نژادبهرام: بهترین بستر ایجاد فرهنگ مصالحه، جوامع شهری است

شهر: عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: برقراری صلح پایدار مبتنی بر مفاهمه، تساهل و رواداری در گستره فرهنگ عمومی است. بهترین بستر ایجاد فرهنگ مصالحه، جوامع شهری است. 

به گزارش خبرنگار شهر، زهرا نژاد بهرام، عضو هیات شورای شهر تهران در سخنرانی خود در مراسم روز جهانی صلح که صبح امروز-چهارشنبه دوم مهر-در ساختمان شورای شهر برگزار شد، با اشاره به اهمیت صلح برای مقابله با کرونا و نقش زنان در برقراری صلح  گفت: براساس شاخص صلح جهانی GPI روند صلح سیر نزولی داشته است. در سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در ۹۲ کشور روند نزولی و در ۷۱ کشور  داشته است.  امسال به مناسبت روز صلح باید از دردهای مشترک و تشریک مساعی برای رفع آنها سخن بگوییم .

او ادامه داد: شهروندان جهان در پیکار با یک پدیده بیماری زا، روزهای سختی را طی می کنند. برخلاف رشد تکنولوژی اکنون با یک درد مشترک روبرو هستیم، کرونا درد مشترکی است که جهان امروز با آن دست و پنجه نرم می کند. راه حل مقابله با این درد مشترک ، صلح و اتحاد است. 

نژاد بهرام بیان کرد: چنانکه استاد آواز ایران محمد رضا شجریان می گوید: «این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نخواهد شد».  از این روست که برای مقابله با کرونا لازم است با تحریم، جنگ، تعرض و تبعیض روبه رشد در جهان جلوگیری کنیم.

عضو شورای شهر ادامه داد: برقراری صلح پایدار مبتنی بر مفاهمه، تساهل و رواداری در گستره فرهنگ عمومی است. بهترین بستر ایجاد فرهنگ مصالحه، جوامع شهری است. شهر باید به مکانی برای درک مشترک انسان‌های شهروند از یکدیگر، احترام متقابل به همدیگر و نیز تعامل و گفت‌وگو برای حل مشکلات متقابل تبدیل شود. در این مسیر باید مدیران شهری اعم از شهرداری‌ها و شوراهای شهر خود را مکلف به ایجاد بستر مناسب جهت تحقق این امر مهم کنند.

نژاد بهرام گفت: یکی از بخش‌های موثر جوامع که نقش موثری در برقراری صلح جهانی دارند، زنان هستند. بیشترین موارد نقض حقوق انسانی در گستره جهانی متوجه زنان است. مادام که نیمی از جمعیت جهان که نقش کلیدی در تربیت بشر دارند از کمند تبعض، بی‌عدالتی و سلطه‌جویی رهایی نیابند به سختی می‌توان به برقراری صلح امیدوار بود. حکومت‌ها باید گام‌های بلندی در عرصه‌های داخلی و جهانی برای ارتقای جایگاه زنان بردارند و به این باور برسند که مسیر صلح از آغوش مادران می‌گذرد. زنان تکیه‌گاه صلح و مروج آن هستند؛ آنها با در اختیار داشتن عواطف مادری قادرند، بستری مطلوب برای تسری گفت‌وگو و صلح را در جهان فراهم آورند؛ آنان خود موضوع صلح و کاربر آن هستند به شرط آنکه باور کنیم که جهان بشری مشترک و متعلق به همه انسان‌هاست. 
او ادامه داد: زنان کانون مدارا و بستر رواداری را با تکیه بر عواطف انسانی همواره بازتولید می‌کنند چراکه آنان در پی ایجاد محیطی امن و ایمن برای فرزندان خود هستند. بنابراین لازم است برای پایان دادن به ناامنی، خشونت، جنگ و مقابله با کرونا باهم متحد شویم.

نژاد بهرام گفت: بیایید با هم از این سراشیبی تاریخ و مشکلات ایجاد شده با طناب های صلح، دوستی، گفت و گو و نفی خشونت بالا برویم.

۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
کد خبر: 4728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =