۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
کد خبر: 9029

تحقق حق بر شهر در پویش موتورسوار خوب

وحیدرضا محمدی، شهردار منطقه ۱۵
تحقق حق بر شهر در پویش موتورسوار خوب

طی سالهای اخیر شاهد افزایش چشمگیر تولید و بهره برداری از موتورسیکلت در کشور و به ویژه در شهر تهران هستیم. قیمت پایین به نسبت دیگر وسایل نقلیه، قدرت مانور بالا، تسریع در عبور و مرور، عبور از محدوده های غیرمجاز نظیر طرح ترافیک و زوج و فرد، کاهش هزینه سوخت، بیکاری و استفاده از این وسیله به منظور امرار معاش از جمله دلایلی است که باعث افزایش استفاده شهروندان تهرانی از موتور سیکلت شده و شهر تهران را به شهر موتورسیکلت ها تبدیل کرده است که در خور آن نیست.

بر اساس آمار؛ متاسفانه تلفات جانی موتورسیکلت در مقایسه با دیگر وسایل نقلیه نیز در تهران بسیار بالاست. موتورها به دلیل طراحی و اندازه، قابلیت دیدپذیری پایین، کاهش دید در شرایط جوی بارندگی و گرد و غبار، لغزندگی و ناپایداری در شرایط بارش، عدم استقاده راکبان از کلاه ایمنی و ... خطرساز بوده و حتی اگر تعداد اندکی از موتورسیکلت سواران هم مرتکب خلاف شوند، این تخلف به دلیل تعداد زیاد موتورها ملموس خواهد بود.

اکنون باتوجه به وضع اقتصادی و ترافیکی موجود که شرایط برای بهره برداری از این وسیله مهیا بوده و از اقبال بالایی از سوی شهروندان تهرانی برخوردار است، طبعا انتظار برای کم شدن آمار تخلفات آن نمی رود. بنابراین مدیریت شهری درصدد برآمده تا با اتخاذ تدابیر مدیریتی نسبت به فرهنگسازی ویژه راکبان موتورسوار اقدام کند. ایجاد تغییر رفتار در استفاده کنندگان از موتورسیکلت؛ ضمن ارتقای ضریب ایمنی بیشتر راکبان، حقوق دیگر شهروندان نیز حفظ شده و آرامش و امنیت به خیابان های شهر باز گردد.

کمپین «موتورسوار خوب» از  کارهای مثبت و تاثیر گذاری است که در برخی مناطق تهران و از جمله منطقه ۱۵ با پنج هدف راه اندازی شده است. ترغیب استفاده از کلاه ایمنی، تغییر رفتار موتورسواران از طریق هوشیارسازی و آگاهی خانواده آنها و رعایت قوانین و مقررات ترافیکی (رعایت سرعت مطمئنه،عدم حمل بار و ...)، عدم حضور موتورسواران در خط ویژه، تونل های شهری و مسیرهای عبور ممنوع و پیاده روها و احترام به حقوق عابران پیاده از جمله اهدافی است که در این پویش دنبال می شود. 

این کمپین در دو فاز آموزشی و میدانی در حال اجراست. در بخش آموزشی به دانش آموزان و زنان خانه دار آموزش داده می شود تا به عنوان سفیران و مروجین این کمپین نکات ایمنی لازم را به اطرافیان خود که راکبان موتور هستند یادآوری کنند. در واقع این پویش به دنبال تغییر رفتار محسوس موتورسواران و هویت بخشی به آنان است. با توجه به اینکه  تجربه نشان داده که برخوردهای سلبی اثرگذاری مناسب ندارد، بیشترین تمرکز پویش یاد شده بر روی فرهنگ‌سازی است تا با ارائه آموزشها و آگاهیهای لازم به راکبان موتورسوار، خانواده های آنان و به ویژه قشر دانش آموز، رفتارهای خوب و مناسب در زمینه موتورسواری را ترویج دهد تا تمامی شهروندان در مسیر قانون مداری حرکت کنند.

اجرای این کمپین تا اردیبهشت ۱۴۰۰ ادامه دارد و امید داریم با اجرای بهینه طرح که قطعا موفقیت آن در گرو همکاری و مشارکت مطلوب شهروندان است، بتوانیم در جهت کاهش رفتارهای پرخطر و تغییر رفتار نامناسب برخی راکبان موتور سیکلت گام برداشته و با این اطلاع رسانی و آگاهی بخشی ضمن پایان دادن به بی نظمی ها و قانون شکنی ها؛  "حق مردم در شهر" رعایت شده و به "تهران شهری برای همه" دست یابیم.

۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
کد خبر: 9029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =