تقدیر از شهرداری تهران درخصوص اقدامات در حوزه مدیریت بحران

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با بیان اینکه از رئیس شورا و شهردار تهران جهت بازگرداندن پایگاه‌های مدیریت بحران در اختیار سازمان ورزش به کارکرد اصلی آن تشکر می کنم، گفت: قدردان اقدامات جمعیت هلال احمر و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در چند سال اخیر هستیم.

احمد صادقی، عضو و رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در دویست و سومین جلسه شورای شهر تهران با حائز اهمیت خواندن انعقاد تفاهم‌نامه ایمنی سه جانبه بین جمعیت هلال احمر، شهرداری و شورای شهر تهران اظهار کرد: سالگرد زلزله بم تلنگری است برای همه مسئولان دستگاه های امدادی و متولیان مدیریت شهری که بازنگری دقیقی نسبت به ظرفیت ها، توانمندی ها و میزان آمادگی خود در مواجهه با زلزله بزرگ در پایتخت داشته باشند. سه دهه از دوره بازگشت زلزله تهران گذشته است و احتمال وقوع آن هر لحظه در تهران وجود دارد، پس لازم است همه متولیان برای این امر مهم آماده باشند.

وی افزود: سوال مهم این است که میزان آمادگی شهر تهران در برابر این زلزله بزرگ چقدر است؟ آنچه که مسلم است این است که میزان این آمادگی نسبت به دهه های گذشته افزایش یافته و با توجه به اصلاح قوانین شهرسازی و بازسازی بافت های فرسوده، شهر تاب آوری بیشتری دارد، اما لازم است تا با همتی جهادی و تلاشی انقلابی سرعت پرداخت به موضوع با اهمیت بحران، افزایش یافته و اقدامات مستمر، علمی و عمیق باشد.

صادقی ادامه داد: افزایش زمینه های همکاری بین دستگاه های ذیل ستاد مدیریت بحران شهر تهران، به روز رسانی قوانین بالا دستی و تدوین سند مدیریت بحران کلانشهر تهران، افزایش دقت نظارت بر ساخت و سازها و صدور مجوزها در پایتخت، اجرای تمارین و مانورهای مشترک در ابعاد بزرگ و چند کارکردی، به روز رسانی تجهیزات منطبق با استاندارد جهانی و افزایش سطح دانش شهروندان، پایداری شهر را ارتقا خواهد داد.

عضو شورای شهر تهران سه راهکار مهم را برای توصیه به مدیریت شهری برشمرد و توضیح داد: نخست اینکه شفاف سازی روال های اجرایی و شیوه های صدور پروانه فعالیت و پایان کار ساختمان‌ها برای ایمنی بیشتر و دقت در تاب آوری ساختمان ها باید به صورت کامل دقیق و شفاف شود تا علاوه بر سرعت بخشی به روال اجرایی و کاهش هزینه های اجرایی، از هر گونه فساد و امضاهای طلایی مبرا شود.

وی اضافه کرد: الزام بیمه ابنیه مسکونی و بیمه تجهیزات زیرساخت های حیاتی و ساختمان‌های مهم با ابزار قانونی و تشویقی به سرعت پیگیری شود. نکته سوم اینکه باید توجه ویژه به نقش شهروندان در موضوع مدیریت بحران صورت پذیرد اعم از ایجاد فرصت ها و زیرساخت‌ های متنوع جهت ارائه محتواهای آموزشی برای افزایش درک خطر و آگاهی خانواده ها و ورود و نقش دهی به شهروندان در قالب تیم‌های امداد محله ای و تشکل های مردم نهاد.

صادقی با بیان اینکه از رئیس شورای شهر و شهردار تهران جهت پیگیری بازگرداندن پایگاه های مدیریت بحران در اختیار سازمان ورزش به کارکرد اصلی آن تشکر و قدردان اقدامات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در چند سال اخیر هستیم، خاطرنشان کرد: تحرک و تلاش و هم افزایی این دو مجموعه به همراه سازمان هایی مانند آتش نشانی و اورژانس زمینه ساز اقدامات مثبتی همچون مانور اسکان اضطراری شد که لازم است اینگونه تمارین به صورت مستمر و در تمامی مناطق شهر در ابعاد بزرگتر به صورت فصلی برگزار شود.

انتهای پیام/

۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
کد خبر: 47187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =