذشته در مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی به زائران اربعین خدمات ارائه می کرد. امسال مرزهای زمینی بسته هستند و شهرداری تهران در مرزها هیچ اقدامی نخواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار شهر، کامران زنگیشه، دبیر کمیته خدمات شهری اربعین برنامه های خدمات شهرداری در عراق را تشریح کرده و به خبرنگار «شهر» تاکید کرد: با توجه به اپیدمی کرونا در عراق و ایران و سلامت زائیران ایرانی و مردم عراق، این کشور امسال مجوز ورود ۳۰ هزار زائر را صادر کرده است. ورود به عراق فقط از طریق راه هوایی مقدور است. از سوی دیگر تزریق ۲ دز واکسن و داشتن PCR منفی ۷۲ساعت قبل نیز از شروط کشور عراق برای ورود زائران است.

اعزام ۲۵۰ پاکبان به عراق در اربعین

او با اشاره به این که شهرداری تهران در سنوات گذشته در مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی به زائران اربعین خدمات ارائه می کرد، افزود: امسال مرزهای زمینی بسته هستند و شهرداری تهران در مرزها هیچ اقدامی نخواهیم کرد.

دبیر کمیته خدمات شهری اربعین با اشاره به این که امسال براساس سهمیه ای که وزارت کشور مشخص کرده است شهرداری ۳۰۰ نفر به شهرهای نجف و کربلا اعزام می کند، گفت: جلسه ای دیروز در معاونت خدمات شهری برگزار شد و در مورد پرسنلی که قرار است به عراق اعزام شوند تصمیم گیری شد. در مجموع ۱۰۰ نفر در شهر نجف و ۲۰۰ نفر در کربلا استقرار پیدا می کنند. علاوه بر آن در هر کدام از این شهرها یک تیم آتش نشانی و یک تیم پزشکی شهر سالم مستقر خواهند شد.

کامران زنگیشه با بیان این که شهردار تهران دستور داد که از هر ناحیه شهرداری ۲ نفر به کربلا و نجف اعزام شوند، اظهار کرد: این پاکبانان باید دو دوز واکسن را زده باشند. در مجموع ۲۵۰ پاکبانان از نواحی شهرداری تهران و ۵۰ نفر دیگر از آتش نشانی، شهرسالم و سازمان مدیریت پسماند (متولی این بخش) به عراق اعزام خواهند شد.

حیطه فعالیت آتش نشانی و شهر سالم در اربعین

او درباره حضور و فعالیت آتش نشانان در مراسم عراق، گفت: شهرداری تهران در چند سال اخیر مراسم اربعین را مدیریت کرده است. مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران رئیس کمیته خدمات شهری است. این کمیته تحت نظارت شهرداری تهران عمل می کند و کلانشهرها زیر نظر این کمیته اقدام می کنند. در سال های گذشته برخی تجهیزاتی مانند کپسول های آتش نشانی و پمپ های آب در نجف و کربلا مستقر شده است که آتش نشانان در صورت بروز حادثه از این تجهیزات استفاده خواهند کرد. امسال آتش نشانان فقط اقلام انفرادی را با خود به عراق می برند چون راه انتقال تجهیزات از مرز زمینی بسته است.

دبیر کمیته خدمات شهری اربعین درباره فعالیت شهرسالم در اربعین نیز افزود: همکاران ما در شهر سالم فقط برای خدمات دهی به پرسنل شهرداری به عراق اعزام می شوند و خدماتی به افراد خارج از شهرداری ارائه نمی کنند.

تاریخ اعزام پرسنل خدمات شهری به عراق

کامران زنگیشه تاکید کرد: فقط موضوع پاکسازی و نظافت در دستور کار کمیته خدمات شهری اربعین قرار دارد. موضوعات بهداشتی پرسنل شهرداری که به عراق اعزام می شود نیز در اولویت شهرداری قرار گرفته است. یک ساک از انواع اقلام بهداشتی مورد نیاز به پاکبانان داده می شود.

شهرداری هزینه ای برای اسکان و تغذیه پاکبان ها نمی کند

او در پاسخ به این سوال که پاکبانان در چه تاریخی اعزام می شوند؟ گفت: اگر مجوز ویزاها صادر شود، قرار بر این است که شنبه ۲۷ شهریور همکاران خدمات شهری شهرداری تهران به عراق اعزام شوند و روز ۷ مهر ماه (دو روز بعد از اربعین) به ایران باز می گردند. با هماهنگی که صورت گرفته اسکان و تغذیه همکاران شهرداری بر عهده ستاد عتبات عالیات است. بنابراین فقط برای انتقال آنها از راه هوایی به عراق مبلغی هزینه خواهد شد و شهرداری هزینه دیگری متقبل نخواهد شد. منتظر هستیم تا سازمان هواپیمایی مصوب بلیت هواپیما را اعلام کند.

کامران زنگنه با اشاره به این که دوست داشتیم مراسم اربعین همچون سنوات گذشته برگزار می شد، تاکید کرد: پرسنل شهرداری خدمت رسانی در اربعین را با عشق و علاقه انجام می دهند و به این خدمت رسانی به عنوان کار اداری نگاه نمی کنند. همکاران ما در شهرداری هر سال بلافاصله پس از مراسم اربعین پیگیر هستند تا در این مراسم سال آینده حضور پیدا کرده، نقش خود را ایفا کنند. امیدواریم که از سال آینده (سال ۱۴۰۱) دوباره در مرزهای جمهوری اسلامی و مسیر نجف به کربلا به زائران خدمت رسانی کنیم.

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
کد خبر: 12913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =