مردمی سازی اداره شهر با احیای فرصت‌های سرمایه گذاری در پایتخت محقق می‌شود

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران، تحقق مردمی سازی اداره شهر را مستلزم احیای فرصت‌های سرمایه گذاری در پایتخت دانست و گفت: در برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران اجرای احکامی چون راه‌اندازی اطلس جامع فرصت های سرمایه‌گذاری و توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نهادهای عمومی در پروژه ‌های بزرگ مقیاس و حائز اهمیت شهری به عنوان یکی از مصادیق تحقق رویکرد شهردار تهران در مردمی سازی اداره شهر درنظر گرفته شده است.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل برنامه و بودجه شهرداری تهران، امیر شهرابی در نشست تعاملی ادارات کل برنامه و بودجه و دفتر پایش و ارزیابی عملکرد با سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران که در استمرار نشست های همدلی و اتحاد برگزار شد؛ اظهار داشت: فرآیند اصلاح نظام بودجه ریزی در راستای ایجاد شفافیت، انضباط مالی و نظارت پذیری بر بودجه سازمان ها، شرکت ها و موسسات وابسته شهرداری تهران و با هدف ارتقای نظم وانضباط مالی، ایجاد شفافیت و وحدت رویه‌ در فرآیندهای بودجه و مالی، تخصیص بهینه منابع و افزایش کنترل بودجه، آغاز شد و در بودجه مصوب سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران تجلی یافت.

وی، ساماندهی فرآیند بودجه ریزی سازمان‌ها و شرکت ها را مقدمه چینی برای بودجه‌ریزی سال آتی دانست و اعلام کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده، سال ۱۴۰۱ فراهم سازی زیرساختها، سال ۱۴۰۲ تغییر فرآیندها و سال ۱۴۰۳ تدقیق بودجه‌ای صورت می گیرد و طی فرآیند سه‌ساله چارچوب سازمان‌ها و شرکت های تابعه شهرداری تهران مشخص و شفاف خواهد شد.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران یادآور شد: مدل بودجه ریزی جدید سازمان‌ها و شرکت ها در راستای ایجاد شفافیت و واقعی سازی بودجه آنها ایجاب می کند فرآیند اجرای کار به صورت تعاملی و ارتباط دوسویه بین ستاد و سازمان ها وشرکت ها پیش برود.

وی ساماندهی مشارکت مردم به ‌ویژه نخبگان در اداره شهر و مسئولیت پذیری و مشارکت شهروندان در اداره شهر را از رویکردهای شهردار تهران عنوان کرد و افزود: اداره کلانشهر تهران با توجه به رشد، گستردگی و وسعتی که دارد بدون جلب مشارکت مردم امکان پذیر نخواهد بود. بر همین اساس به نظر می رسد باید در راستای شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در پایتخت گام برداشت.

شهرابی، شاه کلید شهرداری تهران را اجرای پروژه های سرمایه گذاری و مشارکت دانست و افزود: البته جذب مشارکت دارای فرآیند پیچیده ای است و از این رو سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی کار مهم و در عین حال دشواری در جذب اعتماد سرمایه گذاران و اقناع افراد سرمایه گذار دارد تا هم قرارداد مشارکت منعقد کند و هم کار را به سرانجام برساند.

وی، حضور مدیران سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی در مناطق را اقدامی شایسته عنوان کرد و افزود: این بازدیدهای میدانی از پروژه ها و نشست های مشترک می تواند در تقویت فضای اعتماد مردم و سرمایه گذاران به مجموعه شهرداری بسیار موثر باشد.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران با اشاره به تکلیف سازمان سرمایه‌گذاری در اجرای ۳ حکم اختصاصی برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران گفت: سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی در باب مأموریت هوشمندسازی و بهبود مدیریت، طبق حکم ۱۲۸ برنامه، راه‌اندازی اطلس جامع فرصت های سرمایه‌گذاری و طبق حکم ۱۳۰ برنامه نیز تأمین منابع مالی پروژه ‌های بزرگ مقیاس و حائز اهمیت شهری از طریق توسعه سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی و نهادهای عمومی را بر عهده دارد. همچنین این سازمان براساس حکم ۷ برنامه، در باب مأموریت حمل و نقل و ترافیک باید نقش خود را برای ایجاد جایگاه‌های شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی ایفا کنند.

وی با اشاره به اولویت بندی پروژه‌های شهری اظهارداشت: ضرورت دارد پروژه‌ها بر اساس اولویت بندی تکمیل و نهایی شوند، اولویت بندی پروژه ها گامی مهم در پیشبرد امور است همچنین شفافیت و اطلاع رسانی به شهروندان در طول اجرای پروژه‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد.

شهرابی، از جذب سرمایه گذار به عنوان یکی از مهمترین متغیرهای اقتصادی در اداره شهر یاد کرد و استفاده از شیوه‌های نوین و کارآمد برای جذب سرمایه در جهت تحقق فرصت های سرمایه گذاری را از این سازمان خواستار شد.

محمد امیرآبادی مدیرکل دفتر پایش برنامه، کنترل پروژه و ارزیابی عملکرد شهرداری تهران نیز گزارشی از پیشرفت گزارشی از پیشرفت پروژه‌های سازمان  سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی ارائه داد و بارگذاری داده های دقیق و کامل پروژه‌ها در سامانه کنترل پروژه را از این سازمان خواستار شد.

نوید خاصه باف مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران نیز گفت: امسال هدف گذاری کرده ایم که از پتانسیل‌های شهر استفاده کنیم و بتوانیم فرصت های سرمایه گذاری را احیا کنیم و اعتماد از دست رفته را برگردانیم، به طوری که در پروژه های عمرانی، حمل و نقل و همچنین تفریحی برای بستن قراردادهای کلان به منظور بالا بردن برخی سرانه های شهری در تهران اقدام خواهیم کرد.

وی از حل و فصل مشکلات پارکینگ طبقاتی گرات، بیمارستان آتیه ۲، سینما باران، مسکونی نیلوفر، تجاری اداری سعدی، یاس، خلیج فارس و مدائن خبر داد و افزود: تعدادی از پروژه ها به کارهای سخت تر و دعاوی بیشتری نیاز دارد که امیدواریم با تلاش بیشتر بتوانیم مشکلات این طرح ها را نیز برطرف کنیم. از ۳۰ پروژه بلاتکلیف که تعدادی از آنها پیشرفتی نداشتند، مشکلات تعدادی از آنها برطرف شد و مجتمع تجاری شهر آفتاب نیز به نتیجه رسید و آماده واگذاری است و بازار قطعات خودرو نیز واگذار شده است.

خاصه باف، با اشاره به امکان سنجی پروژه‌ها افزود: در راستای مولد سازی، ۴۴ هزار میلیارد تومان در قالب پروژه های خرد وکوچک مقیاس برای مناطق تعریف شده است.

در این نشست ضمن بیان درخواست ها و چالش های سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران، فرصت‌ها و موانع موجود برای مولدسازی پروژه ها نیز مطرح شد.  

همچنین، مقرر شد با تشکیل کارگروه مشترک بین ادارات کل برنامه و بودجه، امور مالی و اموال، خزانه داری و سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی، ضمن تدقیق درآمد- هزینه های سازمان و زمینه سازی برای تسهیل فرآیند تدوین بودجه سال آتی، راهکارهای رفع مسائل سازمان سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/

۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶
کد خبر: 42438

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =