اجرای ۱۰حکم نوسازی بافت فرسوده؛ فرصتی مغتنم برای محرومیت‌زدایی از پایتخت

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران از تکلیف سازمان نوسازی شهر تهران در ۱۰ حکم اختصاصی برنامه چهارم خبر داد و گفت: اجرای احکام مهمی چون احیاء و نوسازی حداقل ۱۰درصد از پلاک های فرسوده پایتخت، اجرای طرح بازآفرینی شهری در محلات الگو، بازآفرینی شهری و تأمین سرانه ها در زمین های بی دفاع شهری و تأمین مسکن جایگزین در بافت های فرسوده شهری، بهترین فرصت برای حرکت شهرداری در مسیر رضایتمندی مردم و محرومیت زدایی از کلانشهر تهران است.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل برنامه و بودجه شهرداری تهران، امیر شهرابی در نشست تعاملی ادارات کل برنامه و بودجه و دفتر پایش و ارزیابی عملکرد با سازمان نوسازی شهر تهران که در استمرار چهارشنبه‌های همدلی و اتحاد برگزار شد؛ اظهار داشت: عزم جدی و حمایت کامل ما از مجموعه‌های مختلف شهرداری برای خدمت رسانی به شهروندان، جلب رضایت مردم و ایجاد کارنامه درخشان برای مدیریت شهری، تداوم خواهد داشت.

وی پیاده سازی گفتمان شهردار تهران در حوزه بودجه و برنامه ریزی را مهمترین هدف استمرار این بازدیدها و نشست ها عنوان کرد و افزود: تجربه نشان می دهد بسیاری از مسائل، با دستیابی به گفتمان مشترک رفع می شود. البته برخی نیز نیازمند بازنگری در فرایندها یا جلسات مشترک با دیگر حوزه های مرتبط است. خوشبختانه نشست های ما در پیشبرد اقدامات و برنامه ها برکات خوبی به همراه داشته و کمک می کنیم چرخه مدیریت پروژه ها در شهرداری تهران بهتر بچرخد و به ثمر برسد.

شهرابی با اشاره به رویکرد تحولی مدیریت شهری در موضوعات زیست بومی شهر تهران، اظهار داشت: بافت فرسوده به نوعی بزرگترین فرصت و تهدید شهر تهران به شمار می رود. خط مشی شهرداری تهران نیز، حرکت در مسیر رضایتمندی مردم است. بنابراین تصمیمات و عملیات در این حوزه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران تصریح کرد: برکات اقدامات حوزه نوسازی بافت فرسوده و خدمت دهی به مردم، شامل اقشار ضعیف جامعه می شود. بنابراین علاوه بر جنبه مادی جنبه معنوی نیز دارد. در سیره ائمه اطهار (ع) خدمت رسانی به فقرا، محرومان و نیازمندان جامعه به عنوان امری مقدس همواره مورد تأکید بوده است. گاهی نگاه معنوی به این امورات عادی اداری، ارزش آن عمل را در دیدگاه مردم افزایش می دهد.

وی، نتایج فعالیت ها در حوزه نوسازی را برای مردم ملموس دانست و افزود: استراتژی بازسازی بافت فرسوده اغلب بر اساس محله های محروم شهر از نظر اجتماعی، اقتصادی و کالبدی چیده می شود و باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که ضمن کمک به پویایی و رونق حیات شهری، در راستای محرومیت‌زدایی نیز بیشترین نفع آن عاید ساکنان مناطق محروم شهر به عنوان ذینفعان اصلی شود.

شهرابی، پروژه باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) را از جمله پروژه های مهم سازمان نوسازی و در سطح کلان شهرداری تهران دانست و افزود: این باغ راه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه بازآفرینی شهری با رویکرد کاهش شکاف اجتماعی، افزایش سرانه فرهنگی و رفاهی مناطق ۱۷ و ۱۸، رونق گردشگری شهری و افزایش تاثیرات مثبت فرهنگی در مناطق کمتر برخوردار شهر در دستور کار قرار گرفته که ما نیز در این راستا کمک خواهیم کرد و امیدواریم عملیات اجرایی آن طبق برنامه زمانبندی در این دوره مدیریت شهری به اتمام برسد.

وی در خصوص نقش سازمان نوسازی در اجرای احکام ۱۴۴گانه برنامه‌ چهارم، اعلام کرد: سازمان نوسازی شهر تهران دارای ۱۰ حکم اختصاصی (احکام شماره ۴۹، ۷۰، ۷۲، ۷۳، ۷۴، ۷۵، ۷۶، ۷۷، ۸۱ و ۸۲) است که ۲۵ شاخص دارد و علاوه بر آن، در اجرای ۲ حکم برنامه‌ چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران نیز نقش خواهد داشت.

به گفته شهرابی، سازمان نوسازی در باب مأموریت ایمنی شهری و بافت فرسوده باید احکامی چون احیاء و نوسازی حداقل ۱۰درصد از پلاک های فرسوده پایتخت، اجرای طرح بازآفرینی شهری با رویکرد تحقق محله الگو (در محلات نفرآباد، ده ونک، اسلام آباد، کن، شمیران نو و خاک سفید)، مشارکت در اجرای حداقل ۵ مورد نوسازی بلوک شهری جدید، بازآفرینی شهری و تأمین سرانه ها در زمین های بی دفاع شهری و بازسازی و بهسازی معابر محدوده های هدف (به ویژه در مناطق۱۵، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲)، اجرای طرح موضعی بازآفرینی شهری در کوره پزخانه های منطقه ۱۹، شن چاله منطقه ۱۸، گود فرهنگ، سیمین قلعه، گلاب دره و رود دره فرحزاد، تهیه طرح جهت استفاده از ظرفیت اراضی ذخیره، ناکارآمد و نامتجانس شهری، تأمین مسکن جایگزین در بافت های فرسوده شهری، صدور سند مالکیت املاک فاقد سند،  تکمیل و تدوین اسناد توسعه محلات شهر و رفع موانع تولید و تسهیل فرآیندهای تأمین مسکن مناسب برای گروه های کم درآمد با اولویت نوسازی در بافت فرسوده را اجرا کند. همچنین این سازمان، اجرای حکم ۴۹ در باب مأموریت محیط زیست و آلودگی هوا نیز مناسب سازی ساختمان های شهرداری بر اساس شاخص های مدیریت سبز را بر عهده دارد.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران از برنامه چهارم به عنوان مستند تعهدی مدیریت شهری یاد کرد و افزود: گفت: موضوع تأثیر نوسازی بافت فرسوده در بهبود فضای بصری پایتخت و کمک به اقشار ضعیف جامعه، در نگاه حوزه مدیریت شهری و شهروندان بسیار مهم و اساسی بوده است و مجموعه نوسازی نیز سهم بزرگی در اجرای برنامه چهارم خواهد داشت که امیدوارم با هم افزایی خانواده شهرداری به نتیجه مطلوب دست یابیم.

صدور کارنامه ارزیابی عملکرد مجموعه های شهرداری طی ۶ ماه نخست امسال

محمد امیرآبادی مدیرکل دفتر پایش برنامه، کنترل پروژه وارزیابی عملکرد شهرداری تهران نیز ضمن ارائه گزارش پیشرفت پروژه های سازمان نوسازی شهر تهران، جاری سازی ۴ رویکرد تحولی شهردار تهران را از این سازمان خواستار شد.

امیرآبادی، از تدوین گزارش ارزیابی عملکرد شش ماهه شهرداری تهران خبر داد و گفت: صدور کارنامه ارزیابی عملکرد ۶ ماهه نخست امسال مجموعه های شهرداری تهران در دستورکار قرار دارد. همچنین بناداریم گزارش عملکرد مناطق، ستاد، سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری تهران در خصوص پیشبرد احکام برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران را نیز آماده و اعلام کنیم.

تکمیل دو پروژه احداثی دژباغ و سرای محله در محدوده های کن و نفرآباد

سید مهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در خصوص وضعیت صدور پروانه ساخت و ساز در شهر تهران، گفت: هدف گذاری کرده ایم ناایمنی و سستی بافت فرسوده را با نوسازی تغییر دهیم. نسبت به سال گذشته شیب صدور پروانه به صورت جدی رشد پیدا کرده است. به طوری که سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۰ درصد رشد صدور پروانه داشتیم که این رقم در بافت فرسوده ۶۸ درصد افزایش داشته است.

وی، تکمیل دو پروژه احداثی دژباغ کن و سرای عموعباس محله نفرآباد خبر داد و بازآفرینی کارخانه سیمان ری، باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س)، احداث زائرسرای حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، احداث مرکز کارآفرینی بانوان، پارکینگ مهدکودک محله نفرآباد، احداث زیرگذر مسیر خط راه آهن، پروژه‌های مسکونی و فضای باز میدانچه باباخان را از دیگر پروژه های مهم سازمان نوسازی شهر تهران برشمرد.

در این نشست، ضمن ارائه چالش‌ها و درخواست‌های سازمان نوسازی، وضعیت پیشرفت عملکرد پروژه های این سازمان، وضعیت تامین خدمات و زیرساخت‌های بافتهای فرسوده و برآورد عملکرد منابع و مصارف سازمان نوسازی در بودجه مصوب سال جاری مورد بررسی قرار گرفت.

انتخاب پیام/

۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶
کد خبر: 42403

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =