۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
کد خبر: 8943

گفتگوی شهر با مدیرعامل سازمان رفاه درباره سلامت مراجعان گرمخانه ها

گرمخانه ها پایش سلامت ندارند

۲۰ درصد زنان و ۴۰ درصد مردان مراجعه کننده به گرمخانه ها معتاد نیستند
گرمخانه ها پایش سلامت ندارند

شهر : بر اساس اطلاعات موجود تنها ۶۰ تا ۸۰ درصد زنان و مردان مراجعه کننده به گرمخانه های شهرداری تهران اعتیاد دارند و مابقی آنها تنها به علت بی سرپناهی به آنجا مراجعه می کنند. این در حالیست که پایش سلامتی هم در گرمخانه ها صورت نمی گیرد و اطلاعات فقط بر اساس خوداظهاری هاست.

مالک حسینی، مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر با بیان اینکه امسال در گرمخانه ها کرونای فراگیر نداشتیم، گفت: امسال با یک برنامه ریزی مناسب از نظر بهداشتی کرونا کنترل شد. بعد از شیوع کرونا در گرمخانه ها ماسک توزیع شد و روزانه ۳ مرتبه سطوح ضدعفونی می شود.

حسینی با بیان اینکه همه زنان و مردان مراجعه کننده به گرم خانه اعتیاد ندارند، عنوان کرد: ۶۰ درصد از زنان و حدود ۸۰ درصد مردان مراجعه کننده به گرمخانه ها  اعتیاد دارند.

او تعداد گرمخانه های تهران را ۲۰ باب عنوان کرد و گفت:  از این میزان ۴ باب برای زنان و ۱۶باب برای مردان است. طی ۲ سال گذشته به هیچ عنوان با مشکل کمبود فضا مواجه نبودیم و ۲۰ درصد ظرفیت خالی نیز داشتیم.

حسینی درباره برنامه پایش بیماری در گرمخانه ها گفت: امکان پایش در گرمخانه ها وجود ندارد، پرونده های مددکاری براساس خوداظهاری آن ها تنظیم می شود. اگر موردی مشاهده شود ویا دراظهارات مشخص شود بیماری خاصی وجود دارد از اورژانس کمک می خواهیم و یا به پزشکان گرمخانه که به صورت دوره ای با مراکز کارمی کنند ارجاع می دهیم.

او از اجرای طرح پایش سلامت زنان در مرکز شوش خبر داد و گفت: این ساختمان مشترکا کاربری مددسرا و مرکزجامع کاهش آسیب زنان را دارد و بعضا در این مرکز پایش سلامت انجام می شود. اما مساله این است که امکان اجرای مستمر این پایش وجود ندارد. طوری که مراجعان حضور مداوم در گرمخانه ها ندارند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: در اداره گرمخانه ها شعار این است  که کسی در تهران از بی سر پناهی درمعرض خطر جانی قرار نگیرد چه از حیث سرما و چه از حیث تغذیه و مسائلی از این دست. یعنی درواقع بی کس بودن و بدون پشتوانه بودن را در تهران احساس نکند. در حال حاضر نیزهرکس داوطلب حضور در گرمخانه ها باشد بدون محدودیت می تواند در آنجا بماند،  گرمخانه ها شبانه روزی شده است و سه وعده خدمات تغذیه ای و پوشاک ارائه می شود.

او همچنین از اجرای طرح بهداشت و درمان در غالب کمک خیرین خبرداد و گفت: مشکلات دهان و دندان یکی از مشکلات زنان معتاد است. با توجه به اینکه زیبایی برای زنان مهم است، شهرداری تهران از طریق خیرین کارهای درمانی  آنها را پیگیری می کند.

او درباره مشاهداتش از احوالات مراجعه کنندگان به گرمخانه ها توضیح داد: بیش از ۴۰ درصد زنانی که در گرمخانه ها حضور دارند اصلا اعتیاد ندارند و خیلی ازآن ها انسان های شریفی هستند که بی سرپناه مانده اند. به طورمثال اگر کسی خانواده نداشته باشد و یا فرض بر این باشد که با همسرش مشکلی پیدا کند و اصالتا تهرانی نباشد این فرد شب بیرون بماند و بی خانمان تلقی می شود. این فرد یک شب بدون سرپناه بماند با مشکلات بسیاری روبه رو می شود. ما از این دست افراد، تعداد قابل ملاحظه ای داریم کسانی که آبرودارهستند و بنا بر جبر زمانه بی خانمان شدند. لذا اینگونه تصور نکنیم افرادی که وارد گرمخانه ها می شوند بزهکارهستند.

۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
کد خبر: 8943

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =