تعطیلی دو هفته ای، فرصتی برای کنترل زنجیره انتقال

شهر: تعطیلی دو هفته ای تهران باعث می شود که با قابل کنترل شدن زنجیره، کادر درمان و سلامت کمی استراحت کنند و علاوه بر این با مصیبتهایی که با این حجم عظیم در این روزها شاهد هستیم روبرو نخواهیم بود. البته سیستم بهداشت و درمان باید برای بعد از این دو هفته نیز برای شناسایی، جدا سازی و کنترل، برنامه و دستورالعمل مدون داشته باشد.

حمید چوبینه، مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر، پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای تهران از طرف شهردار تهران و دیگر نهادها و صاحبنظران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به نظرات کارشناسی کارشناسان و صاحبان فن تعطیلی دوهفته ای میزان مراودات افراد را به ویژه در محیط های شلوغ کم می کند و می تواند به کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کند اما قطعا به صفر نمی رساند.

او با هشدار نسبت به این مساله که اگر تعطیلی منجر به برگزاری مراسمات، مسافرتها، تفریحات و دورهمی ها شود هیچ کمکی به قطع زنجیره کرونا نخواهد کرد و فقط آسیب اقتصادی را متوجه مردم و کشور می کند، افزود: ولی اگر دولت و مردم در کنار هم دو هفته سختی بکشند و این فرایند را با هم از یک نقطه ای آغاز و در یک نقطه ای به دلیل مسائل اقتصادی و معیشتی و سیاستهای حاکمیتی پایان دهند، قطعا می تواند زنجیره را به حداقل برساند.

چوبینه با بیان اینکه بعد از تعطیلی دو هفته ای و رعایت مسائل بهداشتی در این مدت، امکان شناسایی بیماران و جداسازی آنها از دیگران برای مدیران عرصه بهداشت و درمان راحت تر است، عنوان کرد: این وقفه دو هفته ای باعث می شود که با قابل کنترل شدن زنجیره، کادر درمان و سلامت کمی استراحت کنند و علاوه بر این با مصیبتهایی که با این حجم عظیم در این روزها شاهد هستیم روبرو نخواهیم بود. در واقع اگر این تعطیلی و وقفه با کیفیت مطلوب و برنامه خاص انجام شود فوتی ها را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد و از طرف دیگر زنجیره انتقال بعد از آن قابل کنترل تر است.

مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران، در پایان یادآور شد: دولت و سیستم بهداشت و درمان نباید از این فرصتی که می تواند تعطیلی دو هفته ای برای شناسایی بیماران و افراد علامت دار به وجود بیاورد مغفول بماند و نباید این افراد به حال خود رها شوند، چرا که این کار سیکل و چرخه را دوباره تشدید می کند. به عبارت دیگر باید برای بعد از این دو هفته نیز برای شناسایی، جدا سازی و کنترل،  برنامه و دستورالعمل مدون داشته باشد.

خبرنگار: علی سی پی

۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
کد خبر: 6255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =