شهرداری به خیرین مسکن ساز تسهیلات می دهد

شهر: یک فوریت «ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تامین مسکن اقشار محروم» با پیشنهاد مجید فراهانی در صحن علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار شهر، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران درباره دلایل فوریت بررسی این طرح گفت: مطابق اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. بنابراین دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند  بویژه روستانشینان و کارگران، زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

عضو شورای شهر تهران گفت: این مساله برخلاف مداخلات دولت و فعالیت های خیرین به علت ماهیت سرمایه ای و بدل شدن سرپناه به یک کالای سرمایه ای از دسترس بسیاری از شهروندان دور مانده است که روند افزایش نرخ مسکن در سالهای اخیر سبب شده است تا شاهد طولانی شدن دوره زمانی توان خرید مسکن در تهران برای اقشار متوسط و دور از دسترس شدن خرید مسکن برای اقشار محروم شویم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد:  از دیگر سو امام خمینی (ره) با افتتاح حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی(ره) در جمهوری اسلامی ایران سنگ زیربنای رفع معضل مسکن در کشور را با تکیه بر توان خیرین بنا نهادند و در ادامه و استمرار این اقدام تاریخی به منظور جلب مشارکت مردم و تسریع برای تحقق هدف مقدس حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی(ره) انجمن خیرین مسکن ساز ایران در سال ۱۳۸۳ تاسیس و ذیل شماره ۱۶۶۸۴ به ثبت رسیده است.

فراهانی گفت: این انجمن هم اکنون با مساعدت بنیاد مسکن در مرکز ۳۰ استان کشور و ۹۲ شهرستان به صورت انجمن، شعبه و دفتر نمایندگی با همت خیرین مسکن ساز در حال فعالیت است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران ادمه داد: بر همین اساس طرح ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تامین مسکن اقشار محروم با محوریت ارائه تسهیلات به خیرین مسکن ساز مورد تایید انجمن، برای کمک به خیرین تامین کننده مسکن اقشار محروم پیشنهاد شده است.

فراهانی با اشاره به متن این پیشنهاد گفت: در این ماده واحده به شهرداری تهران اجازه داده می شود به منظور تشویق و ترغیب خیرین مسکن ساز به احداث واحدهای مسکونی برای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه شهری، تسهیلات زیر را برای ایفای مسئولیت اجتماعی در زمان صدور پروانه ساختمانی فراهم کند.

۱: استفاده از معافیت ها و یا تخفیفات پیش بینی شده در تبصره های بودجه سالانه کشور و بودجه سالانه شهرداری برای اقشار محروم و کم درآمد به مجتمع های مسکونی خیرین مسکن ساز علاوه بر سایر تخفیفات پیش بینی شده برای عموم

٢. استفاده از امکان تقسیط عوارض و حقوق قانونی شهرداری در سقف حداقل ۳۶ ماه و حداکثر ۶۰ ماه بدون احتساب کارمزد تقسیط و یا جرایم ناشی از تاخیر در تادیه اقساط. خیرین مسکن ساز موظف به رعایت ضوابط و مقررات مندرج در پروانه های ساختمانی بوده و عوارض جرایم مربوط به تخلفات ساختمانی آنان تحت هیچ شرایطی مشمول بخشودگی نخواهد بود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تبصره یک افزود: خیرین مسکن ساز مشمول این تسهیلات، اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که با نیت خیر و قصد کمک به اشخاص نیازمند، بدون هیچ گونه انگیزه مادی مبادرت به ساخت مجتمع های مسکونی ارزان قیمت و واگذاری آن به افراد واجد شرایط می کنند.

او افزود: این اشخاص باید مورد تایید انجمن خیرین مسکن ساز ایران باشند. استفاده از تسهیلات موضوع این مصوبه مشروط به اعمال نظارت و تایید انجمن خیرین مسکن ساز ایران خواهد بود.

فراهانی با اشاره به تبصره دو گفت: در صورتی که خیرین مسکن ساز در زمان ساخت و یا واگذاری واحدهای مسکونی با اعلام انجمن خیرین مسکن ساز، تصمیم خود را برای واگذاری واحدهای احداثی به افراد نیازمند تغییر دهند موظف به پرداخت حقوق شهرداری به صورت نقدی خواهند بود.

او ادامه داد: در تبصره سه بیان شده است که صدور پروانه ساختمانی برای احداث مجتمع های مسکونی، صرفا «در کاربری مجاز بوده و در صورت نیاز به تغییر کاربری، می بایست مصوبه کمیسیون ماده پنج قبلا» اخذ شده باشد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به تبصره چهار عنوان کرد: در صورتی که پروژه زودتر از مدت زمان تقسیط بدهی به اتمام رسیده باشد در زمان انتقال سند به نام افراد، بدهی شهرداری می بایست تسویه شود.این پیشنهاد با ۱۶ رای موافق به تصویب شورای شهر تهران رسید.

۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
کد خبر: 2696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =