۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 1576

پروژه های کوچک مقیاس و رضایت شهروندان

وحیدرضا محمدی، شهردار منطقه ۱۵
پروژه های کوچک مقیاس و رضایت شهروندان

امروزه با گسترش شهرنشینی، مدیریت شهری به سطوح محله‌ای در شهر توجه و تأکید داشته و برای ساماندهی عادلانه تر خدمات تلاش می‌کند. از اینرو سیاست‌های مدیریت شهری بر اجرای پروژه‌های کوچک مقیاس در محله‌ها معطوف شده و در کنار تمام هزینه‌هایی که مدیریت شهری برای پروژه‌های بزرگ و فرامنطقه‌ای صرف می‌کند، رسیدگی به پروژه‌های کوچک محلی که نیاز چندانی به هزینه و زمان ندارد، اولویت پیدا کرده است.

یکی از سیاست های اصلی شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹ اجرای پروژه های کوچک مقیاس بر اساس سند توسعه محلات و مطالبات مردم است که زیر ساخت اجتماعی اجرای پروژه‌ها از طریق شورایاران، شهروندان، سازمان‌های اداری موجود در محله‌ها و … فراهم می شود. با توجه به شرایط متفاوت ۳۵۲ محله تهران؛ مدیریت شهری در جهت تقویت هویت و حس تعلق محله‌ای و خدمت رسانی به شهروندان در حوزه‌های مختلف گام برداشته است.

پروژه‌های کوچک مقیاس، طرح‌های کوچکی است که به کم و کاستی‌های هر محله مربوط می‌شود که شاید به جهت کوچک بودن از چشم مسئولان دور مانده ولی به جهت مطالبه شهروندان، این مشکلات باید در اسرع وقت رفع شود. این پروژه‌ها در مقایسه با پروژه‌های کلان علاوه بر هزینه کمتر، رضایت شهروندان را در بردارد. مدیریت شهری در محله به دنبال راهی برای جذب مشارکت شهروندان در تصمیم گیری ها است که این امر در برآورده شدن بهتر نیازها و مطالبات مردم و رفع مشکلات محله بسیار مفید و موثر خواهد بود.

شهروندان همانگونه که از مدیریت شهری انتظار خدمات‌رسانی دارند، باید در برابر شهر نیز احساس مسئولیت کنند و مطالبه گری و مسئولیت پذیری را توأمان برای پیگیری حقوق شهروندی خود سرلوحه قرار دهند. می‌توان به‌ جای پروژه‌هایی با مقیاس بسیار بزرگ در شهر، صدها پروژه کوچک محلی را اجرا کرد. پروژه‌هایی به خواست مردم و برای مردم که امکان اظهار نظر و مشارکت در اجرای پروژه برای عموم شهروندان فراهم باشد. با اتخاذ این رویکرد بخشی از مشکلات شهری از پایین ترین سطوح شهری اصلاح شده و رضایتمندی مردم نیز بیشتر جلب می‌شود. براین اساس ضمن افزایش مشارکت مردم محله؛ برای افزایش کیفیت زندگی شهروندان تلاش می کنیم.  

شهرداری منطقه ۱۵ نیز در راستای تحقق سیاست‌های شهردار محترم تهران حدود ۱۱۰ پروژه کوچک مقیاس و محله محور را در سطح ۷ ناحیه طراحی کرده که در مدت کوتاهی به اجرا در خواهند آمد. نگاه ما بر این است که با تمرکز بر روی پروژه‌های کوچک مقیاس در محله‌ها، بتوانیم ضمن تأمین رضایت شهروندان از مشارکت حداکثری آنها و همچنین شورایاران برای توسعه محلی بهره ‌گرفته و شعار مدیریت شهری مبنی بر «تهران، شهری برای همه» را محقق کنیم.

ایجاد، تکمیل و یا تجهیز بوستان، باغ راه، پاتوق محله، راه اندازی و یا تجهیز زمین ورزشی، فعالیت‌های عمرانی محله‌ها شامل آسفالت‌ریزی و بهسازی معابر، جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی، احداث یا تبدیل کانیو، فعالیتهای ترافیکی نظیر اصلاح هندسی و نصب تجهیزات ترافیکی، اقدامات خدمات شهری نظیر نصب مخزن، رنگ پوششی، تامین روشنایی و نورپردازی و بسیاری موارد دیگر از جمله این پروژه های محله محور است که در سطح محلات تعریف شده و در این منطقه به اجرا در می آید.

  

۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 1576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =