برخی مشکلات ماحصل عملکرد مسئولین است/ دستگاه‌های مختلف در موضوع آلودگی هوا حاضر به پذیرش وظایف خود نیستند

شهردار تهران گفت: بسیاری از موانع در زندگی مردم را ما مسئولین ایجاد کرده‌ایم؛ ما نمی‌توانیم چشم‌های خود را بر روی این مشکلات ببندیم. مشکلاتی که نسبتی با نظام اسلامی و آرمان‌های ‌آن ندارد، بلکه مستقیما ماحصل عملکرد ما مسئولین است.

به گزارش شهر؛ نشست شهردار تهران با بانوان مدیر انتصاباتی در شهرداری تهران ظهر امروز در ساختمان بهشت برگزار شد.

در ابتدای این نشست زاکانی با اشاره به شرایط و ظرفیت های کنونی پایتخت گفت: شهرداری تهران موقعیت ویژه‌ای دارد که قابل مقایسه با هیچ دستگاه و ارگانی نیست. در همین رابطه چند روز قبل در جلسه هیات دولت بودم؛ یکی از معاونان رئیس جمهور به من گفت هیچ مجموعه‌ای مانند شهرداری در کشور نیست که تا این اندازه بتواند از نزدیک به مردم خدمت کند و در این خدمت ممارست داشته باشد، صحبت ایشان از نظرم کاملاً درست است؛ دلایلی نیز برای درستی آن وجود دارد از جمله اینکه شهرداری تهران نزدیکی بسیاری به حوزه های مختلف زندگی مردم از تولد تا مرگ دارد و با فراز و نشیب زندگی آنها مواجهه است. به علاوه هیچ مجموعه‌ای مانند شهرداری جامعیت ندارد؛ دستگاه‌های مختلف در کشور وظیفه انجام مسئولیت در یک بخش به خصوص را بر عهده دارند اما شهرداری نهادی جامع با مجموعه ای از وظایف است.

وی در ادامه افزود: علاوه بر نکات ذکر شده شهرداری تهران منابع بودجه‌ای اش برخلاف سایر نهادها پایدار است و دستخوش تغییرات خارج از اراده متصدیان امور مانند بالا و پایین شدن قیمت، ارز تحریم ها و.... قرار نمی گیرد؛ شهرداری تهران می‌تواند با مجموعه‌ای از تلاش ها و خلاقیت ها به منابع پایدار و مطمئنی برای تامین بودجه اش دست پیدا کند.

زاکانی در تکمیل سخنان خود تاکید کرد: شهرداری تهران مجموعه ای است که فاصله میان تصمیم تا عملش بسیار کوتاه است و نتیجه کار آن را مردم در کسری از ماه و سال می توانند ببینند اما در مجموعه های عریض و طویل دیگر سالها ممکن است زمان بگذرد تا نتیجه کار آن مجموعه‌ها برای مردم مشخص شود.

زاکانی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های مردمی در شهرداری تهران گفت: مرحوم علامه مصباح یزدی در مثالی می گفتند خوش به حال کسی که چاهش را کنار دریا حفر کند زیرا هیچ موقع این چاه خشک نمی شود؛ ما نیز اگر در پیشبرد برنامه های شهری به ظرفیت متن جامعه تکیه کنیم مانند قطره ای هستیم که به دریا متصل می شویم و با استفاده از توان، ظرفیت و اراده مردم می توانیم خیلی از کارهای بزرگ را انجام دهیم.

شهردار تهران با اشاره به انباشت مشکلات افزود: مردم ولی نعمت ما هستند و رضایتمندی کامل نیز از ما ندارند و حتی ناراضی نیز می باشند؛ من بارها گفته ام وقتی در انتخابات‌های مختلف پایتخت ۸۰ درصد مردم مشارکت ندارند معلوم است بخشی از کار ما می لنگد؛ بسیاری از موانع در زندگی مردم را ما مسئولین ایجاد کرده‌ایم؛ ما نمی توانیم چشم‌های خود را بر روی این مشکلات ببندیم. مشکلاتی که نسبتی با نظام اسلامی و آرمان های ‌آن ندارد بلکه مستقیما ماحصل عملکرد ما مسئولین است.

وی افزود: چند روز قبل در جلسه هیات دولت به رئیس جمهور گفتم بیش از آنکه تحریم بیرونی ما را آزار دهد این تحریم درونیست که آزاردهنده می‌باشد؛ به عنوان مثال خدمت ایشان عرض کردم یکی از دستگاه ها تصمیمی گرفته است که بدون هیچ منطقی سالانه این تصمیم نیم میلیارد دلار هزینه اضافی بر دوش کشور می گذارد.

زاکانی تاکید کرد: در اثبات اشتباه بودن تصمیم گرفته شده مثالی از مجموعه شهرداری تهران زدم و رئیس جمهور نیز همانجا دستور پیگیری و حل مشکل را صادر کردند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود اشاره‌ای آماری به چالش‌های کنونی پایتخت داشت و گفت: برای حل مشکل ناوگان حمل و نقل تهران به ۵۰۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم؛ این رقم ۱۰ برابر بودجه کنونی شهرداری تهران است؛ نوسازی حمل و نقل عمومی یکی از چالش های تهران است.

زاکانی افزود: برای مدیریت سیلاب های شهری باید ۵۳۰ کیلومتر از معابر زیرزمینی شهر تهران که دیده نیز نمی شود ترمیم گردد و علاوه بر ترمیم نیاز است ۱۷۰ کیلومتر معبر اضافی نیز ایجاد بکنیم.

وی پیرامون بافت فرسوده شهری تهران هم آمارهایی ارائه داد و گفت: مطابق بررسی های صورت گرفته حدود ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار بافت ناپایدار در تهران وجود دارد؛ همچنین اخیراً بررسی هایی که انجام شده است نشان می دهد حداقل ۷۰ هزار هکتار در تهران در معرض فرسودگی قرار دارد که از این عدد ۳۰ هزار هکتار به عنوان بافت فرسوده تعریف شده است.

شهردار تهران در رابطه با چالش آلودگی هوا و تعطیلی دستگاه‌های دولتی نیز گفت: در هر روزی که به دلیل آلودگی هوا مجبور به تعطیلی دستگاه‌های مختلف می شویم دولت ۲۴۰۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت می کند که از این رقم هزار میلیارد تومان مربوط میشود به معلمان آموزش و پرورش. مطابق قانون ۲۳ سازمان در رابطه با حل مسئله آلودگی هوا مسئول اند اما وقتی که نوبت به مسئولیت پذیری میرسد دستگاه‌های مختلف و مسئولین حاضر به پذیرش وظیفه خود نیستند.

وی در پایان تاکید کرد: ما با بحران های متفاوتی روبرو هستیم که به قول شهید حاج قاسم سلیمانی از دلِ این بحران و تهدیدها می توان فرصت های خوبی با استفاده از همت، غیرت، تحول آفرینی، فکر پویا و عمل مستمر رقم زد.

انتهای پیام/
 

۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
کد خبر: 31280

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =