۹۰۰ پاکبان در انتظار دریافت واکسن/ افزایش ۳۰درصدی هزینه های مدیریت پسماند

شهر: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران گفت: تاکنون ۲۰۰ نفر از پاکبانان و پرسنل دفع پسماندهای بیمارستانی واکسینه شدند و دو مرحله واکسن کرونا را دریافت کردند. سایر پاکبان‌ها و عوامل دفع و دفن پسماندهای خانگی که بیش از  ۹۰۰ نفر هستند در انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند.

به گزارش خبرنگار شهر، از همان ابتدای شیوع کرونا که بیماری ناشناخته ای بود، محدودیت ها اعمال شد و بسیاری از کارمندان و کارکنان دورکاری را شروع کردند. اما کار پرسنل خدمات شهر از دور امکان پذیر نبود و آنها را بیشتر از دیگر شهروندان در معرض خطر قرار داد. یکی از حوزه هایی که در دوره اپیدمی جهانی کرونا نه تنها دورکاری پذیر نبود بلکه کارشان افزایش یافت سازمان مدیریت پسماند بود.

پاکبان ها بیش از گذشته فعال شدند، زباله های تهران بیشتر شد و تعداد جمع آوری آن نیز افزایش یافت. از سوی دیگر پرسنل آرادکوه نیز برای بی خطرسازی و دفن زباله ها با خطر بیشتری روبرو بودند. از این رو شهرداری برای قرار گرفتن پرسنل سازمان مدیریت پسماند در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرد.

اما این واکسیناسیون آنقدر که حاشیه داشت برای سازمان مدیریت پسماند کارایی نداشت چرا که به گفته مدیران این سازمان کمتر از ۲۳ درصد پرسنل سازمان مدیریت پسماند واکسینه شدند. صدرالدین علی پور، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند در گفتگو با «شهر» عملکرد این سازمان را در دوره ۱۶ ماهه شیوع کرونا بررسی کرد. این گفتگو از نظرتان می گذرد.

 • در دوره شیوع کرونا زباله های بیمارستانی چقدر افزایش داشت؟

روزانه نزدیک به ۴۰ تن زباله بیمارستانی جمع آوری شده است.

 • چند درصد این زباله های بیمارستانی بی خطرسازی می شوند؟

طبق قانون شهرداری باید تنها پسماند بی خطر شده را تحویل بگیرد و باید همه پسماندها بی خطر شده باشد. اما چون مراکز درمانی در این خصوص درست عمل نمی کنند تمام پسماندها جمع آوری شده توسط سازمان مدیریت پسماند به روش بهداشتی دفن می شود.

 • نحوه امحای آنها تغییر کرده یا خیر؟

بله. قاعدتا از مواد ضدعفونی زباله ها نظیر آهک برای دفن بهداشتی زباله های بیمارستانی بیشتر بهره گیری می شود.

 • نظارت بر کار پیمانکاران زباله های درمانگاه وکلینیک های درمانی چگونه است؟

فعالیت این پیمانکاران از طریق سامانه مدیریت هوشمند لحظه ای پایش و عملکرد آن ها با استفاده از تجهیزات ردیابی هوشمند رصد می شود.

 • شیوع کرونا چه هزینه ای به سازمان مدیریت پسماند اضافه کرد؟

هزینه های ناشی از تعطیلی خطوط، تامین امکانات برای نیروی انسانی، عدم تفکیک پسماندهای خشک در مبدا، تهیه مواد ضدعفونی کننده به طور گسترده و ...از هزینه هایی بود که در دوره شیوع کرونا به سازمان تحمیل شد.

 • آیا در دوره شیوع کووید-۱۹ هزینه ای به سازمان مدیریت پسماند اضافه شده است؟

سازمان مدیریت پسماند ضدعفونی روزانه و مستمر ایستگاه، مخازن، توزیع ماسک، دستکش، گان، مواد ضدعفونی کننده و... را در دستور کار خود قرار داد و انجام داده است. با اجرایی شدن این اقدامات ۳۰ درصد از هزینه های سازمان مدیریت پسماند افزایش یافته است.

 • سازمان مدیریت پسماند با چه مقدار افزایش هزینه در دوره کرونا روبرو بود؟

نمی توان برای افزایش هزینه در دوره کرونا به طور دقیق برآورد ریالی ارائه داد.

 • در ابتدای شیوع بیماری کرونا به دلیل ناشناخته بودن مقرر شد زباله ها بدون تفکیک دفن شوند. این اقدام چه هزینه ای به شهرداری تحمیل کرد؟

کلیه درآمد های حاصل پردازش در خطوط پردازش به نصف رسید است. چندین میلیارد تومان از درآمدهای حاصل از تفکیک پسماند خشک به طور کامل قطع شد. از سوی دیگر با توجه به افزایش تناژ زباله های شهر تهران در بخش جمع آوری و حمل و دفن، هزینه جمع آوری مخلوط که توسط شهرداری پرداخت می شود، میلیاردها تومان افزایش یافت.

 • چند نفر از پرسنل پسماند درگیر کرونا شدند؟ چند نفر جان باختند؟

 ۲۱۰ نفر از پرسنل به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه دو نفر از آنها جان باختند.

 • واکسیناسیون پرسنل سازمان مدیریت پسماند تهران چگونه صورت گرفته و آیا تمام پرسنل واکسینه شده اند یا خیر؟

تاکنون ۲۰۰ نفر از پاکبانان و پرسنل دفع پسماندهای بیمارستانی واکسینه شدند و دو مرحله واکسن کرونا را دریافت کردند. سایر پاکبان‌ها و عوامل دفع و دفن پسماندهای خانگی که بیش از  ۹۰۰ نفر هستند در  انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند.

 • به پرسنلی که دچار کرونا شدند، کمک معیشتی و درمانی شد؟

سازمان مدیریت پسماند هزینه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا جهت انجام تست PCR و آزمایش های آنتی بادی پرسنل خود را تقبل کرد. از سوی دیگر اختصاص کمک هزینه به خانواده جان باختگان در دست اقدام است. البته واریز کمک هزینه به حساب کلیه پرسنل در راستای سیاست های شهرداری تهران، توزیع رایگان وسایل حفاظتی و بهداشتی بین پرسنل انجام شده و هنوز هم در حال انجام است.

 • آیا شیفت های کاری پرسنل سازمان مدیریت پسماند افزایش پیدا کرد؟

بله. با توجه به افزایش میزان تناژ و لزوم جمع آوری سریع پسماند جهت حفظ سلامت جامعه، پرسنل سازمان مدیریت پسماند به صورت ۲۴ ساعت مشغول فعالیت بودند.

 • در دوره کرونا سازمان مدیریت پسماند با چه مسئله خاصی دست به گریبان بود؟

با توجه به اینکه ماه هاست با افزایش تناژ پسماند ناشی از تغییر سبک زندگی مردم و افزایش پسماند ویژه خانگی رو به رو هستیم، کمک رسانه ها جهت ترویج فرهنگ مدیریت صحیح پسماند ها بسیار ضروری به نظر می رسد. اما مهم تر از آن انعکاس میزان خطر در کمین نیروهای این سازمان است. با توجه به نوع فعالیت پرسنل سازمان مدیریت پسماند و دغدغه های مدیران این سازمان، کارگران باید در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.

 • مشکلات پسماند در این دوره چه بود؟

عدم بی خطر سازی پسماند توسط مراکز، عدم همکاری شهروندان در تفکیک اینگونه پسماندها، شیوع شدید بیماری و در معرض بودن کارگران خدمات شهری و از همه مهم تر بالا رفتن تناژ پسماند و تعطیلی مراکز میانی و خطوط پردازش مشکلاتی است که در دوره شیوع کرونا با آن دست به گریبان بودیم.

خبرنگار: پریسا هاشمی

۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
کد خبر: 11251

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 11 =