مترو پرند در انتظار بودجه‌ای اندک برای تکمیل و بهره برداری

درحال حاضر ۲ کیلومتر از ریل گذاری مسیر ۲۰ کیلومتری راه آهن بین فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر جدید پرند باقی مانده است؛ به تعریفی دیگر ۹۰ درصد عملیات ساختمانی این خط تکمیل شده است.

به گزارش خبرنگار شهر، صبح روز دوشنبه -یکم آذر ۱۴۰۰- علی امام مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)، علیرضا کرد رستمی مجری خط مترو تهران-شهر جدید پرند به همراه مشاوران و پیمانکاران این خط و همچنین اصحاب رسانه از روند ساخت مترو پرند بازدید کردند.

درحال حاضر ۲۰ کیلومتر خط راه آهن ریلی با پیشرفت عملیات ساختمانی ۹۰ درصد در انتظار اندک بودجه‌ای است تا ظرف مدت حداکثر یک سال تکمیل شود و در اختیار بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت ساکن شهر جدید پرند قرار گیرد.
افتتاح خط جدید مترو پرند ۲۰ کیلومتر به طول خطوط شبکه مترو اضافه می‌کند.

شهر جدید پرند در ۳۵ کیلومتری غرب تهران و در حاشیه اتوبان ساوه واقع شده است. این شهر حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت داشته و روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بین پرند و تهران در رفت و آمد هستند. با این اوصاف تکمیل پروژه احداث و بهره برداری از خط مترو فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر جدید پرند،می‌تواند دغدغه‌های حمل و نقلی بخش قابل توجهی از هموطنان را برطرف سازد.

مطالعات و نیز بخشی از عملیات اجرایی پروژه خط مترو تهران - پرند در سال ۱۳۸۴ توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز و سال ۱۳۹۱ کل پروژه به شهرداری تهران واگذار شد. بخشی از پروژه در محدوده حد فاصل ایستگاه شاهد تا شهر آفتاب به طول ۴ کیلومتر در ابتدای سال ۱۳۹۵ و بخش دیگر از ایستگاه شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی(ره) به طول ۲۶ کیلومتر در مردادماه سال ۱۳۹۶ تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

بخش نهایی این طرح که از ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) تا ایستگاه پرند امتداد داشته و حدود ۲۰ کیلومتر مسافت را شامل می‌شود، علیرغم پیشرفت ۹۰ درصدی عملیات ساختمانی، به دلیل کمبود اعتبارات، کامل نشده است. این در حالی است که با تأمین حداقل ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی و یا حتی غیرنقدی، امکان بهره برداری از خط متروی شهر جدید پرند تا یک سال آینده وجود دارد.

مراحل تکمیل پست های برق میانی، ساختمان ایستگاه پرند، زیرسازی و روسازی مسیر با اعتبارات تخصیصی موجود در حال اجرا است اما بهره برداری ایمن از فاز نخست این خط، نیازمند اراده و عزم جزم متولیان اصلی طرح است تا بتوان با یک برنامه‌ریزی جدید و البته اطمینان از تأمین اعتبارات لازم، چند صد هزار نفر از ساکنان شهر پرند را به آرزوی دیرینه و البته به حقشان رساند.

از مسیر حدوداً ۲۰ کیلومتری راه آهن بین فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر جدید پرند، فقط ریل‌گذاری ۲ کیلومتر باقی مانده و اکثر قریب به به اتفاق کارهای ساختمانی طول مسیر مثل احداث ۴ پل، ابنیه مربوط به ایستگاه ها و پست های برق و ... به اتمام رسیده است. در واقع با یک گوشه چشم به پروژه‌ای که بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشته و سرمایه‌گذاری قابل توجهی تاکنون در آن صورت گرفته است، می‌توان از ارزش افزوده این سرمایه معطل مانده به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه که همیشه به طرح‌های زیر ساختی اینچنینی توجه خاص داشته است، با تخصیص اعتبارات لازم در بودجه سال ۱۴۰۱، بار دیگر در شیرین شدن کام مردم نقش آفرینی کند. البته وزارت راه و شهرسازی و شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید نیز که سهم بسزایی در پیگیری امور مربوط به خط مترو تهران - پرند داشته‌اند، با ورود جدی‌تر به این قضیه می‌توانند کمک شایان توجهی به تکمیل طرح ظرف یک سال آینده کنند و این انتظار از آنها وجود دارد.

۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
کد خبر: 14682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =