وجود ۵۴ نقطه خطرآفرین در منطقه ۲۱

سی و سومین جلسه کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران به میزبانی شهرداری منطقه ۲۱ تهران و با موضوع بررسی ناایمنی های موجود در ساختمان ها و اماکن صنعتی این منطقه برگزار شد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱؛ "مهدی بابایی" رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران گفت: سازمان آتش نشانی موارد احصاء شده را گزارش می‌دهد و عملا مناطق ۲۲گانه صفر تا صد مسئول رسیدگی و پیگیری ویژه هستند. اطلاع رسانی و صحبت درخصوص تبعات ناایمنی بر زندگی مردم، می‌تواند مواردی را که از بازدید و تشکیل پرونده استنکاف کرده اند، پای میز مذاکره آورد.

وی تاکید کرد: شعار دیار پیشرفت و نوآوری برای منطقه ۲۱ خود ضامن این نکته است که مسیر توسعه پایدار مدنظر قرار دارد. لذا اولویت اصلی در حوزه سیاست گذاری، توجه ویژه به مباحث ایمنی است. در واقعیت امر، شهرداری تهران؛ نهادی اجتماعی و خدمت رسان است و در حوزه های پیشگیری و آموزش، نیازمند فعالیت بیشتر است. مبحث مهم ایمنی، می‌بایست جزء اولویت های شماره یک باشد اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته و از جمله خلاء های جدی به شمار می‌آید. توسعه فرهنگ شهروندی در بستر آموزش های مردمی در سراهای محله و مدارس، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

نصیری رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران نیز در این جلسه گفت: بر اساس سند کاهش خطر محلات شهرداری تهران، ۵۴ مورد خطرساز در منطقه ۲۱ شناسایی شده است و درخصوص رفع خطرها، وضعیت مطلوبی وجود ندارد. ادغام کمیته های مختلف ستاد مدیریت بحران، می‌تواند سرعت بخش روال کارها باشد. رفع خطرها و همراهی با مناطق و سازمان آتش نشانی موجبات خرسندی همگان را در پی خواهد داشت. تشکیل کمیته ای با هدف بررسی موارد و حوادث خطرناک مانند فرونشست ها، نزدیکی به گسل خرگوش دره، گودهای رها شده و پرخطر، موضوعات پدافندی و همجواری صنایع با مناطق مسکونی می‌بایست در اولویت باشد.

در ادامه "محمدرضا پوریافر" شهردار منطقه ۲۱ نیز گفت: بافت کاملا متفاوت منطقه ۲۱، مبحث ایمنی و تمهیدات آن را با مسائل پیچیده تری مواجه می‌کند. ساختمان های اماکن صنعتی در منطقه ۲۱، عمدتا دارای میانگین سنی ۵۰ سال و بالاتر هستند. رعایت الزامات ایمنی و چک لیست های HSE می‌بایست جزء اولویت ها باشد. نگاه واقع بینانه به مسائل موجود، می‌تواند راه گشا باشد. حضور مستمر نمایندگان صنایع و اماکن نظامی تحت مدیریت واحد و یکپارچه، در جلسات کمیته ایمنی می‌تواند آنان را همراه تر سازد.

در پایان این جلسه؛ از مادر گرانقدر شهید آتش نشان علی خورشیدفر که در سال ۱۳۹۷ بر اثر سانحه در محل عملیات اطفاء حریق در یکی از اماکن صنعتی منطقه ۲۱ به رجه رفیع شهادت نائل آمدند، تجلیل شد.

انتهای پیام 

۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
کد خبر: 28766

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =