شن‌چاله‌ها به فضای گردشگری تهران تبدیل شوند

نجفی گفت: می‌توان با سه جانبه گرایی بین شهرداری و مالکان شن چاله‌ها و سرمایه گذاران، شن چاله‌ها را تغییر کاربری داده و به فضای گردشگری و تفریحی تبدیل کرد.

به گزارش شهر؛ سوده نجفی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکلات و آسیب‌های شن چاله‌ها برای شهر تهران اظهار کرد: شن‌چاله‌ها آسیب‌ها و مشکلات زیادی را برای شهر می‌تواند به وجود آورد.

وی ادامه داد: تبدیل شن چاله‌ها به محلی برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی، زباله‌های شهری وگاهی پسماندهای صنعتی، نارضایتی وشکایت ساکنان مناطق مجاور شن چاله‌ها به دلیل انباشت پسماندها یا سوزاندن آن‌ها توسط افراد و ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی و تهدید سلامت و بهداشت عمومی
 و نفوذ پذیری شیرابه زباله و مواد آلاینده به منابع آب‌های زیرزمینی و کاهش کیفیت منابع آبی از جمله مشکلات وجود شن‌چاله‌ها است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه افزایش خطر انحراف جریان از طریق چاله‌ها در نزدیکی به رودخانه یکی دیگر از معایب شن چاله است گفت: از دیگر مشکلات و آسیب‌های شن چاله‌ها می‌توان به پایین آمدن سطح بستر رودخانه با فرسایش در بالادست و پایین دست معدن، تهدید جدی تاسیسات زیربنایی و شریان‌های اطراف شن چاله‌ها به دلیل ناپایداری جداره‌ها، آسیب جدی و تبعات مالی و جانی در اثر روپاشی و رانش زمین، از بین رفتن زمین و پوشش گیاهی، ایجاد آلودگی و گرد وغبار فراوان، آلودگی بصری منطقه، هزینه هنگفت ایمن سازی و یا تغییر کاربری آن‌ها اشاره داشت.

نجفی بیان کرد: وجود شن چاله تبدیل به نقاط بی دفاع شهری و تجمع معتادی، محلی امن جهت رشد و تکثیر حیوانات مضرشهری و افزایش هزینه‌های جاری شهرداری جهت کنترل و جمع آوری حیوانات، افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق و گرد وخاک ناشی از عملیات کارگاه‌ها را به دنبال دارد که باید برای آن فکری کرد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر راهکارهای جلوگیری از آسیب شن چاله‌ها افزود: از شن چاله‌ها می‌توان به عنوان ظرفیتی برای ذخیرگاه آب (بعد از مهار سیلاب) استفاده کرد، همچنین از شن چاله‌ها به عنوان کمکی برای تغذیه مصنوعی اراضی و همچنین افزایش سطح آب سفره‌های زیرزمینی می‌توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: می‌توان با سه جانبه گرایی بین شهرداری و مالکان شن چاله‌ها و سرمایه گذاران، شن چاله‌ها را تغییر کاربری داده و به فضای گردشگری و تفریحی تبدیل کرد.

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا شن چاله‌های منطقه ۱۸ برای تهران تهدید محسوب می‌شود، گفت: تهدید شن‌چاله‌ها به‌حدی در پایتخت جدی شده که شهردار تهران از آن‌ها تحت عنوان فوق تهدید یاد کرده بود و در دومین جلسه‌شورای شهرداران مناطق ۲۲ گانه پایتخت گفته بود که در برخی از مناطق مواردی است که تهدید محسوب می‌شود، مانند شن چاله منطقه ۱۸ با ۱۵۸ هکتار که امروز با عمق ۱۰۰ متر به عنوان فوق تهدید شناخته می‌شود و اگر خدای ناکرده رانش کند، می‌تواند بخشی از شهر را ببلعد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شن چاله خلیج فارس نیز یک خطر است و اگر رودخانه کن در آن بریزد، خطری جدی برای مجموعه مسکونی بالادستی خود ایجاد خواهد کرد؛ در این میان، تعدد شن‌چاله‌ها در منطقه ۱۸ شهرداری تهران یک تهدید بالقوه برای ساکنان این بخش از پایتخت محسوب می‌شود که اگر هر چه سریع‌تر برای آن چاره‌اندیشی نشود، به هنگام بروز یک بحران، هم‌چون سیل، زلزله و یا فرونشست زمین، فاجعه‌ای مرگبار رقم خواهد خورد.

منبع: آنا

انتهای پیام/

۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
کد خبر: 27902

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =