شهر نفروشی و لغو مصوبه برج باغ ها دستاورد مهم شورای پنجم

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: توقف روند شهرفروشی و قانون فروشی و عدم تجاوز از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری، لغو مصوبه برج باغ موجب تامین انتظارات شهروندان و تحقق وعده شفافیت از مهمترین دستاورد های شورای پنجم بوده است.

به گزارش شهر به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران یکشنبه- ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰- در ابتدای دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورا با اشاره به گرامیداشت هفته شوراها گفت: در هفته شورا قرار داریم، شوراهای شهر و روستا، نهادی است که با پیشنهاد مرحوم آیت الله طالقانی در قانون اساسی جمهوری اسلامی گنجانده شد و فصل هفتم قانون اساسی با ۷ اصل، به این مردم نهادترین بخش از ساختار جمهوری اسلامی اختصاص یافت.

او ادامه داد: هرچند شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی، فرصت تاسیس نهاد شوراها را فراهم نکرد اما در دولت سازندگی، لایحه تاسیس شوراها به مجلس ارائه و در سال ۱۳۷۵ تبدیل به قانون گردید که با تدبیر نظام، اجرای این قانون به دولت بعد سپرده شد و در سال ۱۳۷۷، نخستین انتخابات شوراها برگزار گردید و از نهم اردیبهشت سال ۱۳۷۸، نهاد شوراها توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رسما تشکیل شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تاکنون که ۲۲ سال از تشکیل شورها می گذرد، تنها یک سوم اختیارات و ظرفیت قانونی آن واگذار شده است و اگر هرسال یکی از وظایف شوراها توسط دولت و مجلس به آن تفویض می شد امسال می توانستیم شاهد ظرفیت کامل شورا باشیم اما از ۲۳ وظیفه قانونی شوراها تنها ۸ وظیفه به آن تفویض شده است.

او افزود: تفویض وظایف قانونی شوراها، بار دولت و مجلس را در بسیاری از حوزه های تصدی گری و خدماتی نظیر انرژی، آموزش، سلامت، ارتباطات، ترافیک و اقتصاد شهری سبک می کند و نوعی انتقال امور به مردم و کاستن از میزان نارضایتی و اعتراضات اجتماعی نسبت به حاکمیت است.

هاشمی گفت: امسال آخرین روز شوراها در دوره پنجم را سپری می کنیم، با وجود همه مشکلات و چالش هایی به وجود آمده دراین دوره که در قالب سه ابرچالش، بحران اقتصادی کشور، رکود در صنعت ساختمان و پاندمی کرونا شاهد بودیم، عملکرد شورای پنجم مثبت و برای کارشناسان و صاحب نظران قابل بررسی است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورای پنجم توانست مطالبات سلبی عمومی در حوزه مدیریت شهری را تا حد زیادی محقق کند، کاهش هزینه اداره شهر به کمتر از نصف ابتدای دوره، یکی از این دستاوردها است، بودجه شهرداری تهران در ۴ سال قبل دو برابر بودجه شهرداری لندن بود که با احتساب ارزش پول ملی در حال حاضر از دو برابر به یک سوم رسیده است و تعداد کارکنان شهرداری که هر دوره جهش می یافت نه تنها افزایش نیافته بلکه طی ۴ سال با مصوبه شورا ۲۰ درصد کاهش هم یافته است.

هاشمی اضافه کرد: در طول این دوره شورا مجموعا ۲۰ هزار نفر از کاکنان شهرداری کاهش پیدا کرد.

او ادامه داد: توقف روند شهرفروشی و قانون فروشی و عدم تجاوز از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری یکی دیگر از دستاوردهای مهم است که در کنار حفظ باغات تهران و لغو مصوبه برج باغ موجب تامین انتظارات شهروندان شد.

هاشمی گفت: در بخش فرهنگی اجتماعی نیز سیاست فعالیت های صرفا مناسبتی و موازی کاری با سایر دستگاه های تبلیغی، تبدیل به تکثر فرهنگی، چندصدایی و رویکرد حمایتی به جای تصدی گری و فعال کردن سمن ها و تشکل های مردم نهاد شد.

او اضافه کرد: اما در بخش حمل ونقل عمومی با وجود افتتاح خطوط و ایستگاه های مترو و بهسازی محدود در ناوگان اتوبوس رانی، نیاز های مردم به توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی، به دلیل عدم حمایت دولت و سیستم بانکی محقق نشده است و از دولت و مجلس انتظار داریم فراتر از وعده و مصوبات کاغذی در عمل مشکل کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی تهران را حل کنند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در بخش مناسب سازی شهر برای معلولان اقدامات مهمی انجام شد و در موضوع نوسازی بافت های فرسوده و تاب آوری نیز با وجود مصوبات شورا و برنامه ریزی صورت گرفته، بحران اقتصادی کشور و رکود مانع ایجاد جهش در نوسازی بافت های فرسوده شد.

هاشمی گفت: اما یکی از مهمترین دستاوردهای شورای پنجم تحقق وعده شفافیت بود، امروز شورای شهر تهران تنها دستگاهی است که آرا آن شفاف و در معرض دید مردم است و مجلس، نهادهای نظارتی و دولت با وجود مطالبات عمومی شفافیت را اجرا نکرده اند. حذف جلسات غیرعلنی از تصمیم گیری درباره شهر و کاهش قابل توجه رانتها و مفاسد نتیجه شفافیت در این دوره مدیریت شهری است.

او ادامه داد: با این وجود به دلیل کمبودها و ضعفهایی که دراجرا توسط شهرداری و هم عملکرد شورا وجود داشته است از شهروندان تهرانی عذرخواهی می کنیم و امیدواریم که مطالبات و انتظارات از دوره آینده شورا به نحوی در انتخابات شکل گیرد که گامی رو به جلو و نه به عقب، در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود.

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷
کد خبر: 9978

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =