۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر: 4845

اما و اگرهای طرح تفصیلی/۶

بازنگری طرح تفصیلی تا یک ماه آینده در کمیسیون ماده ۵ تصویب می شود

هدف از بازنگری طرح تفصیلی بررسی میزان تحقق پذیری این سند است
بازنگری طرح تفصیلی تا یک ماه آینده در کمیسیون ماده ۵ تصویب می شود

شهر: رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعلام کرد: گزارش کامل بازنگری طرح تفصیلی هنوز کامل نشده است اما ظرف یک ماه آینده در فرآیند کمیسیون ماده ۵ به تصویب خواهد رسید.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار شهر درباره بازنگری طرح تفصیلی تهران گفت: بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران بعد از ۹ سال از ابلاغ آن در ابتدای سال ۹۱ یکی از اولویت های جدی کمیسیون شهرسازی و معماری بوده است و به همین منظور حدود یک سال پیش طی مصوبه ای در صحن شورای شهر، شهرداری را ملزم کردیم که نسبت به بازنگری در آن با مجموعه ای از رویکردهایی که در همان مصوبه مشخص کردیم اقدام کند.

او درباره این رویکردها توضیح داد: شهرداری ملزم شده احصاء میزان مغایرت هایی که در مقایسه بین پروانه های صادره در طول این مدت با گواهی های پایان کار و عدم خلافی صادره که در مرحله اجرای کار وجود داشته است، همچنین موضوعاتی همانند میزان افزایش جمعیت ناشی از مغایرت ها، میزان اضافه طبقاتی که در این فرآیند وجود داشته، افزایش سطح اشغال ها و مسائلی از این دست را در فرآیند بازنگری مورد توجه قرار دهد.

سالاری گفت: اساسا هدف از الزام شهرداری به بازنگری طرح تفصیلی، موضوع مشخص شدن میزان تحقق پذیری این سند در شهر تهران نیز بوده است. بالاخره شهرداری تهران بعد از ۹ سال باید به شورای شهر بگوید که به چه میزان مفاد طرح تفصیلی و پهنه بندی که در آن مشخص شده است در فرآیند صدور پروانه ها و اجرا محقق شده و به چه میزان نیز محقق نشده و سند طرح تفصیلی به اهداف خود نرسیده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بیان کرد: در همین خصوص مجموعه ای از جلسات و نشست ها را برگزار کردیم و شهرداری تهران در راستای اجرای مصوبه شورا موضوع را به یکی از مشاوران ذیصلاح با محوریت دانشگاه تربیت مدرس واگذار کرده است. چندین جلسه با مسئولان و مشاوران مربوط برگزار شده است اما هنوز خواسته های شورا و کمیسیون شهرسازی و معماری مبتنی بر مصوبه شورا مبنی بر بازنگری محقق نشده و متأسفانه خیلی هم طولانی شده است و انتظار ما از شهرداری تهران و معاونت شهرسازی و معماری این است که به زودی نسبت به ارائه گزارش بازنگری طرح تفصیلی با رویکرد جامع گرایانه و مبتنی بر مستندات قابل اعتنا اقدام کند.

او ادامه داد: بخشی از الزامات شهرداری در این بازنگری نیز در مصوبه ای که چندی پیش به عنوان بسته مشوق اقتصادی در فضای کرونایی مطرح بود اعلام شد. در ماده ۷ از مصوبه کرونایی شهرداری تهران را ملزم کردیم که نسبت به سامان بخشی، سیما و منظر شهری و خط آسمان اقدام کند.

سالاری گفت: از آنجایی که در سند طرح تفصیلی طبقات زیرپهنه های طرح تفصیلی اعم از پهنه مسکونی و مابقی پهنه ها مبتنی بر دو شاخص عرصه گذر و مساحت قطعه تعیین شده بود این مساله وجود دارد که در گذری اگر مساحت ملکی به طور مثال در بالای میدان انقلاب ۲۵۰ متر باشد و عرض گذر نیز ۱۲ متر مربع، ۵ طبقه در زیر پهنه R۱۲۲  به آن تعلق می گیرد. اگر در همین گذر با همین زیر پهنه مساحت قطعه زیر ۲۵۰ متر باشد یک طبقه کم می شود و یا اگر در همان پهنه عرض گذر کمتر از ۱۲ متر باشد یک طبقه هم به خاطر کاهش عرض گذر کم می شود. این موضوع باعث بی عدالتی اجتماعی می شود که در یک خیابان قطعات ۲۵۰ متری  ۵ طبقه ای است اما قطعه کنار دستی یا روبرویی که ۲۴۰ یا ۲۳۰ متر است یک طبقه کمتر است. یا کوچه پشتی که گذر ده متری دارد دو طبقه کمتر است.

او ادامه داد: مجموعه این عوامل باعث نارضایتی هایی در شهروندان شده بود و اساسا بسیاری از صاحب نظران اعتقاد داشتند که صرف محدود کردن تعیین طبقات به مساحت قطعه و عرض گذر جامع گرایانه نیست. توجه به خط آسمان، نبود مشرف و تضییع حقوق مجاوران نیز باید مد نظر قرار بگیرد. با این رویکرد از شهرداری تهران خواسته ایم بنا به درخواست بخش عمده ای از شهروندان در بازدیدهای میدانی  به ویژه مناطق غیر برخوردار جنوب شهر و مناطق مرکزی بازنگری را با رویکرد کارشناسی انجام دهند. شهرداری تهران قرارداد را با مشاور مادر طرح تفصیلی انعقاد کرده و جلسات برگزار شده است. هنوز گزارش کامل نشده است اما به زودی و ظرف یک ماه آینده در فرآیند کمیسیون ماده ۵ به تصویب خواهد رسید.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر: 4845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =