اجرای طرح های توسعه محلات؛ در مدار حمایت از حقوق شهروندی 

 معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، اجرای طرح توسعه محلات را در مدار حمایت از حقوق شهروندی دانست و گفت: محله محوری یکی از رویکردهای چهارگانه شهردار تهران در سال جاری است که ریل گذاری اجرای آن در دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی صورت گرفت و هم اکنون در قالب پروژه های محلی در حال اجراست و در سال آینده نیز تداوم دارد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، حامد مظاهریان در نشست تکریم و معارفه مدیر مدیریت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران گفت: در راستای برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران و با تغییر رویکرد در بودجه سال ۹۹، ماهیت، جنس کار و نوع تعامل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران متفاوت شد و از یک دفتر مطالعاتی با نمونه های کوچک به دفتری استراتژیک با پروژه های متعدد تبدیل شده است.
او با اشاره به اینکه توسعه محلات یکی از چهار اولویت اصلی تعیین شده برای پایتخت از سوی شهردار تهران  به شمار می رود؛ افزود: مدیریت شهری با شعار «تهران از کوچه هایش آغاز می شود» پروژه های توسعه محله ای را در دستورکار قرار داده است.
مظاهریان، اختصاص حدود ۲ هزار میلیارد تومان و ابلاغ دستورالعمل‌ اجرای پروژه های محله محور از سوی شهردار تهران را نشانه جدیت مدیریت شهری در اقدامات اجرایی محلات دانست و افزود: این پروژه ها با تاکید و حمایت شورای شهرو شهرداری در دستورکار قرار گرفته تا پاسخ قابل قبولی برای مطالبات و خواست مردم محلات و رفع مسائل آنان باشد. رویکرد محله محوری مدیریت شهری جایگاه خود را به دست آورده است و با وجود افت و خیزهای فراوان، مسیر خود را پیش می رود.
معاون شهردار تهران تاکید کرد: امسال تلاش جدی داریم پروژه های توسعه محلی را با نظر مشورتی شورایاری ها به عنوان نمایندگان مردم در محلات پیش ببریم و پروژه‌های توسعه محلی فقط مخصوص امسال نیست بلکه پیش بینی می شود در کلیه سالهای برنامه سوم توسعه شهرداری نیز تداوم یابد.
او از تلاش های صادقانه، امیرحسین قزوینی سرپرست سابق سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران قدردانی کرد و یادآور شد: اکنون دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شرایط با ثباتی دارد و شناخته شده است. حجم کار گسترده ای را پیش رو داریم که بخشی از آن انجام شده اما برنامه های گسترده ای نیز در دست اقدام است.
مظاهریان، بر لزوم ریل گذاری بلندمدت و تقویت دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی تاکید کرد و تلاش برای استفاده بهینه از تجارب موجود و بکارگیری توانمندی نیروهای متخصص و خوش فکر را از مدیر جدید این دفتر خواستار شد.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران افزود: توسعه محلات به عنوان یکی از رویکردهای شورای شهر و مدیریت شهری، مسئولیت جدیدی را بر عهده همکاران دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران گذاشته است که باید در گام جدید، اقدامات را با سرعت و دقت بیشتر پیش ببرد.
در این نشست امیرحسین قزوینی مدیر سابق سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران نیز تجربه دفتر را قابل توجه دانست و افزود: پروژه های سال ۹۸ تعریف شده بود و به طور جدی دنبال و اجرا شد. همچنین درنظرگرفتن هزار پروژه با ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار کار بزرگی بود که در بودجه سال ۹۹ صورت گرفت.
او افزود: یک هزار و ۲۰۰ پروژه با ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار در شرایطی که شناخت نسبت به پروژه های محلی کم بود تعریف شد و همگرا سازی انتظارات ذینفعان مناطق و محلات نیز از موارد مهمی بود که در این فرایند باید انجام می شد.
همچنین راضیه رضابیگی نیز در سخنانی، انتصاب بانوان در پست های مدیریتی را فرصت مناسبی برای بروز و ظهور توانمندی های زنان دانست و از حمایت و اعتماد معاون شهردار تهران قدردانی کرد.
او حوزه مدیریت سیاستگذاری را سیال و پویا و موضوع محور دانست و افزود: مطالعات جهانی در کلانشهرهای پیشرفته نشان می دهد دفتر سیاستگذاری همواره به عنوان بازوی مشورتی و اتاق فکر شهرداری به شمار می رود و عموما در قبال موضوعات چالشی واکنش سریع بروز می دهد. به نظر می رسد حضور جمع نخبگان خوش فکر و ایده پرور می تواند به تحول این حوزه کمک کند.
مدیر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران جذب نیروهای متخصص، انجام پژوهش های کاربردی و موضوعات اقتصاد شهری را از جمله برنامه های آتی خود در این حوزه برشمرد و اضافه کرد: از آنجایی که توسعه محلات به عنوان یک موضوع جدید درساختار تعریف نشده بود با واگذاری به حوزه مدیریت سیاستگذاری خوشبختانه گرفتار بروکراسی معمول اداری نشد و پیشرفت خوبی داشت.
رضابیگی، توسعه محلات را جزو علایق کاری خود در شهرداری تهران عنوان کرد و همکاری سایر مدیران حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری با مجموعه مدیریت سیاستگذاری برای اجرای موفق پروژه های محلی و ارتقای سطح رضایتمندی مردمی را خواستار شد.
در پایان این نشست، حکم انتصاب راضیه رضابیگی به عنوان مدیر جدید سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران به وی اعطا شد و از خدمات مهندس امیرحسین قزوینی قدردانی شد.

۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
کد خبر: 5761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =