ضرورت بازنگری کاربری فضاهای فرهنگی و اجتماعی متناسب با نیاز شهروندان

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ضرورت بازنگری کاربری فضاهای فرهنگی و اجتماعی متناسب با نیاز شهروندان گفت: با توجه به تغییرات سبک زندگی و تغییر نیازهای امروز شهروندان، فعالیت فضاهای فرهنگی و اجتماعی باید براساس نیازسنجی کارشناسی شده طراحی و برنامه ریزی شود.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۲،زهرا شمس احسان عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران، در بازدید از منطقه ۲ با بیان اینکه ایجاد شهر حامی خانواده از طرح‌های مورد توجه شورای شهر است، گفت:این طرح نباید به عنوان یک برنامه کوتاه مدت و در بخش نظریه پردازی بماند، بلکه  باید با استفاده از همه ظرفیت‌‍های موجود و بسترسازی، برای تحقق آن تلاش کرد.

او توانمندسازی خانواده‌ها،توجه به زنان سرپرست خانوار و.. از جمله مباحث مطرح در این طرح برشمرد و گفت: با توجه به پتانسیل‌های طبیعی و ظرفیت‌های موجود در منطقه ۲، باید بسترهای لازم برای استفاده شهروندان و خانواده‌ها فراهم شود به طور مثال  احیای کافه پاچنار که فرصت فعالیت بانوان کارآفرین محله را فراهم کرده است می تواند نمونه ای از طرح های اجتماعی موفق باشد.

شمس احسان مراکز مهارت آموزی کوثر، مرکز پرتو را از طرح‌های اجتماعی قابل ارزش در این زمینه برشمرد و افزود: این مرا کز با مدیریت صحیح بتوانند خدمات موثری را به شهروندان ارائه کنند.

عضو شورای شهر تهران اجرای طرح شهر دوستدار کودک  را یکی از نیازهای مهم در استاندارد سازی فضاهای شهری برشمرد و گفت: بوستان ستارخان که به عنوان بوستان دوستدار کودک انتخاب شده،  از شاخص‌‍‌های متناسب با نیازهای کودکان برخوردار است، اما این موضوع نیازمند تسریع در تکمیل پروژه است. چرا که حرکت به سمت شکل گیری شهر دوستدار کودک می‌تواند فضای زندگی بهتری را نه تنها برای کودکان بلکه برای همه شهروندان فراهم کند تا بدین طریق حصول به اهداف توسعه پایدار در شهر ایرانی- اسلامی محقق گردد.

او در ادامه با تاکید بر تقویت سرانه‌های فرهنگی و ورزشی در محلات کم برخوردار گفت:  با توجه به بازدیدهای صورت گرفته از محلات اسلام آباد و فرحزاد همچنین مشکلات موجود در این محلات، ضرورت دارد مدیریت شهری منطقه  با در نظر گرفتن اهمیت عدالت اجتماعی در دسترسی به خدمات شهری، تقویت و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی و خدماتی در این  محلات را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

شمس احسان با اشاره به هفته تربیت بدنی و نقش ورزش در نشاط و سلامت شهروندان، توسعه ورزش همگانی را یکی از راهکارهای موثر در ارتقای سلامت اجتماعی برشمرد و گفت: اگرچه منطقه ۲ به عنوان یکی از مناطق برخوردار شهر تهران است اما براساس گزارش‌های ارائه شده، سرانه‌های ورزشی منطقه متناسب با جمعیت ساکن نیست و این مساله نیازمند بازنگری کارشناسی و برنامه‌ریزی دقیق  است تا فرصت بهره مندی حداکثری شهروندان از  فعالیت های ورزشی فراهم شود.

عضو شورای شهر تهران در بازدید از مرکز پرتو به رویکرد شورای ششم و  مدیریت شهری در استفاده از مشارکت مردم در ساماندهی آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: باهمکاری سازمان‌های مردم نهاد بتوانیم در مسیر ساماندهی آسیب‌های اجتماعی گام‌های موفقی برداریم.

۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
کد خبر: 13843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =