۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
کد خبر: 3170
جزئیات تبدیل باغ وثوق‌الدوله به بوستان

شهر: باغ تاریخی وثوق‌الدوله که باقی‌مانده‌ای از دوران قاجار در کوچه پس کوچه‌های جنوب شرق تهران است، تا پایان شهریور سال ۱۳۹۹ به بوستان عمومی تبدیل شده و درهای آن به روی مردم باز می‌شود.

شاید این سریال شهرزاد بود که کوشک وثوق‌الدوله فراموش شده را سر زبان‌ها انداخت ، عمارت ۱۰۰ ساله‌ای که برای مدت فیلم‌برداری این سریال به خانه « بزرگ‌آقا دیوان‌سالار» تبدیل شده بود اما در واقع خانه وثوق‌الدوله،  نخست وزیر قاجار و پهلوی است که سال‌ها در تملک بنیاد مستضعفان بود اما سال گذشته در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت و تصمیم بر آن شد که علاوه بر آنکه کمبود سرانه فضای سبز منطقه ۱۴ تهران را با تبدیل به بوستان عمومی جبران کند، در آینده ای نزدیک به یکی از قطب های گردشگری شرق تهران هم تبدیل شود.

مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران درباره جزئیات این خبر به شهر گفت:  باغ وثوق الدوله با مساحت تقریبی دو هکتار در بزرگراه شهید محلاتی، خیابان ۱۰ فروردین واقع شده و متعلق به بنیاد مستضعفان بود که توسط شهرداری تهران تملک شده است. از همین رو با توجه به کمبود سرانه فضای سبز موجود در منطقه ۱۴، قرار شد این باغ تاریخی با حفظ درختان و بافت قدیمی و بهره گیری از سبک باغسازی ایرانی – اسلامی  به بوستان عمومی تبدیل شود که با توجه به اقدامات انجام شده و پیشرفت کار، این بوستان تا پایان شهریور ماه سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

او افزود: هدف آرمانی که در اجرای این طرح دنبال می‌شود، ارتقای کمی و کیفی فضاهای واجد هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در شهر تهران به منظـور تقویـت، رونـق و ارتقاء جریان زندگی شهری است و همچنین اهداف کلی که در طرح تبدیل باغ وثوق‌الدوله به بوستان عمومی دنبال می‌شود، نخست، حفظ یک بنای تاریخی ارزشمند برای تاریخ و هویت شهر تهران و در نهایت استفاده از ظرفیت‌های این بنا برای خدمترسانی به مردم منطقه جنوب شرقی تهران است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران بیان کرد: مرمت و استحکامبخشی  عمارت وثوق الدوله برای افزایش طول عمر این بنای میراثی در حال انجام بوده و باز زنده سازی این بنای ارزشمند با کاربری های فرهنگی و اجتماعی برای افزایش سرانه های خدمات فرهنگی منطقه دنبال می‌شود. از سوی دیگر در محوطه بوستان هم علاوه بر حفظ باغ قدیمی و بازپیرایی مناسب فضای سبز بر اساس باغسازی ایرانی -  اسلامی اجرای طرح ساخت زمین بازی، زمین ورزشی، حیاط های مراکشی، تاکستان و کبوترخانه، احیای سردر، ساخت هشت چشمه سرویس بهداشتی، بهسازی محورها، آبنماها و دیوارهای پیرامونی دنبال می‌شود.

ویلای تابستانی وثوق الدوله

عمارت وثوق الدوله یا باغ سلیمانیه، بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد و آن را حسن خان معروف به «وثوق الدوله» نخست وزیر قاجار و پهلوی ساخته است. آینه کاری و نقاشی های گل و مرغ و مقرنس کاری دیوارها و سقف عمارت منحصر به فرد است. اتاق های این عمارت تاریخی دارای ارسی هستند که با تزئینات چوبی ظریف و شیشه های رنگی مزین شده اند. این طور که در کتاب های تاریخ آمده این باغ ویلای تابستانی وثوق الدوله بوده و منزل اصلی او در خیابان سرچشمه واقع شده است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
کد خبر: 3170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =