۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹
کد خبر: 9932

آموزش شهروندان سرمایه گذاری برای نسلهای آینده است

تفکر یادگیری از یادگیری مهمتر است
 آموزش شهروندان سرمایه گذاری برای نسلهای آینده است

یکی از مهمترین چالش های حوزه شهری در تهران موضوع پسماند است و بهترین نقطه شروع در این چالش می تواند آموزش های شهروندی در مدارس و بالابردن مشارکت کودکان در ساماندهی زباله از مبدا باشد و هم افزایی در مدارس راه حل برون رفت از این چالش است.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، وبینار تخصصی"شهرهای یادگیرنده: دانش، ظرفیت و رقابت با هدف معرفی و توسعه شهرهای پیشرو در حوزه آموزش های شهروندی و یادگیرنده با حضور محمد حسیـن بوچانی؛ رئیس مرکز مطـالعات و برنامه ریزی شهر تهران، امیر روشن بخش؛ معاون ارتباطات و امور مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو، گشتاسب مظفری؛ معاون امور اجتماعی و اقتصادی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری تهران و جمعی از فعالان شهری در حوزه شهرهای یادگیرنده برگزار شد.

در این نشست بر خط رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری با اشاره به اهمیت یادگیری از کودکی تا میانسالی گفت: در تهران حدود ۵ هزار مدرسه داریم اگر به طور مثال هر سال در هر مدرسه صد درخت کاشته شود عدد بسیار بزرگی به دست می ‌آید. علاوه بر تاثیر این اقدام در ایجاد هوای پاک و ترویج فرهنگ درختکاری در مدارس مزایای دیگری هم دارد. در مدارس کشورهای پیشرو در این حوزه دانش آموزان با کاشت و مشارکت در نگهداشت محیط زیست علاوه بر منافع جمعی با یک حس تعلق در حفظ این دستاوردها دست می یابند.

محمد حسین بوچانی در ادامه افزود: یکی از مهمترین چالش های حوزه شهری در تهران موضوع پسماند است و  بهترین نقطه شروع در این چالش می تواند آموزش های شهروندی در مدارس و بالابردن مشارکت کودکان در ساماندهی زباله از مبدا باشد و هم افزایی در مدارس راه حل برون رفت از این چالش است.

او در ادامه اظهار داشت: مباحث ایمنی و مدیریت بحران مقوله ای کاملا اجتماعی است که باید با محوریت خانواده آموزش داده شود. انسانها باید یاد بگیرند و یاد بدهند تا بتوانند خود و همنوعشان را  در بحران ها نجات دهند. این مقوله در تمام مدارس دنیا آموزش داده می شود. بررسی ها نشان داده است که تجربیات تعاملی مدارس و شهرداری ها موفق بوده و در ایجاد فرهنگ و آموزش های شهروندی نقش به سزایی داشته است.

بوچانی با اشاره به نمونه‌های موفق این ارتباط موثر در کشورهای فنلاند، آمریکا، اتریش و هلند افزود: دانش شهری باید با تقویت رابطه مردم به شهر شکل بگیرد. مردم باید به شهر حس وابستگی و تعلق داشته باشند. اگر ظرفیت های شهری دیده شود و مردم نسبت به آن آگاهی بیابند و برای استفاده از آن در فرصت‌هایی که دارند برنامه ریزی کنند ما موفق شده‌ایم که شهر و مردم را به هم ارتباط دهیم. شهر باید محلی امن و تفریحی برای شهروند باشد و فقط برای اسکان به آن نگاه نشود. برای  رسیدن به این هدف باید سازوکارهای موفق در دنیا را به کاربست.

در ادامه این نشست گشتاسب مظفری، معاون مدیریت اجتماعی و اقتصادی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری تهران اظهار داشت: برای اینکه شهرهای بهتری داشته باشیم و نسل‌های آینده بهتری تربیت کرده باشیم باید به مهم‌ترین عنصر اصلی دیپلماسی بین المللی در این حوزه که یادگیری است اهمیت ویژه‌ای بدهیم. آموزش‌ها از خانواده شروع می‌شود و درجامعه نمود ظاهری پیدا می کند و ترویج می یابد. ایجاد فضاهای یادگیرندگی یکی از راهکارهایی که بخش دولتی و خصوصی باید در ایجاد آن کوشا باشد.

مظفری ادامه داد: موزشهای آموزشهای شهروندی در مدارس درکشورهای پیشرو شرایط به گونه ای است که به هزینه‌های آموزشی به صورت سرمایه‌گذاری نگاه می‌شود و دستاوردهای خودش را دارد اقتصاد آموزشی مهم‌ترین مقوله در به حرکت در آوردن چرخه آموزش‌های شهروندی است. مردم باید یاد بگیرند که چگونه انسجام اجتماعی داشته باشند.

 در ادامه این وبینار امیر روشن؛ معاون ارتباطات و امور مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اهداف یونسکو درایجاد این طرح گفت: سرعت تغییرات درزندگی مردم با پیشرفت‌های سریع تکنولوژی به قدری بالا رفته که باعث ایجاد نابرابری در دریافت خدمات رفاهی و شهری کرده است. به طور مثال بیکاری، افسردگی وفقر به قدری زیاد شده است که مردم مهارت‌های مواجهه با آن را آموزش ندیده‌اند. این چالشها بخشی قابل پیش بینی و بخشی غیر قابل پیش بینی است که البته آینده مردم را به خطر انداخته است. طیف گسترده‌ای از یادگیری‌ها مهارت‌هایی را در انسان می پروراند اما کافی نیست و باید مهارت‌ها به طور اصولی آموزش و ترویج داده شود.

روشن در ادامه افزود: شهرها به عنوان سکونتگاه‌های انسانی پایدار به دنبال اقتصاد پویا و توسعه اجتماعی هستند اما باید فرهنگ یادگیری در شهر ایجاد شود چرا که تفکر یادگیری ازخود یادگیری مهم تراست و آموزش‌های یادگیرنده باید به صورت عادلانه در دسترس شهروندان قرار گیرد.

او با معرفی شهرهای پیشرو درحوزه یادگیرندگی در ایران ادامه داد: شهربندر خمیر با طرح آموزش حفاظت از محیط  زیست از تالاب ها به قایقران‌ها  فعال‌ترین شهر در حوزه شهر خلاق و یادگیرنده یونسکو بوده و شهر بهبهان غیر فعال‌ترین شهر در این حوزه معرفی شده اند.

در ادامه این وبینار جواد محمودی، شهردار بندر خمیرگفت: بندر خمیر یک شهر ۲۰ هزار نفری کاملا اکولوژیست و تالابی و نماینده ایران در شهرهای یادگیرنده یونسکو است. برای رسیدن به این هدف تلاش‌های زیادی در آموزش قایقرانان و حفاظت از محیط زیست تالاب ها داشته است.

در ادامه این وبینار نمایندگانی ازشهرهای یزد و اصفهان به ارایه دیدگاه‌ها و اقدامات خود در دستیابی به این هدف مطالبی را عنوان کردند.

۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹
کد خبر: 9932

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =