مشکلات سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در تهران رفع شده است/ تعامل با سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به منظور تامین مالی خارجی

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران گفت: مشکلات سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در شهرداری تهران که در سنوات گذشته وجود داشت، تا حدود زیادی رفع شده است.

به گزارش خبرنگار شهر، ابوالفضل فلاح در نشست خبری خود به مناسبت برگزاری همایش و نمایشگاه فرصت‌های بین‌المللی شهر تهران که ۱۵ و ۱۶ تیرماه در برج میلاد برگزار می‌شود، اظهار کرد: در گذشته به رغم اینکه زمینه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تهران وجود داشت به دلیل مشکلات موجود در این زمینه، تجربه‌های موفق زیادی به دست نیامد.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با بیان اینکه ابزارهای تامین مالی ما در شهرداری تهران متفاوت است، افزود: بیش از ۱۱۰ مدل ابزار مالی در جهان شناسایی شده که شهرداری تهران از تمامی این ابزارها استفاده نکرده است. به عنوان مثال ساخت چند هتل را در بوستان سرخه حصار داریم که مطالعات انجام و مدل مالی آن مشخص شده است. برای دریافت مجوزهای لازم نیز فکر شده است.

فلاح ادامه داد: در گذشته شاهد این بودیم که یک پروژه بزرگ سرمایه گذاری شروع می شد اما شورای عالی شهرسازی و معماری جلوی کار را می گرفت و در این میان سرمایه گذار از شهرداری شکایت می کرد و خسارت می گرفت.

وی بیان کرد: اما اکنون تمام مشکلات فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران رفع شده است و تصمیم به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه گذاری گرفته‌ایم؛ تاکنون ۲۳۰ پروژه شناسایی شده و بر تعداد آن نیز افزوده می شود.

فلاح با اشاره به اینکه در این دوره مدیریت شهری فرصت های سرمایه گذاری بعد از شناسایی مطالعات انجام، مدل سرمایه گذاری آن استخراج و در نهایت مجوزهای لازم گرفته و در نهایت به سرمایه گذار داخلی و خارجی معرفی می شود، بیان کرد: بسترسازی سرمایه گذاری در شهر تهران ۸ ماه طول کشید تا ما بتوانیم نقطه عطفی در شهر تهران ایجاد کنیم.

وی یادآور شد: برای اینکه این حرکت عمق بیشتر داشته باشد و تنها به همایش وابسته نباشد اکنون سه هفته است که پیش جلساتی با اتاق های بازرگانی ایران و چین، ایران و قطر، ایران و امارات و.... برگزار کرده ایم تا زمینه های همکاری مشخص شود و تعاملات پیوسته انجام شود.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه با سیستم بانکی جلساتی داشته ایم تا فرصت های سرمایه گذاری بانک پذیر شود، تاکید کرد: همچنین در این زمینه با نهادهای مالی بخش خصوصی و عمومی جلساتی را برگزار می کنیم؛ علاوه بر آن در سازمان سرمایه گذاری خارجی تعاملاتی داشته و تفاهمنامه ای رد و بدل می کنیم تا در زمینه تامین مالی خارجی مقدماتی فراهم شود.

وی با بیان اینکه برخی از سرمایه گذاران خارجی این سازمان دعوت شده اند، گفت: با وزارت امور خارجه و مناطق آزاد نیز تعاملاتی داشته ایم و درخصوص فضایی که مناطق آزاد در اختیار ما می گذارد، جلساتی داشته ایم.

فلاح با اشاره به اینکه در برگزاری این جلسات در نظر داشته ایم تا پیش شرط های لازم در سرمایه گذاری را ایجاد کنیم، افزود: در این همایش بسیاری از مقامات دولتی، نمایندگان مجلس، شرکت های خصوصی، سفرای کشورهای خارجی، سرمایه گذاران خارجی و .... دعوت شده اند. همچنین  انجمن های خصوصی که با سرمایه گذاران در ارتباط هستند دعوت شده اند. دانشجویان و اساتید و سرمایه گذاران نیز در این همایش حضور دارند.

وی ادامه داد: ۴۸۰ نفر سرمایه گذار برای حضور در این همایش ثبت نام کرده اند. کمیته علمی داریم و چند پنل علمی برای آسیب شناسی سرمایه گذاری در ایران برگزار می شود.

معاون شهردار تهران بیان کرد: صبح چهارشنبه این نمایشگاه افتتاح و سرمایه گذاران در غرفه ها با فرصت ها آشنا می شوند. تعدادی تفاهمنامه با سازمان هایی مانند سازمان بورس، اتاق بازرگانی و سازمان سرمایه گذاری خارجی منعقد می‌شود. بعدازظهر پنل های تخصصی برگزار می شود که در آن معاون‌های مربوطه و مسئولی که از سازمان سرمایه‌گذاری فرصت‌ها را پیگیری کرده حضور دارند تا تفاهمنامه اولیه مبادله شود.

وی یادآور شد: علاوه بر ۶ پنل ارائه فرصت، یک پنل سرمایه گذاری خارجی و یک پنل تخصصی آسیب شناسی سرمایه گذاری در شهرداری تهران برگزار می شود تا نتایج حاصله به تهیه اسنادی برای رفع مشکلات تبدیل شود.

فلاح تاکید کرد: سه پنل تخصصی علمی نیز توسط اساتید دانشگاه برگزار خواهد شد. در کنار این نشست ها نمایشگاهی برای ارائه فرصت های سرمایه گذاری پیش‌بینی شده و شرکت های دانش بنیان نیز در این زمینه حضور دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از این نشست تورهای سرمایه گذاران را برگزار خواهیم کرد تا از پروژه ها بازدید کنند و در کنار آن میزهای گفت و گو برپا خواهد شد.

انتهای پیام/

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
کد خبر: 23265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =