مردم با ماسک زدن اجازه ندهند مقابله با کرونا فرسایشی شود

مدیرعامل شرکت شهر سالم بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: امکانات درمانی محدود است و اگر خدای ناخواسته حجم بیشتری از افراد مریض شوند، این روند فرسایشی می‌شود.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شرکت شهر سالم،  حمید چوبینه به تشریح وضعیت سلامتی پرسنل شهرداری تهران پرداخت و گفت: میزان مواجهه پرسنل شهرداری تهران با مردم کم نیست و با توجه به اینکه وظیفه خدمت‌گذاری مردم را انجام می‌دهند، طبیعتا پرسنل شهرداری تهران هم مانند مردم درگیر موضوعاتی مطرح جامعه هستند.

او در بیان اهمیت دورکاری پرسنل شهرداری تهران در ایام شیوع کرونا گفت: دستور این مساله از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران داده شده است و حتی ظرفیت پنجاه درصدی را هم در این رابطه اعلام کرده‌اند که این فرصت خوبی است که میزان مواجهه افراد را کاهش داده و به کاهش انتقال این بیماری کمک می‌کند که این مساله در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت شهر سالم افزود: حتی در این زمینه افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند چه آن‌هایی که خودشان اعلام کرده‌اند و چه افرادی که توسط شرکت شهر سالم شناسایی شده‌اند، اجازه دورکاری داده شده است تا این افراد که بیشتر در معرض خطر هستند، کمتر آسیب ببینند.

او با بیان اینکه شدت غربالگری‌ها نسبت به اوایل کرونا کاهش پیدا کرده است، گفت: غربالگری‌ها نسبت به اولین روزهایی که این کار را آغاز کردیم، وجود ندارد، اما اگر موارد مشکوکی و علامت‌دار در این زمینه وجود داشته باشند، سریعا برای این افراد اقدام می‌شود.

چوبینه در ادامه به بیان توصیه‌هایی در رابطه با نحوه ماسک زدن در اجتماعات بیرونی پرداخت و گفت: آن چیزی که سازمان بهداشت جهانی و هم تمام پروتکل‌های برنامه پزشکی در خصوص کرونا بر روی آن تاکید می‌شود، منوط به این است که خود افراد می‌توانند ضامن سلامتی خودشان باشند.

او ادامه داد: مردم باید بدانند که اکنون هیچ واکسن یا داروی موثری برای این بیماری ساخته نشده است که بتوانیم از این حیث خیالمان مطمئن باشیم، در نتیجه با توجه به اینکه این بیماری سالهای سال با مردم همراه خواهد بود و عملا نمی‌توان زندگی را به طور کامل تعطیل کرد، در نتیجه بهترین راه رعایت بهداشت توسط خود افراد است.

چوبینه افزود: مردم باید از مراجعات غیرضروری به مراکز پرازدحام خودداری کنند و توجه داشته باشند که اگر ضروری هم در این زمینه لحاظ می‌شود، در زمان کوتاهی این مسائل را مرتفع کنند و پس از آن اقدامات بهداشتی همچون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن را به درستی انجام دهند.

او ادامه داد: متاسفانه شاهد هستیم که مردم از ماسک استفاده می‌کنیم، اما ماسک به طور کامل روی بینی و صورت افراد نیست و  در روی چانه افراد قرار دارد و یا شاهد هستیم که فرد به طور مرتب به صورتش دست می‌زند، که متاسفانه این مسائل ضریب ابتلا را بیشتر می‌کند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم گفت: هر ماسک متوسط می‌تواند به طور دو تا سه ساعت می‌تواند برای هر فرد جوابگو باشد به شرطی رعایت نکات بهداشتی در آن لحاظ شده باشد، اما اگر این مساله در اماکن پرازدحام باشد، تایم استفاده از ماسک کمتر می‌شود.

او ادامه داد: مهمترین مساله این است که ماسک را به طور مرتب ضدعفونی کرده و یا اینکه آن را به طور مرتب تعویض کنند در حالی که به صورت درست هم باید از ماسک استفاده شود.

مدیرعامل شرکت شهر سالم افزود: چرخه کرونا در حال تکرار است و اگر فردی به دلیل سلامتی از زدن ماسک خودداری کند، باید به این موضوع توجه کند که ممکن است فرد ناقلی هم با چنین استدلالی اینگونه رفتار کرده و جان باقی شهروندان را به خطر بیندازد.

او ادامه داد: کرونا در هر فرد متفاوت است و اگرچه ممکن است در یک فرد به صورت خفیف این مساله طی شود، اما در عین حال ممکن است حال فرد مبتلا را به شدت خراب کرده و حتی برایش کشنده باشد.

چوبینه افزود: من از مردم به عنوان عضوی از کوچکی از این جامعه برزگ و از دست‌اندرکاران حوزه سلامت این است که هر فرد برای سلامتی خود، خانواده‌اش و احترام به حفظ حقوق شهروندی تمام مردم اقدامات بهداشتی را رعایت کند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم در پایان گفت: باید به این مساله توجه کنیم که تعداد پرستاران، پزشکان و تعداد بیمارستان‌ها محدود بوده و اگر خدای ناخواسته حجم بیشتری از افراد مریض شوند و مدت زمان بیشتری این مساله صورت بگیرد، این روند فرسایشی می‌شود و در این شرایط جامعه رها می‌شود و درصد مرگ و میر بالا می‌رود در نتیجه همه باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا بتوانیم بر کرونا غلبه کنیم.

۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
کد خبر: 3297

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =