موانع اجرای احکام تخریب قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها

عضو شورای شهر تهران درباره موانع اجرای احکام تخریب قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها توضیحاتی داد.

به گزارش شهر، زهرا نژاد بهرام عضو شورای شهر تهران، با اشاره به اینکه قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها مصوب سال ۱۳۳۴ است و این قانون با توجه به شرایط ۶۰ سال پیش تدوین شده است، گفت: اولین اصلاحیه بر قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها در سال ۵۸ وارد و با چند تبصره اصلاح شده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه قانون ماده ۱۰۰ به خاطر رعایت ایمنی شهری و اصول شهرسازی در نظر گرفته شده است تا از تخلفات جلوگیری کند، بیان کرد: ماده ۱۰۰ به صراحت گفته که شهرداری می‌تواند تخلفات ساختمانی را ارجاع دهد و می‌گوید این تخلفات فقط از طریق شهرداری به کمیسیون ماده ۱۰۰ برود.

او با بیان اینکه چند مسأله این ماده را تحت شعاع قرار داده است، افزود: کشور ما حدود ۱۲۰۰ شهرداری دارد که کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ در آن‌ فعالیت می‌کنند و مهمترین بخش این است که برای آن‌ها ضمانت اجرایی مشخصی وجود ندارد.

نژاد بهرام با بیان اینکه احکام تخریب از موانع اجرایی هستند، گفت: مانع دوم عدم اجرا است، بسیاری از آرای ماده ۱۰۰ که صادر می‌شوند، رأی تخریب دارند و اجرا نمی‌شوند و برخی هم در دیوان عدالت اداری باطل می‌شوند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه نماینده شهرداری ضابط اجرایی نیست، گفت: آرای ماده ۱۰۰ شبه قضایی هستند و باید اجرا شوند، اما چون شهرداری ضابط قضایی نیست نیازمند دستور قضایی است و  این باعث عدم اجرا یا تأخیر زیاد در اجرا می‌شود و مسائل اجتماعی زیادی را ایجاد می‌کند.

او افزود: نکته و مانع بعدی تعارض منافع است، از یک طرف شهرداری‌ها منابع پایدار ندارند و از طرف دیگر هم می‌گوییم جلوی تخلفات را بگیرید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران نژاد بهرام با بیان اینکه ارزش افزوده تخلفات، میل به تخلف ایجاد می‌کند، گفت: علت تمایل شهرداری‌ها به جریمه فقط مسأله مالی نیست، بلکه امکان اجرای احکام هم هست که برخی مسائل اجتماعی مانع اجرای احکام تخریب می‌شوند.

او بیان کرد: لایحه‌ای که مربوط به تغییرات ماده ۱۰۰ است، در اختیار دولت قرار گرفته و منتظر هستیم دولت پس از انجام اصلاحات، آن را به مجلس ارسال کند تا به تصویب نهایی برسد.

۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
کد خبر: 3282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =