توسعه فضای سبز داخل شهر از اهداف ماست

شهر: باغ سلیمانیه که یکی از باغهای معروف و قدیمی منطقه ۱۴ تهران است، امروز با حضور شهردار تهران و مسئولان شهری برای استفاده عموم افتتاح شد.

به گزارش شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران، در این آیین افتتاح و بهره برداری از باغ سلیمانیه منطقه ۱۴ گفت: خوشحالم فرصتی پیش آمد تا به قول هایی که داده بودیم عمل کنیم  توسعه فضای سبز در داخل شهر یکی از راهبردهای شورای پنجم و مدیریت شهری در دوره فعلی بوده است.

او در ادامه افزود: در دوره جدید مدیریت شهری تا کنون ۱۷ باغ در تهران به فضای سبز تبدیل شده است و تا خاتمه دوره ۱۷ باغ دیگر نیز به باغ های داخل محدوده شهر تهران اضافه خواهد شد. هدف این است که این باغها در مناطقی انتخاب شوند که سرانه فضای سبز آنها  پایین است. بخشی از این باغ ها سالهاست که متروک بوده که با تصمیمات مدیریت شهری و همکاری دستگاه ها این اتفاق های خوب در حال شکل گیری است .

همچنین شهردار تهران گفت: یکی از دستاوردهای این دوره شورای شهر تعیین راهبردهای درست و توسعه فضای سبز است که تهران به آن نیاز دارد و بر عکس اتفاقاتی که افتاده است تلاش می شود باقیمانده ظرفیت های زیست محیطی شهر تهران حفظ شود.

شهردار تهران در ادامه به باغ سلیمانیه اشاره کرد و گفت: فضای سبز منطقه ۱۴ حدود ۹.۵ متر مربع است و  ناحیه دو این منطقه یعنی همین ناحیه سرانه فضای سبزش پایین تر و در حدود  ۳.۲ مترمربع است ، این اقدامات باعث افزایش سرانه فضای سبز منطقه می شود، این در حالی است که  سرانه استاندارد در داخل باید ۱۲ متر باشد.

عوارض قطع اشجار صرف توسعه فضای سبز می شود

او افزود:  یکی از کارهای خوب در این دوره از مدیریت شهری این بود که در خزانه حساب جدایی برای توسعه فضای سبز در نظر گرفته شد و عوارضی که از قطع اشجار گرفته می شود خاص توسعه فضای سبز هزینه می شود. این شکل هزینه کرد باید در بخش های دیگر هم انجام شود تا مردم در اداره شهر بیشتر مشارکت کنند .در خیلی کشورهای دنیا مردم در منطقه خود خرید می کنند که عوارض و مالیات هم در منطقه خودشان هزینه شود و چه خوب که در بودجه سال ۱۴۰۰ این نکته مورد توجه قرار گیرد. این شیوه تخصیص بودجه برای پارکینگ ها هم در حال رخ دادن است.

او ادامه داد: باغ های دیگری هم در مناطق مختلف وجود دارد برای نمونه یک باغ بزرگ در منطقه ۶ وجود دارد که در حال مذاکره هستیم و امیدوارم به نتیجه برسیم. یکی از خصیصه های این باغ توجه به باغ سازی ایرانی است که به دلیل وجود کوشک و تناسباتش این ظرفیت را داشته است .

حناچی گفت: یکی از نکات دیگر در این باغ مناسب سازی برای معلولان است این کار را ما به طور کامل انجام دهیم یک سیاست است و تا کامل نباشد افتتاح نمی کنیم.

خدمات سلامت شهرداری، عمومی می شود

او خبر داد: توافق با وزارت بهداشت و نظام پزشکی انجام دادیم که شرکت شهر سالم با  شبکه سلامت وزارت بهداشت همکاری کند بر خلاف تصورات شبکه سلامت در تهران ضعیف است و بنا به پیشنهاد همکاران در وزارت بهداشت قرار شد شهرداری امکانات سلامت خود را به خانه سلامت تبدیل کند و علاوه بر سرویس به کارمندان به مردم هم سرویس بدهد ما الان هم این کار را می کنیم اما ماموریت وزارت بهداشت به ما نبود یا شبکه داروخانه های ما در شبکه قرار می گیرد که کار بزرگی است . به این ترتیب ۱۹ مرکز درمانی در سطح مناطق و ۹ درمانگاه بزرگ هم مجهز می شو د و هم مورد پشتیبانی قرار گیرد.

اضافه شدن ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس به تهران

او همچنین گفت : در ستاد ملی کرونا مصوبات خوبی برای حمل و نقل عمومی داشتیم قرار شد ۵ هزار دستگاه اتوبوس به شبکه اتوبوسرانی کشور اضافه شود که ۵۰ درصد به تهران می رسد و اعتبار برای بازسازی واگن های نسل اول هم مصوب شده است که دریافت کنیم و انشاءالله این فشار را از روی حمل و نقل عمومی تهران برداریم. از همه  کسانی که در این پروژه نقش داشتند از جمله مدیران بنیاد مستضعفان آقای سعیدی کیا و اقای فتاح که جایشان امروز خالی است تشکر می کنم.

تصویب طرح تفصیلی منطقه ۲۲

حناچی ادامه داد:  امروز  یک اتفاق دیگر خوب هم افتاد در کمیسیون ماده ۵ طرح تفصیلی منطقه ۲۲ به تصویب رسید. انضباط بخشی به شهر وعده ما بود و با این مصوبه در منطقه ۲۲ به نتیجه خواهد رسید و در این زمینه شورای عالی شهرسازی و اعضای کمیسیون ماده ۵ همراهی و همکاری کامل داشتند.

خبرنگار: اکبر بیاتی

۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
کد خبر: 7042

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =