دولت هزینه های متحمل شده شهرداری ها از محل کرونا را پرداخت کند

شهر: شهرداران کلانشهرها دو نامه به رئیس جمهوری و معاون اول نوشتند و در این دو نامه، از دولت برای کمک به شهرداری‌ها درخواست کردند در این نامه همچنین درخواست کردند که حداقل، هزینه‌هایی که شهرداری‌ها در این دوران داشتند به عنوان هزینه‌های قابل قبول پذیرفته شود.

کمال مرادی، دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در گفت و گو با خبرنگار شهر، با اشاره به زیان‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به شهرها بیان کرد: زمانی که مجموعه اقتصادی کلان کشور از ویروس کرونا آسیب ببیند، طبیعی است این رخداد بر درآمدهای شهرداری‌ها به عنوان نهادهای محلی هم تاثیر میگذارد.

به گفته او؛ زمانی که کسب و کاری نیست، ساخت و سازها کمرنگ و یا متوقف و بسیاری از فعالیت های اقتصادی در شهرها ضعیف می شود. طبیعتا به همان میزان شهرداری ها از نظر کسب درآمد دچار مشکل می شوند. اما مشکل دیگری که برای شهرداری‌ها در این برهه زمانی وجود دارد این است که کرونا هزینه‌های این نهاد را به دلیل رعایت استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی هم افزایش داده است.  

مرادی با بیان اینکه هزینه های شهرداری‌ها برای نظافت اماکن عمومی شهر و به ویژه در حوزه حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کرده است، گفت: در این شرایط که درآمدها به شدت کاهش پیدا کرده و هزینه‌ها افزایش، متاسفانه هیچ اقدام و اتفاقی خاصی از سمت دولت برای کمک به شهرداری‌ها رخ نداد.

دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران، با بیان اینکه شهرداران کلانشهرها دو نامه به رئیس جمهوری و معاون اول نوشتند، توضیح داد: در این دو نامه، در زمینه کمک به شهرداری‌ها از سوی دولت درخواست شد و این موضوع مطرح شد که حداقل، هزینه‌هایی که شهرداری‌ها در این دوران داشتند به عنوان هزینه‌های قابل قبول پذیرفته شود و دولت هر زمان در شرایط مالی بهتری بود، این هزینه‌ها را پرداخت کند.

او ادامه داد: نامه نگاری های شهرداران کلانشهرها به ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع شده است و در حال بررسی است اما؛ انتظار شهرداری ها این است که چون بخش زیادی از خدمات عمومی شهرها که ۷۵ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است، از سوی شهرداری ها انجام می‌شود، نیاز مبرم به کمک و حمایت دولت دارند.

خبرنگار: فریبا رحمانی

۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
کد خبر: 8901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =