پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

به اعتقاد نماینده مردم تهران در مجلس استفاده از نتایج مطالعات انجام شده در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در تصویب لوایح و قوانین حوزه شهر تهران تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش شهر، به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه خود با رئیس و معاونان مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به اهمیت مطالعات انجام شده، بر فرآیند پژوهش از تعریف، انجام مطالعه و کاربست نتایج اشاره کرد و ارزیابی تاثیرات اجرایی مطالعات در سیاستگذاری های حوزه مدیریت شهری را یک ضرورت برشمرد.

او بیان کرد: از آفت های مرکز مطالعات این است که تحقیقات و پژوهش های انجام شده صرفا کتابخانه ای باشند و تحقیقات قدرت اجرایی نداشته باشند. باید سرنوشت کارهای مطالعاتی مشخص باشد و مرکز مطالعات به عنوان یک مرکز تخصصی پژوهشی نتایج اجرایی مطالعات خود را از مدیران شهری طلب کند.
او درباره ظرفیت زیست محیطی تهران، افزود: یکی از مطالعات ضروری شهر تهران، بررسی ظرفیت تهران از نظر زیست محیطی است چرا که به نظر می رسد در طول دهه های اخیر از این ظرفیت فراتر رفته ایم و آثار وتبعات آن نیز نمایان شده است و بررسی ظرفیت زیستی شهر تهران و توان اکولوژیکی یکی از ضرورت های جدی است.
او در ادامه با بیان اینکه تامین مسکن همچنان یکی از بزرگترین مشکلات پایتخت نشینان محسوب می شود، یادآور شد: با توجه به اینکه خانواده های جوان به دلیل درآمد پایین امکان تهیه مسکن مورد نیاز خود را ندارند؛ همین مساله تاثیراتی را در رشد منفی ازدواج و متعاقب آن پیر شدن جمعیت گذاشته است. به همین دلیل ضروری است تا راهکارهای مناسب برای دسترسی خانواده ها به مسکن ارزان قیمت چه برای مالکیت و چه برای اجاره وجود داشته باشد.
میرسلیم با اشاره به رای دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال برگزاری انتخابات شورایاری ها تاکید کرد: اصل ایجاد و فعالیت شورایاری ها برای جلب مشارکت شهروندان در اداره شهر تهران ایده خوبی است اما آنچه در یک دهه اخیر روی داده، این است که ساز و کار مشارکت شهروندان برای برگزاری انتخابات شورایاری ها در مجلس تصویب نشده بود به همین دلیل برگزاری انتخابات آن غیر قانونی تشخیص داده شد.
به اعتقاد او، مدیریت شهری و یا در نهایت شورای عالی استان ها باید برای تداوم فعالیت شورایاری ها درخواست خود را برای تصویب قوانین مورد نظر به دولت و مجلس ارائه کنند، نکته دیگر این است که مدیریت شهری تهران طی مطالعه ای کاربردی و عملیاتی مشخص کند، در طول یک دهه اخیر تاثیر فعالیت شورایاری ها در اداره شهرها و کلانشهرها چقدر بوده است.
نماینده مردم تهران در مجلس همچنین با اشاره به اهمیت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به عنوان یکی از مراکز تاثیرگذار در نحوی اداره پایتخت به ضرورت توسعه حمل و نقل عمومی در کلانشهرها به ویژه شهر تهران اشاره کرد و گفت: توسعه حمل و نقل عمومی در کلانشهرها به ویژه شهر تهران یکی از تاکیدات مجلس یازدهم است و در این میان الویت مجلس توسعه حمل و نقل ریلی و حمل و نقل پاک است.
 
ضرورت ورود مجلس یازدهم برای تعیین تکلیف لایحه درآمد پایدار و مدیریت یکپارچه شهری


در ادامه این جلسه محمدحسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نیز گفت: در شرایط کنونی، مدیریت شهری به ویژه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران این آمادگی را دارد تا برای تنظیم پیش نویس قوانین در مجلس و همچنین سیاست های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری لازم را با این دو نهاد داشته باشد.
 بوچانی افزود: جمع آوری تجربه های مدیریتی در نیروی انسانی شهرداری تهران این امکان را فراهم می آورد تا با بهره گیری از دانش انباشته مدیریتی مدیران اجرایی هم اداره شهر تهران بهتر و هم اینکه تصویب قوانین در مجلس و کمیسیون های ذیربط اجرایی تر شود.
او با بیان اینکه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران آمادگی دارد تا در تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم و قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در کنار مجلس قرار گیرد، ادامه داد: انتظار ما از مجلس این است تا دو لایحه درآمدهای پایدار و مالیات بر ارزش افزوده که به یکی از موارد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان تبدیل شده را به سرانجام برساند. با توجه به اینکه رئیس کنونی مجلس خود شهردار سابق شهر تهران است به همین دلیل ضروری است تا برای ایجاد درآمدهای پایدار در شهرها و مدیریت یکپارچه شهری در کلانشهرها گام های موثری برداشته شود.
بوچانی در پایان صحبت های خود ضمن اشاره به مطالعات کلیدی مرکز، توقف ساخت و ساز در فضای سبز و باغات را یکی از مهمترین دستاوردهای این دوره مدیریت شهری تهران دانست و بیان کرد: توسعه شیوه های جدید حمل و نقل در تهران و سایر کلانشهرهای کشور ضرورتی انکارناپذیر جهت پایداری و شکوفایی شهری است و این مهم نیز نیاز به قوانین خود دارد که لازم است مجلس در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد.
در این جلسه گزارشی از اقدامات و مهمترین پروژه های مرکز مطالعات در حوزه زیرساخت از جمله بررسی و تدوین طرح موضوعی (جامع) فضای سبز شهر تهران؛ تدوین سند راهبردی عملیاتی زیباسازی شهر تهران با تاکید بر ارتقاء هویت ایرانی- اسلامی؛ بررسی و برآورد توان ‌زیستی (اکولوژیک) شهر تهران؛ ارزیابی اجرای طرح جدید اخذ عوارض محدوده طرح ترافیک و امکانسنجی توسعه آن به محدوده زوج یا فرد؛ تهیه برنامه عملیاتی ایمنی ترافیک شهر تهران؛ تنظیم رابطه دولت و شهرداری در حوزه حمل ‌و نقل عمومی و آلودگی هوا؛ تدوین طرح جامع (موضوعی) بار و کالا؛ مدیریت رواناب شهری؛ مطالعات تطبیقی بر روی مدیریت پسماندهای عمرانی در شهرها؛ بررسی سوانح ثانویه ناشی از زلزله و امکان رخداد آنها در شهر تهران؛ مطالعات پدافند غیرعامل شهر تهران؛ تهیه و تدوین نقشه های پراکندگی مربوط به بیماری ناشی از ویروس COVID-۱۹ در تهران توسط معاونین ارایه و به سمع و نظر اعضای محترم جلسه رسید.

۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
کد خبر: 2357

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =