ثبت رکورد تولید هشت هزار و ۳۰۰ تن آسفالت در روز/ در قسمت شمالی بیمارستان شهدای تجریش پارکینگ احداث می‌شود

سومین نشست خبری تخصصی شهردار تهران با محوریت حوزه فنی و عمرانی، صبح امروز در محل پروژه شهید بروجردی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا زاکانی همزمان با شصت و چهارمین شنبه امید و افتخار و افتتاح بلوار و زیر گذر ۴۵ متری بهار و کنارگذر فتح به آزادگان در سومین نشست خبری تخصصی خود، پاسخگوی پرسش‌های اهالی رسانه در حوزه عمران شد.

اولین نشست تخصصی شهردار تهران با محوریت کمیسیون ماده پنج و اقدامات حوزه شهرسازی و دومین نشست با موضوع حمل و نقل عمومی برگزار شد. امروز- شنبه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۲- نیز سومین نشست با محوریت حوزه فنی و عمرانی برگزار می‌شود.

شهردار تهران در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه امروز سومین نشست تخصصی است، گفت: نشست اول در حوزه شهرسازی، نشست دوم در حوزه حمل و نقل بود و نشست سوم در حوزه فنی و عمرانی است. در حوزه فنی و عمرانی توسعه و ساخت ابنیه شهر را داریم که در این حوزه نسبت به نگهداشت و مقاوم سازی شهر گام برداشته می شود تا ما به ازای شرایط آنچه را داریم به بهترین شکل حفظ کنیم. در بخش دیگر نیز ناظر بر هدایت و کنترل پروژه ها به عنوان متولی کار در عرصه فرامحلی و فرامنطقه ای مسئولیت مستقیم بر عهده معاونت فنی و عمرانی است.

میراث دار ۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در حوزه فنی و عمرانی بودیم

زاکانی با بیان اینکه در مدتی که در شهرداری هستیم میراث دار ۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در حوزه فنی و عمرانی بودیم، یادآور شد: ما ۱۰ هزار میلیارد تومان را تکمیل و افتتاح کردیم و علاوه بر ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده پروژه های جدیدی را نیز آغاز کرده ایم.

بهره برداری از قطعه اول آزادراه شهید شوشتری امسال

وی همچنین تصریح کرد: ما امروز در شهر تهران چهار مجموعه بزرگ مقیاس شامل یک آزادراه، دو بزرگراه و چهار کیلومتر مسیر کنار بزرگراه ها را دنبال می کنیم؛ آزادراه شهید شوشتری بیش از ۱۶ کیلومتر است که قطعه اولش ۹.۲ کیلومتر بوده و در حال ساخت است که امیدواریم امسال به بهره برداری برسد.

زاکانی ادامه داد: بزرگراه بعدی شهید بروجردی است که از سال ۸۹ شروع شده است و دارای دو فاز است که فاز اول و عمده آن امسال افتتاح می شود که با حدود ۶۰ درصد پیشرفت آن را تحویل گرفتیم و دراین مدت اقدامات طوری دنبال شد که افتتاح آن را پیش رو خواهیم داشت.

کوتاه کردن ۷۳۰ کیلومتر راه شهروندان با اصلاح ۹۸تقاطع پایتخت

وی افزود: پروژه بعدی کندروهای بزرگراه آزادگان به طول ۴ کیلومتر است که در دست اقدام است. دیگر پروژه ای که در خصوص کارکردهای طراحی شده برای شهر قرار دارد اصلاح ۹۸تقاطع است که ۷۳۰ کیلومتر راه مردم را نزدیک می کند و حدود یک میلیون لیتر مصرف بنزین را کاهش می دهد و کاهش آلودگی هوا و ارائه خدمت بیشتر به مردم را به دنبال دارد. این اصلاح ها ناظر به بزرگراه هایی است که هم اکنون استفاده می شود، اما دسترسی ها و تقاطع های آن اصلاح نشده و این کار باعث می شود که ۷۳۰ کیلومتر راه مردم نزدیک و در واقع ۷۹۳ کیلومتر را به ۵۳ کیلومتر تبدیل می کند.

کاهش ۲۷۲  کیلومتر از مسیر مردم طی ۲سال اخیر

شهردار تهران اضافه کرد: سال گذشته ۱۱ تقاطع کامل و ۸۶ کیلومتر راه مردم نزدیک شد. امسال ۲۳ مورد دیگر هدف گذاری شده که ۱۸ مورد آن را تحویل می دهیم و ۱۸۶ کیلومتر دیکر از راه مردم نزدیک خواهد شد. ۵ مورد دیگر نیز چون معارض دارد وعده آن را برای امسال نمی دهیم. این اصلاح تقاطع ها نیز ایجاد است و پل و رمپ و لوپ را احداث می کنیم و مثلا مربوط به ساخت یک دور برگردان نیست.

گشایش بزرگ ترافیکی در مرکز شهر با اجرای پروژه شهید متوسلیان با حدود ۳۰همت هزینه

زاکانی گفت: موضوع بعدی پروژه تونل شهید متوسلیان به طول ۹.۸ کیلومتر است که از انتهای بزرگراه شهید صیاد قبل از میدان سپاه تا آزادگان ادامه دارد و امکانی را فراهم می کند که این ۹.۸کیلومتر، میانه شهر را نجات می دهد و حدود ۲۵ تا ۳۰ همت نیز برآورد هزینه آن است که گشایش بزرگی برای تهران خواهد شد.

وی بیان کرد: این پروژه در شورای ترافیک مطرح شد و بزرگترین مطلوبیت برای تهران این پروژه خواهد بود.

زاکانی با بیان اینکه این آزادراه جاده امام رضا(ع) از بزرگراه شهید رستگار را به بزرگراه یاسینی متصل می کند، خاطرنشان کرد: ۵.۵ درصد ترافیک شرق تهران و ۱.۵ درصد ترافیک کل شهر با این طرح کاهش خواهد یافت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بال غربی بزرگراه یادگار امام(ره) که تعطیل شده بود، با تفاهم با وزارت دفاع و ارتش انجام شد، به طوری که پادگان جی مورد تفاهم قرار گرفت و امیدواریم بتوانیم تا میدان فتح و پس از آن؛ پروژه را ادامه دهیم.

تا ۲سال دیگر ۳۰ کیلومتر به شبکه جمع آوری آب های سطحی اضافه می شود
شهردار پایتخت در ادامه یادآور شد: پروژه بعدی ما رفع مشکلات جمع آوری آب های سطحی است که شرکت خاکریز آب متولی این عملیات عمرانی است. تهران چهار بلیه شامل سیل، زلزله، طوفان و فرونشست دارد که البته مخاطرات به یک اندازه نیست و ناظر بر مخاطره دوم و وقوع سیل در هفت رود دره به ویژه در غرب تهران پروژه گسترده ای را دنبال می کنیم که امکانی فراهم می شود تا بتوانیم ۱۱ پروژه را با رقم دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به پایان برسانیم. تا امروز ۱۴.۶ کیلومتر افتتاح کردیم و ۷.۴ کیلومتر نیز در دست احداث است . امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۴ به میزان ۳۰ کیلومتر به شبکه جمع آوری آب های سطحی اضافه کنیم.
هزینه کرد بیش از دو هزار میلیارد تومان برای مقاوم سازی ابنیه تاکنون
وی افزود: بخش دوم نگهداشت شهر است و ما در این حوزه در دو قسمت اقدامات جدی انجام می دهیم؛ یک قسمت پل ها و ابنیه هستند که عملاً مقاوم سازی در ۶۶ ابنیه را آغاز کرده ایم که ۱۶ ابنیه در دست اقدام است و ۲۶ تا نیز مقاوم سازی شده و امیدواریم شرایط ابنیه که تا کنون بیش از دو هزار میلیارد تومان هزینه داشته به نتیجه برسانیم.
۹۱درصد پیشرفت فیزیکی پایداری گود برج میلاد
زاکانی با بیان اینکه گود برج میلاد فوق العاده پر خطر بود، تصریح کرد: امروز پایداری این گود ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مجموعه ۱۸ هزار متر مربعی نیز اقدام اساسی انجام دادیم. گود فرهنگ نیز بر عهده ماست که مقاوم سازی خواهد شد.

عبور از ۶۰۰ هزار تن توزیع آسفالت طی ۴ماه اخیر
شهردار تهران با اشاره به آسفالت شهر، خاطرنشان کرد: معابر تهران ۱۱۰ میلیون متر مربع مساحت دارد و نیازمند ۱۱ میلیون متر مربع برای ترمیم است و سالانه باید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن آسفالت در سطح شهر توزیع شود. اینگونه می توان هر ۱۰ سال یکبار آسفالت را تجدید کرد. در گذشته ۶۶۰ هزار تن آسفالت توزیع شده که رکودی را در این دوره در این زمینه شاهد بودیم.

وی تأکید کرد: ما در این مسیر هم بازسازی کارخانه های موجود را در دستور کار داشتیم و شرایط به سمتی رفت که توانستیم دو کارخانه را به کارخانجات موجود اضافه کنیم. در سال ۱۴۰۰ که نیمی از آن به دوره ما باز می گشت ۵۴۰ هزار تن آسفالت توزیع شده بود و سال قبل کلا ۷۶۰ هزار تن آسفالت توزیع شده بود که از میانگین عبور کردیم. امسال ۱.۵ میلیون تن آسفالت پیش بینی شده که رقم هزینه آن چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.
شهردار تهران با بیان اینکه در این چهار ماه از ۶۰۰ هزار تن توزیع آسفالت عبور کردیم، گفت: هدف گذاری ما این است که تا پایان سال بیش از ۱.۵ میلیون تن آسفالت را توزیع کنیم و سالیانه ۱۰ درصد از همین امسال آغاز شود. امروز در سطح شهر ۱۷۰ اکیپ فعال هستند که ۱۴۶ اکیپ برای لکه گیری است و مابقی مجموعه هایی هستند که به صورت مکانیزه تراش و روکش را انجام می دهند و امکان به گونه ای فراهم شده تا ۳۹۰ هزار تن آسفالت در معابر بزرگراهی توزیع شود که در دست اقدام است و مابقی در معابر فرعی انجام می شود.
ثبت رکورد هشت هزار و ۳۰۰ تن تولید آسفالت در روز
وی افزود: دیروز از مرز هشت هزار و ۳۰۰ تن تولید آسفالت عبور کردیم و امیدواریم با کارخانجات جدید به ۱۰ هزار تن تولید روزانه کنیم.
 مناسب‌سازی ۳۹۲ کیلومتر از معابر شهر با هدف شهر انسان محور تا پایان سال
شهردار تهران عنوان کرد: موضوع بعد درباره مناسب سازی شهر است که تا امروز ۳۵۰ کیلومتر انجام دادیم که تا پایان سال ۳۹۲ کیلومتر خواهد شد و می خواهیم در این حوزه پیاده روها را در شرایطی قرار دهیم که یک شهر انسان محور با ایجاد زمینه های مناسب آن داشته باشیم.
وی افزود: سال گذشته طرح من شهردارم را شروع کردیم که عملا ۳۵۰ هزار نفر شرکت کردند و ۴۶۰ هزار انتخاب داشتند و از ۲۰۸۰ پروژه ۱۴۶۰ پروژه را انتخاب کردند. سال گذشته ۱۳۶ پروژه را تحویل دادیم و امسال ۱۰۸۸ پروژه تحویل می شود که ۶۳۰ مورد آن قدرالسهم معاونت عمرانی است . این ۱۳۶ پروژه ۵ هزار میلیارد تومان هزینه دارد.
برای ۱۲۳ ناحیه طرح ویژه مرمت، مشخص شده است
زاکانی تاکید کرد: مسیری را می رویم که همه نیازهای شهر در حوزه زیرساختی را توسعه دهیم تا مبتنی بر آن شرایط به سمتی برود که اقدامات متناسب‌ با انسان محوری درباره پیاده رو های شهر را انجام دهیم و هم در مسیر توسعه معابر شهری بزرگراهی، آزادراهی و معابر درجه دو وسه اقدامات جدی انجام دهیم. مثلا پروژه شهید متوسلیان که هم پیمانکار آن انتخاب شده و هم درباره موضوعات آن صحبت‌های لازم انجام شده است را داشته باشیم. در بحث نگهداشت امیدواریم ۲۲ محور بزرگراهی را نگهداشت صحیح داشته باشیم. از سال گذشته‌ یک الگوی نگهداشت مشخص طراحی شده و مشخص شده که کدام معابر نیاز به ترمیم دارند به طوری که برای ۱۲۳ ناحیه طرح ویژه مرمت، مشخص شده است.
ایجاد پروژه متوسلیان تا میدان شوش دوطبقه و از میدان شوش تا آزادگان به صورت کنار هم
در ادامه این نشست شهردار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار رادیو با محوریت پروژه های نیمه تمام و با پیشرفت فیزیکی بالا، خاطرنشان کرد: سقوط و عقب نشینی پروژه پایانه شرق به دلیل رها کردن طرح است و زمان واگذاری از دوره چهارم به پنجم، پروژه بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پس از آن رها شده است؛ این پروژه در حال اجراست و تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

زاکانی با بیان اینکه پروژه یادگار امام(ره) فعال است، تصریح کرد: فراز و نشیب های این طرح مربوط به تعارضات ملکی است و در تفاهم با وزارت دفاع قدرالسهم خود را پرداخت کرده ایم و روز دوشنبه نیز با وزیر آموزش و پرورش در مورد دیگر معارض این طرح جلسه ای برگزار خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه سه گروه در پروژه تونل شهید متوسلیان کار و مطالعه کردند، یادآور شد: یک ایده تونل دوبل روی هم، دیگری دو تونل کنار هم و ایده سوم ایجاد تونل دو طبقه در نیمی از مسیر و تونل کنار هم در بخش دیگر آن بود؛ بخش اول تا میدان شوش و بخش دوم نیز از میدان شوش تا آزادگان است؛ این نگاه منطقی تر بود و عناصر مختلف برای این طرح پیش قدم بودند و با یکی از پیمانکاران با توجه به قابلیت های آن وارد تفاهم شدیم تا ظرف سه سال خاتمه پیدا کند.

مجوز ساخت پروژه متوسلیان مبتنی بر مولدسازی است
زاکانی همچنین پاسخگوی پرسش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در خصوص اعتبارات تونل متوسلیان شد و گفت: فاز دوم طرح شهید بروجردی چند معارض دارد که ماده ۹ شده و اگر معارضین رفع شود، در ابتدای سال آینده به بهره برداری می رسد؛ برای پروژه  متوسلیان منبع خاصی در نظر نگرفتیم و از طریق مولدسازی پیرامون پروژه، فراتر از خود طرح برای شهر امکان ایجاد خواهد شد. مجوز ساخت این طرح مبتنی بر مولدسازی است.
کل منابع پروژه‌ شهید شوشتری توسط شهرداری تامین می شود
شهردار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری ایسنا درباره پروژه‌ شهید شوشتری و کمک وزارت راه و شهرسازی گفت: با راه و شهرسازی تفاهم کردیم و به خود ما واگذار شده و هم اکنون در مسیر قاعده مندی در دولت است. اجرائیات در دست ما است و بخش عمده ای از آزادسازی آن را انجام دادیم. انتهای کار برای فاز اول ناظر به ورزشگاه تختی است که آن را با وزارت ورزش و جوانان پیش می بریم و عملا فاز یک کار ما قابل عرضه است که برای آن شرکت پروژه ای تاسیس می شود و شهرداری مسئول آن است. کل منابع هم توسط خود ما تامین می شود.
با مولدسازی و مشارکت مردم گلوگاه مالی نخواهیم داشت
وی در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس درباره پروژه های ترمینال شرق، یادگار امام(ره) و متوسلیان ادامه داد: ترمینال شرق که در گذشته ۹۰ درصد پیشرفت کرده بود و بعد به قهقرا رفته، امسال تکمیل می شود. ضمن اینکه شیوه‌هایی را دنبال می کنیم تا خدمات ارائه شده را به مرور زمان نگذاریم در بحث تامین مالی سه مسیر داریم، نخست مسیر عادی است که از گذشته بوده و آن را فعال می کنیم و با انضباط مالی مهمترین استفاده را می بریم. به عنوان مثال عوارض سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان بوده اما با طرح ها و اقداماتی که انجام شد، مردم در سال گذشته ۲۷۰۰ میلیارد تومان عوارض پرداخت کردند. مولدسازی راه دوم است چرا که به منابع زیادی نیاز داریم مثلا در حمل و نقل ۷۰۰ هزارمیلیارد برای حمل و نقل باید هزینه شود و بخش فنی ظرفیت های بزرگی را می طلبد. به عنوان مثال یک پایانه ای که باید احداث شود معمولا روی زمین بوده اما ما آن را زیر زمین می بریم و روی زمین شهرک های الگو می سازیم تا مشکل شهر حل شود و از منابع درآمدی آن پایانه و بخشی از مترو را می سازیم که این مولد سازی است.
زاکانی بیان کرد: از پارکینگ های زیر سطحی و جداره سازی های زیر سطحی منابع مان را خلق می کنیم و ارزش افزوده ای که از پیرامون آن داریم. هزینه پروژه متوسلیان ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد است اما با مولد سازی ارزشی که خلق می شود بیش از این ها است و منابع آن برای ما گلوگاه نخواهد بود چون اگر به منابع متداول عمومی تکیه کنیم ممکن است پروژه ها ده ها سال طول بکشد اما خلاقیت و مولدسازی این مسیر را کوتاه می کند.
شهردار تهران افزود: سومین روش مشارکت است که ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی امضا کردیم.
۳ مورد عوارض، پارکینگ و بازگشایی را در مورد بیمارستان شهدای تجریش دنبال می کنیم
وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری رکنا با موضوع فرسودگی زیرساخت ها و همچنین عدم وجود پارکینگ در بیمارستان شهدای تجریش، یادآور شد: ما امروز مسیر تشدید فعالیت را برای نگهداشت درست شهر آغاز کرده ایم؛ سالیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن آسفالت نیاز داریم و امسال تولید ۱.۵ میلیون تن با چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده تا بتوانیم شهر را از فرسودگی خارج کنیم.

وی افزود: تهران ۷۵۳ عرشه پل دارد که سعی می کنیم به بهترین شکل این ابنیه را حفظ کنیم و خدمات آن به شکل خوبی به شهر ارائه شود.

زاکانی با بیان اینکه عقل سلیم حکم می کند پروژه های زودبازده و موجود را تکمیل کنیم، تصریح کرد: پروژه هایی را که دنبال می کنیم تکمیل کننده پروژه های مشخص ماست؛ پروژه متوسلیان سه تا چهار سال زمان می برد و علاوه بر آن پروژه شهید شوشتری و یادگار امام پروژه های اساسی هستند.

شهردار تهران تأکید کرد: در مورد بزرگراه شهید شوشتری، کل بار رینگ شرقی تهران که از بزرگراه بسیج عبور می کند، شهر را دچار مشکل مضاعف کرده و برنامه ریزی برای رفع آن انجام شده است.


وی با بیان اینکه ما میراث دار مشکلات گذشته هستیم، گفت: بیمارستان شهدای تجریش بیمارستان بزرگی است که سه مشکل درخصوص آن داشتیم؛ علاوه بر عدم دریافت پروانه، حق و حقوق شهر پرداخت نشده که تفاهم کردیم این حق و حقوق پرداخت شود. تنها این پروژه هم نیست که حقوق آن پرداخت نشده و پروژه های دیگری را نیز در سطح شهر داریم.
زاکانی گفت: قرار شده در قسمت شمال بیمارستان پارکینگ ساخته شود که در دسترس تر است؛ ساختمان های قدیمی این محوطه نیز به عنوان ساختمان های بیمارستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: از سمت خیابان شمالی بیمارستان نیز تخریب بخشی از سوله ها صورت می گیرد که آثار سوء و حجم ترافیکی کاهش پیدا کند؛ لذا ما عوارض، پارکینگ و بازگشایی را دنبال کردیم.
شروع ساخت پارکینگ برای بیمارستان های شریعتی و امام خمینی(ره)

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه همشهری درباره آخرین وضعیت جمع آوری پل های شهر و نهضت پارکینگ سازی توضیح داد: دو دسته پارکینگ را دنبال می کنیم؛ پارکینگ هایی با ابنیه ثابت و پارکینگ های مکانیزه. چند هفته پیش برای بیمارستان های شریعتی و امام خمینی(ره) شروع ساخت پارکینگ را داشتیم. در واقع بالغ بر یک همت مقدار تفاهمی است که بین معاونت فنی و عمرانی و سازمان ترافیک انجام شده تا در این حوزه رونق را شاهد باشیم.

وی افزود: درباره جمع آوری پل‌ها نیز پل هایی که وجود دارد بالای ۷۰۰ پل است که برخی از این پل‌ها به مرحله ای رسیده اند که نیاز به مقاوم سازی و یا جمع آوری دارند. با توجه به شرایط سازمان ترافیک در حال بررسی و مشخص کردن این است که کدام یک قابل جمع آوری است و جایگزین آن باید چه چیزی باشد. مثلا برای مقاوم سازی پلی باید مبلغ بالایی هزینه کنیم که باز با آن کار هم مشکل شهر حل نمی شود، بنابراین تفاهم بین معاونت های فنی و عمرانی، مناطق و حمل و نقل شده تا حمل و نقل ایده های نهایی خود را مطرح کند و درباره آن اقدامات لازم انجام شود.

برق استفاده شده در محل برگزاری نشست برق ژنراتور است
شهردار پایتخت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه هم میهن در مورد استفاده از چراغ های روشنایی در محل برگزاری نشست خبری اظهار کرد: برق این محل از ژنراتور است و به برق شهر ارتباطی ندارد و برق شهری نیز ربطی به ما ندارد؛ ما کار مشترکی را در حوزه برق با وزارت نیرو انجام می دهیم که از منطقه ۶ آغاز شده است؛ چراغ های موجود در سطح شهر به چراغ های ال ای دی تبدیل می شود و ۲۰۰ مگاوات مصرف برق را کاهش خواهد داد. امیدواریم این اقدام به سایر مناطق نیز تسری داده شود.

وی با بیان اینکه کارخانه آسفالت بیش از ۷۰۰ فیلتر دارد و تولید آلایندگی آن کمتر از یک دستگاه اتوبوس است، یادآور شد: آسفالت تولیدی این کارخانه نیز بسیار با کیفیت و به صرفه است؛ این تولید در شرق تهران امکانی را ایجاد می کند که در محل از آسفالت استفاده شود و کیفیت افزایش پیدا کند.

زاکانی با اعلام اینکه تردد خودروهای سنگین برای تردد آسفالت از غرب به شرق تهران نیز صورت می گیرد و چندان تفاوتی با تردد خودروها از کارخانه شرق تهران به معابر آن وجود ندارد، گفت: انشعابات کارخانه فعال نشده و اگر حساسیت برای محیط زیست وجود دارد باید تلاش شود چنین طرح هایی عملیاتی شود که آثار سوء زیست محیطی را کاهش دهد.

شهردار تهران گفت: در حوزه حفره های ایجاد شده در شهر تفاهم نامه ای با یک شرکت خارجی منعقد می کنیم که یک تا ۳متر را اسکن می کند.

عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه برگزاری نشست ها در مشورت با اهالی رسانه ها در محل اجرای پروژه ها برگزار می شود، گفت: از همین طریق کمک می شود که دستاوردها به سمع و نظر شهروندان برسد و بر اساس نظرات خبرنگاران، مسیر ادامه خواهد یافت؛ برق استفاده شده در محل برگزاری نشست نیز برق ژنراتور است.

تنها احداث ۲۰شمع از پروژه شهید بروجردی باقی مانده است

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری شهر درباره خاک ریختن روی پروژه شهید بروجردی گفت: این پروژه کنار میدان فتح بود که زمان دوره چهارم کارهای اولیه آن انجام شد و در دوره پنجم روی آن خاک ریختند که ما مجبور شدیم خاک آن را برداریم . چون پروژه را مسکوت گذاشته بودند روی پل‌های پروژه خاک ریخته بودند و آن را پر کرده بودند تا تبدیل به فضای سبز کنند. ما خاک را برداشتیم تا پروژه را ادامه دهیم و تفاهم با معارضین را انجام دادیم. هم اکنون نیز در محل تحویل شده باید ۳۷۰ شمع احداث شود که ۳۵۰ مورد آن را انجام دادیم.

شهردار تهران با بیان اینکه روی کل پل در پروژه شهید بروجردی خاک ریخته شده بود، گفت: تهران فضای سبز کم داشت و علاقه داشتند که فضای سبز ایجاد کنند. این پروژه وسط یک پروژه دیگر بود و امید نداشتند که پروژه یادگار امام(ره) ادامه پیدا کند به همین دلیل هم این کار خطا را انجام دادند و باعث مزاحمت برای این دوره شدند.

زاکانی درباره جلوگیری از سرقت از ادوات و تجهیزات پل‌ها نیز ادامه داد: این مشکلات وجود داشت که دنبال می کنیم از این سرمایه ها صیانت کنیم به طوری که نظارت را تشدید کردیم و همچنین با پلیس هماهنگ کردیم.

نصب روزشمار پروژه ها تا دوهفته دیگر

شهردار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری پانا با بیان اینکه از دهه اول محرم به بعد روزشمار پروژه ها نصب خواهد شد، تصریح کرد: در پروژه تندگویان بازدیدهایی صورت گرفته و معارضین رفع شده تا کار تحویل داده شود.
 
وی با تأکید بر اینکه آمادگی برای زلزله باید ۱۰۰ درصد باشد، خاطرنشان کرد: نوسازی و مقاوم سازی بافت فرسوده و ساخت بناهای مستحکم از جمله برنامه ریزی های ما باید باشد تا آسیب پذیری کاهش یابد؛ از سویی دیگر پروژه ای کلان را دنبال می کنیم که سال ۱۴۰۰ به شورا ارائه شده است. این طرح، حذف گاز از سطح شهر تهران است که طرحی بلندمدت بوده و نیاز به فرهنگ سازی و تغییر زیرساخت ها دارد.


زاکانی با بیان اینکه ناظر بر استحکام، ساخت ایمن را دستور کار داریم، گفت: آنچه در نشست با اساتید مطرح شد، امر دقیقی ذکر شد؛ باید هر لحظه آماده بود اما ترس بی جایی برای مردم ایجاد نمی کنیم. سالیان بسیاری است که در تهران زلزله شدیدی رخ نداده است. سه گسل اطراف تهران رفتارهای متفاوتی دارند. برداشت های ماهواره ای سالهای قبل نشان می دهد که گسل جنوب تهران خفته است و در گسل مشاء و بویین زهرا نیز که زلزله بیش از هفت ریشتر را تجربه کرده اند، کانون زلزله متفاوت از پیرامون آن بوده است.

وی افزود: روز گذشته جلسه ای با مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهرداری داشتیم و تأکید بر این شد که مواردی که در شورا در این خصوص مطرح شده، با جدیت پیگیری شود و دعوت مجددی داشته باشیم تا پشتوانه ای مناسب برای زیست پذیری سطح شهر شکل بگیرد.
افزایش ۶برابری بازچرخانی آب در دوره اخیر مدیریت شهری نسبت به دوره پنجم
زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود پاسخگوی پرسش خبرنگار پایگاه خبری اکوایران مبنی بر ساخت هتل های چهار و پنج ستاره و همچنین بررسی وضعیت پروژه ها از لحاظ فرونشست و طرح اتاف شد و گفت: هتل ها هم شامل هتل های واقع در بوستان های جنگلی است و هم شامل غیر از آن. در هشت نقطه بوستان های جنگلی مجوزهایی برای ارائه خدمات گردشگری دریافت کردیم که تنها در یک نقطه و مجموعه شیان این اقدام انجام شده و در هفت نقطه دیگر اتفاقی نیفتاده است.

شهردار تهران با بیان اینکه اطراف برج میلاد و دیگر مجموعه ها همچون باغ ایرانیان قابلیت هتل سازی وجوددارد، خاطرنشان کرد: دیگر بوستان ها نیز در نشست های تخصصی با جزئیات مطرح خواهد شد.

وی با تأکید بر اجرای طرح ها با محوریت اتاف و نظرخواهی از مردم، گفت: مردم هزار و ۴۶۰ پروژه را انتخاب کردند که تعدادی از آن سال قبل به بهره برداری رسیده و تعدادی دیگر امسال افتتاح می شود. ما مردم را از برخی پروژه ها که گرفتاری ایجاد کرده، نجات می دهیم.

زاکانی، برداشت بی رویه آب از ذخایر زیرزمینی را علت ایجاد فرونشست در پایتخت عنوان کرد و افزود: به دنبال این هستیم تا سال ۱۴۱۰ از ۲۱۰ میلیون متر مکعب نیاز آبی شهر ۱۴۵ میلیون متر مکعب را از مسیر بازچرخانی تأمین کنیم. ما امروز جلوتر از پیمان خود هستیم و عملاً روزی که شهر را تحویل گرفتیم ۹ میلیون متر مکعب بازچرخانی آب بود که به ۵۵ میلیون متر مکعب رسیدیم. بنابراین جلوتر از برنامه‌مان هستیم و به سرعت به سمتی می رویم که مانع فرونشستی که جنوب غرب را تهدید می کند، شویم.

به دنبال تحقق دوبرابری بودجه مصوب شورا هستیم

وی در جواب به پرسش خبرنگار خبرگزاری دانشجو درباره بودجه پروژه های عمرانی و سرعت پروژه ها توضیح داد: پروژه ها در دوره گذشته یا کند شد یا از مدار فعالیت خارج شدند. به طوری که زمانی که شهر را تحویل گرفتیم ۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و خوابیده داشتیم که ۱۰ هزار میلیارد تومان را تمام و تکمیل کردیم و پروژه های جدید را نیز دنبال می کنیم.

زاکانی بیان کرد: عدد بودجه و اعتبار یک چیز است و عمل ما چیز دیگر است. امسال مانند سال گذشته بودجه دو سطحی را تقدیم کردیم. بودجه سال گذشته ۵۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود و سطح دوم را ۶۰ هزار میلیارد در نظر گرفتیم و ۸۰ هزار میلیارد را توانستیم در عملیات نقد و غیر نقد داشته باشیم.

شهردار تهران اظهار کرد: امسال نیز چیزی که شورا مصوب کرد، به عنوان تحقق قطعی دنبال می کنیم اما عمل ما گسترده تر است. مثلا ۲۴۰۰ میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی در نظر گرفته شده اما برای آسفالت ۴۵۰۰ میلیارد تومان هزینه می کنیم و کلی عملیات و پروژه دیگر هم در این حوزه داریم. مصوب شورا یک ویژگی قطعی است و ما بیش از این هر چقدر بتوانیم کار می کنیم و در متمم بودجه اصلاحیه آن را از شورا دنبال می کنیم.

وی عنوان کرد: ما برای خودمان عددی در نظر گرفتیم که دوبرابر مصوب شورا است. سال گذشته ۸۳ هزار میلیارد را هدف گذاری کردیم که ۸۰ هزار میلیارد آن موفق شد. مافوق مصوب شورا عملیات می کنیم. این یک شیوه جدید است و امسال دوبرابر ۷۶ هزار میلیارد مصوب شورا را در نظر گرفتیم. اکنون از شرایط خودمان عبور کرده ایم. حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی تعریف کردیم که اصلا در بودجه ما نیست. مثلا ۷ تا ۸ پروژه هتل ۵ تا ۷ ستاره را هدف گذاری کردیم که در تهران با شریک بسازیم و امکاناتشان برای شهرداری است. راجع به مترو و خطوط جدید نیز دنبال‌ مشارکت هستم تا شریک بسازد و ما از او خرید خدمات کنیم. پیشنهاد بنده این است که سری بعد راجع به حوزه مالی و اقتصادی جلسه بگذاریم و راجع به امکانات بازپس گیری شده توضیح دهیم.

تراموا یک پنجم مترو هزینه دارد و دو سوم مترو مسافر جابجا می کند

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار پایگاه خبری اقتصاد بازار در رابطه با تأثیر تراموا بر اجرای پروژه های عمرانی، یادآور شد: تراموا برای ما تسهیل کننده است و اثر سوئی در مسیر اجرا ندارد. اگر دنبال شود و تفاهم نامه ها و مجوزها به مرحله نهایی برسد تعارضی با پروژه های عمرانی ندارد. تراموا یک پنجم مترو هزینه دارد و دو سوم مترو مسافر جابجا می کند که ارزش افزوده خواهد داشت.


شهردار پایتخت با بیان اینکه پروژه شهید بابایی- باقری یکی از طرح هایی است که معارض دارد، گفت: پروژه بزرگراه حکیم- تعاون نیز دیگر طرحی است که با وزیر مربوطه برای رفع معارض این طرح جلساتی برگزار و دستور داده شد که رفع شود؛ اصلاح کل ۹۸ تقاطع ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که ۱۱ مورد را تحویل دادیم و ۱۸ مورد هم تحویلش قطعی است. در سال آینده شهر تهران از این وضعیت خارج خواهد شد.
خروج محدوده دلاوران از بن بست با اجرای تقاطع بابایی غرب - باقری
زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگار برنا پروژه تقاطع بابایی غرب - باقری و پروژه میدان الغدیر گفت: این پروژه دنبال می شود - اجرای آن دلاوران را از بن بست خارج می کند. راجع به پروژه دوم حدود یک ماه پیش جلسه ای برگزار شد و قرار شد آنجا تحویل ما شود و معارض بعدی را خودمان حل کنیم. قبلا ما آنجا را برای عملیات تجهیز کردیم اما معارض مانع شد و مجدد برای ساخت این پل ۳۰۰ متری که ۱۴ کیلومتر راه مردم را کوتاه می کند، اقدام کردیم .
بهره برداری از ۳۴۷ پروژه کوچک مقیاس؛ امسال

وی در پاسخ به سوال خبرنگار میزان درباره پروژه های کوچک مقیاس هم توضیح داد: تعداد پروژه کوچک مقیاس۲۰۸۰ پروژه است که ۱۴۶۰ مورد آن توسط مردم انتخاب شده است و هزینه آنها ۴ همت است. سال گذشته ۱۳۶ مورد آن را تحویل دادیم و الباقی آن ۱۰۸۸ پروژه در دست اقدام است که ۳۴۷ مورد آن امسال تحویل می شود.

انتهای پیام/

۳۱ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
کد خبر: 39876

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 11 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آرمان ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۱
   0 0
   سلام. چرا شهرداری برنامه محدودیت کرونایی بازگشایی جنگل های اطراف تهران را با وجود گرمی هوای تابستانی برنداشته است . امروز صبح ساعت 8 برای قدم زدن و پیاده روی به اتفاق خانواده رفتیم جنگل لویزان و با درب بسته آن مواجه شدیم .