بلدیه تا مهرماه افتتاح می‌شود/ ضرورت ایجاد پلازا و گذرراسته پیرامون بلدیه

اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از برخی پروژه‌های ارتباطاتی شهرداری تهران بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار شهر، نرگس معدنی‌پور، زهرا شمس احسان، سید احمد علوی و علیرضا نادعلی اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، صبح امروز- دوشنبه ۲۱ اسفندماه ۱۴۰۲- با حضور در محل اجرای پروژه ساختمان بلدیه از روند عملیات عمرانی در این طرح بازدید کردند.

بلدیه تا مهرماه افتتاح می‌شود

هادی حق‌بین معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در جریان این بازدید با بیان اینکه فاز اول اجرای تاسیسات این ساختمان به پایان رسیده است، گفت: آسانسورها و هواسازها و چیلرها کاملاً خریداری شده است. البته که این پروژه نیاز به حمایت ویژه دارد اما در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: ما حمایت شدیم که توانستیم تا این مرحله پیش برویم اما این حمایت‌ها باید تداوم داشته باشد. مشکلی از بابت همکاری شورا وجود ندارد و مسئله تامین مالی است که باید انجام شود. به هرشکل پیمانکار تغییر یافته و بخش عمده‌ای از خرید تجهیزات نیز انجام شده است.

حق‌بین با بیان اینکه تا دو ماه آینده بخش قابل توجهی از اجرای کف کاذب به پایان می‌رسد، اظهار کرد: اجرای رمپ نیز پایان فروردین ماه سال آینده انجام خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: این پروژه دست‌خوش تغییرات زیادی در سالهای اخیر شد. از سال ۹۶ خاکبرداری آغاز شده و یک سال این پروژه معطل جابجایی پیمانکار بود. خوشبختانه امروز مشاور و باقی ارکان پروژه پای کار هستند. تخصصی‌ترین پیمانکار در بخش ابنیه به کار گرفته شده و از مهرماه کار خود را آغاز کرده است.

حق‌بین با اعلام اینکه اگر روند اجرا به همین سرعت پیش برود تا مهرماه سال آینده افتتاح خواهد شد، گفت: این طرح سه پیمانکار دارد که شامل پیمانکار کلی، آسانسور و سالن است. پیش‌پرداخت‌ها صورت گرفته و تجهیزات نیز خریداری شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به اجرای کف کاذب در یکی از طبقات این ساختمان، خاطرنشان کرد: قرارداد منعقد شده و توافقات برای تامین سرامیک صورت گرفته است.

وی از اتمام اجرای تراس‌ها و نورپردازی‌ها خبر داد و افزود: در سالهای قبل اراده کافی و اعتبار مورنیاز وجود نداشت اما امروز ما اراده خود را بر اتمام طرح به کار گرفته‌ایم.

معماری ایرانی- اسلامی در احیای بلدیه مورد توجه قرار گرفته است

نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با بیان اینکه این ساختمان، خانه شهر و نماد شهرداری و مدیریت شهری پایتخت است، تاکید کرد: این نماد بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد و نماد شهر تهران باشد.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی‌های درستی در این پروژه انجام شده و معماری ایرانی- اسلامی مورد توجه قرار گرفته و کارکردها نیز مدنظر بوده است. ماهیت پروژه فرهنگی و اجتماعی است و حضور ما برای حمایت از این طرح جهت اتمام آن در سال آینده است.

معدنی‌پور ادامه داد: تلاش ما بر این بود در بودجه سال آینده، اعتبار برخی پروژه‌ها کاهش پیدا نکند و یکی از این پروژه‌ها خانه شهر بود. اهتمام جدی در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی برای حمایت از این طرح وجود دارد. نگاه بنده این است که طرحی که سالها روی آن فکر شده، به بهره‌برداری برسد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت: این پروژه باید بسیار زودتر از این بهره‌برداری می‌شد اما متاسفانه صورت نگرفت و باید حمایت کنیم تا این ساختمان برای خدمات‌رسانی به شهروندان افتتاح شود.

ضرورت ایجاد پلازا و گذرراسته در اطراف بلدیه

علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران نیز با تاکید بر اینکه باید اعتبارات این طرح تامین شود تا بتوانیم در سال آینده آن را به بهره‌برداری برسانیم، گفت: آنچه اهمیت دارد تامین اعتبار پروژه است که باید توسط معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران تامین شود.

وی با بیان اینکه ما سیتی‌هال به مفهومی که باید وجود داشته باشد، نداریم، اظهار کرد: پلازا و گذرراسته باید در طراحی‌ها در اطراف این ساختمان مورد توجه قرار بگیرد.

از آشنایی مردم با تاریخ بلدیه تا به نمایش گذاشتن آینده تهران در بلدیه

عبدالمطهر محمدخانی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران نیز خاطرنشان کرد: قطعاً ادامه روند عملیات عمرانی این پروژه نیازمند حمایت شورا در پیش‌بینی اعتبارات است.

وی افزود: این پروژه یکی از طرح‌های تقریباً تعطیل در ابتدای دوره ششم مدیریت شهری بود. در ابتدا پیشنهاد بر این بود که این ساختمان یا شهرداری منطقه و یا یک ساختمان فرهنگی و هنری ذیل معاونت اجتماعی و فرهنگی باشد. یکی از ایده‌ها نیز احیای ساختمان بلدیه بود.

محمدخانی با تاکید بر مدیریت مردم‌محور در شهرداری تهران، گفت: باید از مسیر ارتباطات این مدیریت را محقق کرد و تمام اعتبارات باید در مسیر ارتباطات هزینه شود. نظر ما این است که باید در این مجموعه با تمام اقشار جامعه ارتباط برقرار کرد.

وی با بیان اینکه از ساخت موزه برای آشنایی مردم با تاریخ بلدیه تا به نمایش گذاشتن آینده تهران در این ساختمان پیش‌بینی شده است، یادآور شد: با توجه ویژه معاونت فنی و عمرانی، ایرادات رفع شد و تزریق اعتبارات نیز در یک مقطع صورت گرفت که باید تداوم داشته باشد.

سخنگوی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از ساختمان بلدیه به موزه با تعریف جدید اختصاص دارد، اظهار کرد: نگاه ما به موزه به عنوان رسانه است؛ موزه در دنیا تبدیل به یک مکان‌رسانه شده و پیام‌ها به مخاطبان در همین فضا منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: در جلسات دیدار میهمانان بین‌المللی با شهردار تهران از این ساختمان استفاده خواهد شد و در جریان بازدیدها، اطلاعات از گذشته و برنامه‌ریزی‌ها برای آینده پایتخت ارائه خواهد شد.

لزوم توجه به عدم تبدیل بلدیه به فضای مدرن

سید احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورا با بیان اینکه یکی از ایرادات در پایتخت این است که عملیات عمرانی آن از آموزش پیشی گرفته است، تاکید کرد: ساخت یک ساختمان بدون پارکینگ جلوتر از فرهنگ عمومی شهر است.

وی با تاکید بر اینکه این ساختمان در اختیار بلدیه است، یادآور شد: تا زمانی که فرهنگ شهروندی به این نقطه که ساختمان بدون پارکینگ ساخته نشود، برسد، کار سختی پیش داریم.

علوی با بیان اینکه نمای ساختمان بلدیه از معماری ایرانی بهره گرفته است، تصریح کرد: نگرانی ما این است که فضای داخلی تبدیل به یک فضای مدرن همچون باغ موزه دفاع مقدس و یا باغ کتاب نشود.

به گزارش شهر در ادامه اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا به همراه سخنگوی شهرداری تهران و شهردار منطقه ۷ از روند اجرای عملیات عمرانی خانه روزنامه‌نگاران بازدید کردند.

محمدخانی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در جریان این بازدید با بیان اینکه برای برخی اصناف فضاهایی از سوی شهرداری پیش‌بینی شده بود، اظهار کرد: روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، تصویربرداران و در مجموع اهالی رسانه مغفول بودند. این فضا در اولین فرصت پس از طرح موضوع با پیگیری‌های شهرداری منطقه ۷ پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: این ساختمان جزو سازه‌های اصیل و قدیمی منطقه است؛ با برنامه‌ریزی‌هایی که برای اهالی رسانه انجام شده بود، ساختمان مرمت شد.

محمدخانی با بیان اینکه بنای ما بر این بود که خبرنگاران این فضا را خانه خود بدانند، گفت: تجلیل از بزرگان رسانه، برگزاری گعده‌های خبرنگاران، دوره‌های آموزشی و فراهم شدن فضایی برای گفت‌وگوی خبرنگاران با مدیران، راه‌اندازی کافه و سالن افتخارات در این مجموعه پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه بودجه طرح از سوی شهرداری منطقه ۷ تامین شده است، تاکید کرد: اقدامات به بهترین شکل توسط شهرداری این منطقه پیگیری و انجام شده است.

نصراله آبادیان، شهردار منطقه ۷ تهران هم در ادامه با بیان اینکه این بنا ۱۰۰ سال قدمت دارد، اظهار کرد: تمام استانداردها در مقاوم‌سازی و استحکام در بازسازی این ساختمان به کار گرفته شده است.

وی ادامه داد: عملیات عمرانی طرح از شهریور ماه امسال آغاز شده و با بهره‌گیری از معماری ایرانی- اسلامی اجرا می‌شود. اگر فرصت یک ماهه داده شود محوطه ساختمان نیز تحویل داده خواهد شد.
به گزارش شهر در ادامه اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی از مجتمع تولیدات رسانه‌ای کندو بازدید کردند.

 
پایش افکار، نظرسنجی و آموزش در کندو
محمدخانی با بیان اینکه مجتمع تولیدات رسانه‌ای با این علت راه اندازی شد که با نواقصی در تولیدات مواجه بودیم، گفت: مجتمع تولیدات رسانه‌ای کندو راه‌اندازی شد تا پایش افکار، نظرسنجی و آموزش در این مرکز پیگیری شود. تلاش بر این بود که خلا موجود در این فضا جبران شود.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با بیان اینکه در دوره‌ای با راه اندازی سامانه ۱۳۷ انقلابی در شیوه کار صورت گرفت، اما در مواردی شهروندان مسائل را با این سامانه در میان نمی‌گذارند، یادآور شد: سامانه گوش‌سپاری اجتماعی، شهرداری را به یک مجموعه با تعامل و پاسخگو تبدیل می‌کند.
وی افزود: ما در تلاش هستیم که رویدادها در سامانه رسانه بازار ثبت شود که این اقدام شفافیت را به دنبال خواهد داشت.

حمیدرضا عسگری مزین، معاون برنامه‌ریزی مرکز ارتباطات نیز اظهار کرد: سامانه شهرنگاران برای بارگذاری تولیدات خبرنگاران پیش بینی شده و مرکز ارتباطات سوژه‌های خبری را نیز در قالب این سامانه پیشنهاد می‌دهد و به نوعی به خانه روزنامه‌نگاران ارتباط خواهد داشت.

سید احمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا هم با بیان اینکه باید بتوانیم فضای رسانه‌ای را برای قانع کردن نخبگان و البته دیگر اقشار جامعه پیش ببریم، تاکید کرد: ما باید به سمت گفتمان‌سازی پیش‌ برویم، اما باید زمان حال را نیز مورد توجه قرار بدهیم. اینکه مسائل در مجتمع کندو به صورت ریشه‌ای بررسی می‌شود، اتفاق بسیار خوبی است. بیشتر انتقاداتی که ما از مردم می‌شنویم این است که اطلاعات به درستی به آنها منتقل نمی‌شود و اگر اطلاع‌رسانی به خوبی صورت بگیرد، نقطه اتکایی برای ما خواهد بود.

انتهای پیام/

۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰
کد خبر: 51235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =