نامه نگاری های وزیر کشور برای تمدید مهلت انتشار اوراق مشارکت مترو

شهر: رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور می‌گوید: این وزارتخانه تاکنون چندین نامه به دولت و دیوان محاسبات برای تمدید مهلت انتشار اوراق مشارکت مترو ارسال کرده، اما تا این لحظه بانک مرکزی با تمدید این اوراق به دلیل پایین بودن سقف ضمانت بانک عامل موافقت نکرده است.

مهدی جمالی نژاد؛ رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور در گفتگو با خبرنگار شهر، درباره اقدامات وزارت کشور (سازمان شهرداریها و دهیاری‌ها) درباره اوراق مشارکت مترو سال ۱۳۹۸ شهرداریها و شهرداری تهران، توضیح داد: با توجه به اینکه اوراق مشارکت یکی از راه های تامین بودجه مورد نیاز پروژه های مهم شهری است، همواره یا اولویت نخست از سوی  وزارت کشور پیگیری شده است. به طوریکه از ابتدای سال تاکنون، مذاکرات تلفنی و حضوری زیاد با دیوان محاسبات و بانک مرکزی صورت گرفته است.

او افزود: در نخستین اقدام، در نیمه اول سال ۱۳۹۸ اوراق مشارک مترو تهران و چند شهرداری دیگر کشور تائید و از سوی وزیر کشور به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه معرفی شد. پس از آن و در نیمه دوم سال ۱۳۹۸، مکاتبات و جلسات متعدد با سازمان برنامه و بودجه برای صدور تعهد ۵۰ درصد سهم دولت انجام شد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ سازمان برنامه و بودجه از طرف دولت به پرداخت ۵۰ درصد سهم خود تعهد داد، گفت: در اواخر اسفند پارسال، وزارت کشور از بانک مرکزی، تمدید زمان انتشار اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ را درخواست کرد و در هجدهم فروردین سال ۱۳۹۹، وزیر کشور به معاون اول رئیس جمهوری برای تمدید اوراق مشارکت نامه‌ای ارسال و همزمان به سازمان برنامه و بودجه کشور هم گزارشی از تاخیر در انتشار اوراق ارایه کرد.

آنطور که جمالی‌نژاد گفته به دنبال نامه وزیر کشور، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری دستور پیگیری تمدید مهلت انتشار اوراق مشارکت را  به وزیر اقتصاد داد. وزارت کشور هم تمدید زمان انتشار اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ را از دیوان محاسبات درخواست کرد و این نهاد در ۲۵ فروردین امسال با تمدید انتشار اوراق تا آخر تیر امسال موافقت کرد. 

به گفته معاون وزیر کشور؛ اواسط تیر امسال بود که بانک مرکزی اعلام کرد، امکان پذیرش بانک‌های عامل به عنوان ضمانت اوراق را ندارد. به دنبال این موضوع، وزیر کشور بار دیگر در نامه‌ای به بانک مرکزی جهت پذیرش بانک‌های عامل به عنوان ضمانت اوراق را درخواست کرد. وزیر کشور همچنین، در هفته گذشته به دیوان محسابت نامه‌ای مبنی بر درخواست تمدید مهلت انتشار اوراق مشارکت تا ۱۵ شهریور ارسال کرد.

رئیس سازمان شهرداری‌های و دهیاری‌ها، گفت: تمدید مهلت انتشار اوراق مشارکت تا این لحظه، تاکنون از سوی دیوان محاسبات پذیرفته نشده است، اما مذاکرات لازم برای دستیابی به این مهم با جدیت در حال انجام است. برای انتشار اوراق قطار شهری شهرداری تهران، بانک رفاه به بانک مرکزی معرفی شده  که سقف ضمانت آن بانک پایین است و باید با ترکیب بانک دیگری، ضمانت اوراق ارائه شود.

مهلت انتشار اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ که معادل یکهزار میلیارد تومان برای مترو و ۵۰۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس مصوب شده بود، در پایان سال گذشته برای چهار ماه دیگر تمدید شد تا شهرداری بتواند از این فرصت استفاده کند.

 از  اوراق مشارکت مصوب سال ۱۳۹۷ نیز شهرداری تهران تنها توانست ۱۳۰۰ میلیارد تومان را منتشر کند و بفروشد که خریدار ۹۱۰ میلیارد تومان از آن که بانک آینده بود، نیمی از این مبلغ را هفته گذشته به حساب شهرداری واگذار شد و نیمی دیگر (۴۵۵ میلیارد تومان)  همچنان به حساب شهرداری واریز نشده است.  

خبرنگار: فریبا رحمانی

۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 2544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =