آنچه باید در تخریب در منطقه ۱۹ رعایت می شد، انجام شده بود/ دعوت از اعضای شورای پنجم برای مباحثه درخصوص لایحه باغات

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در سال قبل با تمام فشاری که وارد کردیم بیشتر از ۲۰۰ دستگاه اتوبوس نتوانستند تحویل دهند، گفت: ما سهم خود از ۶۳۰ دستگاه اتوبوس را پرداخت کردیم اما نتوانستند تحویل دهند؛ علت آن هم تعطیلی ۱۰ ساله بود و زمان می برد تا تولید به نتیجه برسد.

به گزارش خبرنگار شهر، مهدی چمران صبح امروز- دوشنبه ۱۶ مردادماه ۱۴۰۲- در نشست خبری خود ضمن گرامیداشت روز خبرنگار اظهار کرد: ظهر دیروز با شهردار تهران جلسه داشتیم که به ناگهان به دلیل حادثه منطقه ۱۹ جلسه را ترک کرد و به خلازیر رفت که تا صبح امروز هنوز در محل حضور داشته است.

شهرداری این ساختمان‌ها را با حکم قضایی تخریب می‌کند

وی با  اشاره به تخریب چند ده واحد مسکونی غیرمجاز و ناپایدار در محله خلازیر و شهرک احمدیه، خاطرنشان کرد: ما ناپایداری را به چشم در برخی ساختمان ها می بینیم؛ اولا باید چهار طبقه ساختمان ساخته شود که چنین نبوده است.

چمران با بیان اینکه چهار طبقه ساخته شده مشخص است اما چهار طبقه دیگر نیز اسکلت فلزی زده اند، یادآور شد: منتظرند در شرایط بحرانی شروع به ساخت کنند و در همین فضا که تخریب شده مردم در شبیه چنین خانه های زندگی می کنند.

وی اعلام کرد: چند ساختمان به دلیل ضربه ای که به یک ساختمان زده شده، فرو ریختند و نیروی پلیسی که در حال صورت جلسه بوده زیر آوار مانده و جان خود را از دست داده است؛ نه تنها ساختمان درز انقطاع نداشته بلکه شرایط نشان می دهد که ایمنی نیز نداشته است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه شهرداری این ساختمان ها را با حکم قضایی تخریب می کند، گفت: دو مأمور نیروی انتظامی و ۲ نیروی شهرداری و یک فرد دیگر در این حادثه جان باخته اند.

چمران با بیان اینکه تخریب به امکانات زیادی نیاز دارد، گفت: شهرداری ناحیه چون کمبود تجهیزات دارد تخریب به پیمانکار سپرده می شود که کار تخصصی این پیمانکار تخریب است؛ حادثه دیروز هشداری برای سازه ها و ساختمان های دیگر است.
 
از دو ماه پیش به سازه‌های ناپایدار منطقه ۱۹ اخطار داده شده بود
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه از دو ماه پیش اخطار داده شده بود که سازه ها ناپایدار است و باید تخریب شود، تصریح کرد: خوشبختانه این ساختمان ها خالی بوده و کسی حضور نداشته است.

وی به انفجار یک ساختمان سه طبقه در محله جوانمرد قصاب و آسیب زدن به ساختمان های اطراف اشاره کرد و یادآور شد: تا ساعتی پیش این حادثه یک مفقودی داشت که امیدواریم پیدا شود.
چمران در پاسخ به پرسش خبرنگار شهر درخصوص لایحه باغات با بیان اینکه شهرداری لایحه را به شورا ارائه داده اما هنوز هیچ جوابی از کمیسیون ها بیرون نیامده است، یادآور شد: داد و فغان شده که می خواهند باغات را از بین ببرند و فکر می کنم عکس العمل مصوبه ای است که باغات به آن دچار شدند.

وی افزود: ۱۹ ساختمان از همین موارد پروانه دریافت کردند که پروانه باغ نداشتند و دیوان و قوه قضاییه حکم داده که باید پروانه دریافت کنند و پروانه گرفته و ساخته اند. آنها که حکم گرفته اند نهایت دو باغ بوده اند که شرایط خاصی داشته اند؛ برای مثال در یک باغ در منطقه ۱۸ می خواستند یک یا دو اتاق بسازند که مجوز گرفتند و ساختند.

 
ما به دنبال حفظ باغات هستیم؛ جوسازی نکنند
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه توقف در ساختمان سازی ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: باغ باید باغ بماند و هیچ بحثی روی آن نیست؛ در سال ۹۲ تا ۹۴ باغ های بزرگ منطقه یک را شهرداری خریداری کرد و فشار شدیدی وارد کردیم که این خرید انجام شود و چون در منطقه یک بود با قیمت گران خریداری شد که استفاده عمومی از آن صورت می گیرد.

وی ادامه داد: حالا هم بحث ما همین است که فضاهای بزرگ اگر قرار است نگه داشته شوند، کمک کنیم که نگهدارند و در آبیاری و نگهداری کمک حال و تشویق کننده باشیم. اگر خواستند بفروشند، شهرداری این باغات را خریداری می کند. به عنوان مثال شهرداری یک باغ هزار و ۶۰۰ متری را در شهرداری منطقه ۱۸ اجاره کرده و مردم از آن استفاده می کنند و گفته ایم که همین باغ را بخرند.

چمران با بیان اینکه منطقه ۱۸ وضعیت خوبی از لحاظ فضای سبز دارد و از حد استاندارد نیز بالاتر است، یادآور شد: با این حال گفتیم این باغ را بخرند تا به عنوان فضای سبز استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه بحث روی خانه هایی است که در آن مردم درخت کاشته اند، گفت: ما باید کاری کنیم که مردم درخت بکارند؛ از سال ۹۸ پروانه نمی گیرند و درخت ها را خشک می کنند و جریمه آن را نیز می پردازند. قیمت ملک و زمین در نتیجه این اقدامات بالا می رود. باید با فکر باز سخن گفت.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: از تمام اعضای دوره پنجم دعوت می کنیم که در جلسه ای حضور داشته باشند و مشکلات را بگویند؛ درخت ها در حال از بین رفتن هستند و ساختمان سازان می گویند ما نمی توانیم رأی بگیریم و ساخت و ساز کنیم و دیوان حکم می دهد که شهرداری باید پروانه صادر کند؛ در حالیکه اگر روش درستی را اتخاذ کنیم دستور ۶۰ درصد ساختمان داده نمی شود و ما درصد کمتر را اختصاص خواهیم داد. اما اینکه از کجا به اشتباه فهمیده اند و فضاسازی می کنند، نمی دانیم.

وی افزود: این لایحه بعد از اینکه در صحن مطرح شود باید در کمیسیون ماده پنج و در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح و تصویب شود تا به مرحله اجرا برسد. هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده و در این زمینه از متخصصین و اعضای شورای پنجم با کمال میل دعوت خواهیم کرد که اگر پیشنهادی دارند ارائه دهند. باید کاری کنیم که درختان حفظ شوند و تشویق نیز بکنیم. امروز به درخت با بغض و به عنوان یک دشمن نگاه می کنند و می گویند چند میلیارد به آنها آسیب می زند و راست هم می گویند و باید روشی اتخاذ شود که بتوان درختان را حفظ کرد.

چمران با بیان اینکه حذف باغات ان شاء الله که سیاسی نبوده و علیه ما علم نکرده اند، گفت: باغات سر جای خود هستند و کسی اجازه قطع درختان را نمی دهد و جلوی آن گرفته خواهد شد. به طوری که نیمه شب با بنده تماس گرفته اند که در محله قلهک صدای اره برقی می آید و بنده به محل رفته ام و بلافاصله جلوی قطع درختان را گرفته ایم.
اقدام شهردار تهران در هیات دولت در راستای صیانت از اختیارات شهرداری ها
رئیس شورای اسلامی شهر تهران به نامه خود به رئیس مجلس در مورد برنامه هفتم توسعه اشاره کرد و افزود: برنامه هفتم در زمان تهیه مقدار زیادی اشکال داشت و اشکال آن نپرداختن به شهرداری و شورا نبود. در برنامه هفتم نه تنها به مدیریت شهری اشاره نشده بود بلکه به آن حمله نیز شده بود. شهرداری باید زمین های خود را در اختیار سایر سازمان ها قرار می داد که شهردار تهران در جلسه هیات دولت نسبت به این موضوع اعتراض کرد و این موارد به دنبال اعتراضات حذف شد.

وی تأکید کرد: با هماهنگی سریع با سایر شهرهای کشور، مواردی را تهیه و به رئیس مجلس و رئیس فراکسیون مدیریت شهری ارسال کردیم و مرتباً ارتباط داریم و گفته ایم اگر نیاز بود توضیح بیشتری خواهیم داد. خبر جدیدی نداریم و امیدواریم خبر بدهند و بتوانیم از موارد اعلام شده دفاع کنیم.

چمران با بیان اینکه مدیریت یکپارچه شهری یکی از مهمترین اولویت های قابل درج در برنامه هفتم توسعه است، یادآور شد: آب چرخانی نیز از دیگر موارد مهم بود که در پیشنهادات لحاظ و ارائه شد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه بودجه امسال به میزان ۷۸ هزار میلیارد تومان از سوی شهرداری پیشنهاد شد، گفت: شورا این رقم را به ۶۵ هزار میلیارد تومان تقلیل داد و در کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادیم که علاوه بر این ۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر بگیریم و  این بودجه ویژه برای حمل و نقل عمومی تخصیص داده شد.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم به صورت برنامه محور عمل کردیم و به ایده آل ها نپرداختیم، تصریح کرد: پنج موضوع در این برنامه مورد توجه قرار گرفت. در زمان اختصاص بودجه نیز ۱۷ هزار میلیارد تومان به حمل و نقل عمومی اختصاص دادیم که ۱۰ هزار میلیارد تومان هم به آن اضافه شد و در واقع ۲۷ هزار میلیارد تومان معادل یک سوم بودجه به این حوزه اختصاص یافت.

نهایی شدن قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن مترو تا ۴۰ روز دیگر
چمران همچنین خاطرنشان کرد: اولین اقدامی که آغاز کردیم خرید اتوبوس و سپس واگن مترو بود. سالها قبل بحث بر این بود که فاینانس حتما در بودجه لحاظ شود اما عملیاتی نشد و قضیه ۶۳۰ دستگاه واگن هنوز باقی مانده و حل نشده که البته به مراحل پایانی رسیده و بانک مرکزی دستور را به بانک شهر داده و پول آن تأمین شده و منتظر تأیید شورای پول و اعتبار و یا هیات سه نفره سران قوا است تا قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن عملیاتی شود. تا ۴۰ روز دیگر مسافرتی انجام خواهد شد تا این قرارداد نهایی شود.
وی افزود: وزارت صمت و شهرداری این موضوع را دنبال می کنند و طرف خارجی نیز قبول کرده که به ۷۹۰ دستگاه واگن برسد. ما اصرار بر این داشتیم که ۱۸ ماه زمان تحویل به ۱۴ ماه برسد. در کنار این، بازسازی واگن ها را دنبال کردیم.

چمران با بیان اینکه کارخانه واگن سازی در ابتدای این دوره تعطیل شده بود و امروز گفته ایم که سه شیفت کار کنند تا ناوگان ها تأمین شوند، تصریح کرد: در حال حاضر مشکلی از لحاظ تأمین تجهیزات و اورهال وجود ندارد و نقدترین کاری که می توانستیم در حوزه مترو انجام دهیم، عملیاتی کردیم و بازسازی در حال انجام است. امیدواریم تولید داخلی را نیز با همکاری مپنا، جهاد دانشگاهی و سایر نهادها به نتیجه برسانیم البته نمی توان قاطعانه در مورد این موضوع که کی به نتیجه می رسیم، نظر داد.

وی با اعلام اینکه تولید در کارخانه واگن سازی اراک را نیز پیگیری می کنیم، یادآور شد: با همکاری وزیر صمت موضوع را دنبال می کنیم و تقریبا هر هفته جلسه شهردار تهران با وزیر صمت برای تسریع در پیشبرد امور در تأمین اتوبوس و مترو برگزار می شود.

چمران با بیان اینکه در سال قبل با تمام فشاری که وارد کردیم بیشتر از ۲۰۰ دستگاه اتوبوس نتوانستند تحویل دهند، گفت: ما سهم خود از ۶۳۰ دستگاه اتوبوس را پرداخت کردیم اما نتوانستند تحویل دهند؛ علت آن هم تعطیلی ۱۰ ساله بود و زمان می برد تا تولید به نتیجه برسد. تا پایان سال ۷۴۰ دستگاه اتوبوس قرارداد منعقد کرده ایم و شنیده ام که در این چند روز چند قرارداد جدید نیز منعقد کرده اند که اتوبوس های جدید اضافه شود و با اینکه پیش بینی تأمین دو هزار دستگاه اتوبوس را کرده بودیم، هزار دستگاه تا پایان امسال تأمین می شود و از سویی دیگر اگر این اتوبوس ها تأمین نشود، خرید هزار دستگاه اتوبوس دست دوم را دنبال خواهیم کرد.

ورود ۵۰۰ اتوبوس برقی؛ سال آینده
وی افزود: قرارداد خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی نیز منعقد خواهد شد و قطعا ورود آن به سال آینده موکول خواهد شد اما تأمین آن طلیعه ای برای خودکفایی و کاستن از آلودگی هوا خواهد بود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه خوشبختانه از اعتبارات سال قبل و اضافه درآمد در فروردین و اردیبهشت برای انعقاد قرارداد خرید اتوبوس پرداخت کردیم، گفت: از کارخانجات مرتباً بازدید می کنیم و فشار می آوریم که کارخانجات خوش قول بیش از این تعداد اتوبوس به ما تحویل دهند. واقعاً هم به میدان آمده اند و می سازند و آمادگی فروش را دارند اما ظرفیت ها مشخص است.

وی افزود: خرید اتوبوس های دست دوم با عمر حداکثر پنج سال را نیز دنبال می کنیم و در مجموع برای تأمین اتوبوس به صورت عملی اقدام کرده ایم.
رفع مشکل پارکینگ در کن در طرح نوسازی منطقه
چمران با بیان اینکه پس از ترافیک و آلودگی معضل بعدی پایتخت بافت فرسوده است، یادآور شد: برای نوسازی بافت فرسوده می توان تسهیلات ارائه داد و در همین راستا مجوز ساخت یک طبقه اضافی را صادر کردیم؛ همین امروز شهردار تهران در کمیسیون ماده پنج به اعضا تأکید کرد که یک طبقه تشویقی به بافت فرسوده داده شود. با تسهیلاتی که در نظر گرفتیم، نتیجه کار را امروز می بینیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه با مصوبه جدید کمیسیون ماده پنج نوسازی بافت فرسوده در کن به نتیجه رسید، تأکید کرد: برنامه ای تنظیم شد و گفتیم هرچه بتوانند قطعات را تجمیع کنند و از ریزدانگی خارج شوند، می توانند یک طبقه اضافی بگیرند.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات منازل مسکونی در کن پارکینگ بود که تمهیداتی برای آن در طرح نوسازی بافت فرسوده اندیشیده شد.

چمران با بیان اینکه دادستانی حادثه قطع شدن دست یک نوجوان در حادثه پله برقی را پیگیری می کند که بسیار خوب است، تصریح کرد: در مترو هم باید پله برقی و هم آسانسور باشد اما در فضای باز پله های برقی به دلیل شرایط جوی خراب می شوند.

وی با تأکید بر اینکه در این حادثه اعلام شد که سه روز پیش از آن بازدید صورت گرفته بود، ابراز امیدواری کرد که پس از بررسی دادستانی در کنار سازمان آتش نشانی و سازمان زیباسازی، نتایج اعلام شود.
تخریب ساخت و ساز غیرمجاز منطقه ۱۹ را به پیمانکار متخصص انجام داد
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تخریب ساخت و ساز غیرمجاز منطقه ۱۹ را به پیمانکار متخصص سپرده بودند، گفت: موارد قبلی توسط شهرداری انجام شده بود اما این مورد اتفاقاً از سوی پیمانکاری انجام شد که از تجهیزات برخوردار بود و بحث، وضعیت ناپایدار ساختمان های مطرح است.

وی با اعلام اینکه انفجار برای تخریب سازه های بتنی صورت نگرفته بود، یادآور شد: از نیروهای متخصص سازمان نظام مهندسی دعوت شده بود و در محل حضور داشتند؛ آنچه باید در تخریب رعایت می شد، انجام شد و مجدداً تأکید می کنیم که پیمانکار متخصص اقدام به تخریب کرد. وقتی چهار طبقه ناپایدار ساخته می شود و چهار طبقه ناپایدار دیگر نیز روی آن قرار می گیرد چنین اتفاقی می افتد.

تخریب با انفجار انجام نشده است
چمران تأکید کرد: فکر کرده بودند که با انفجار تخریب را انجام دهند اما به دلایلی منصرف شدند. چون ممکن بود در ساختمان های مجاور مشکل ساز باشد چنین کاری را نکردند. ریزش چهار ساختمان اطراف آن ساختمان نشان می دهد که ناپایدار بوده اند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ما نسبت به وضعیت اتوبوس های جدید که وارد ناوگان شده اند گلایه های خود را اعلام کردیم، گفت: این اتوبوس ها باید بر اساس قرارداد تعمیر شوند و به ناوگان بازگردند.
چمران در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری رکنا درخصوص عملکرد شهردار تهران و میزان رضایت شورا از این عملکرد، گفت: چنین سوالاتی هیچ گاه به نتیجه نمی رسد و بنده نمی توانم بگویم صددرصد راضی هستیم یا خیر؟ بنده این سؤال را پاسخ نخواهم داد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه شوراها مستقل هستند و اعلام نظر در مورد شورای شهرستان ها را باید شورای عالی استانها انجام دهد، گفت: با این وجود ما مشورت هایی را در مجمع کلانشهرها داریم و مسائل مشترک در این جلسات مطرح و عموماً با مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته می شود.

ارتباط اعضای شورا با مردم در این دوره تقویت شده است
وی با بیان اینکه یکی از نقاط قوت شورای ششم ارتباط با مردم و حضور بین شهروندان است، تصریح کرد: این ارتباط حداقل در شورای پنجم دیده نمی شد. امروز بازدید اعضای شورا از مناطق به گونه ای است که شهرداران مناطق بعضاً می گویند که فرصت نمی کنند در تمام بازدیدها حضور داشته باشند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه قطعاً و یقیناً انتقال نمایشگاه ها به مجموعه شهر آفتاب را دنبال کرده و رها نمی کنیم، تصریح کرد: خود دوستان هم این موضوع را قبول دارند اما مشکلاتی را مثل ناکافی بودن فضا و تأسیسات زیربنایی مطرح می کنند، در حالی که تنها نمایشگاه کتاب است که فضای ۶۰ هزار متر مربعی را نیاز دارد و تأسیسات نیز پیش از ساخت فضای نمایشگاه راه اندازی شده است.

وزارت صمت آنقدر درمانده نیست که برای مبلغ ناچیز درآمد نمایشگاه مردم را آزار دهد
وی ادامه داد: گفتند نمایشگاه دور است و ما هم قبول داریم اما ناوگان مترو برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است؛ دیروز هم اعلام کردم که پول را بیشتر از مردم را دوست دارند اما وزارت صمت آنقدر درمانده نیست که برای این رقم، مردم را آزار دهد.

چمران با بیان اینکه همه جریانات را می بینند و می پذیرند اما کار به نتیجه نمی رسد، یادآور شد: ما دو کار را به صورت همزمان انجام می دهیم و با وزارت صمت به صورت جدی دنبال می کنیم که به هیچ عنوان نمایشگاه های بزرگ در محل نمایشگاه بین المللی برگزار نشود و به شهر آفتاب منتقل شود. مصلی نیز برای نمایشگاه مناسب نیست و امکانات لازم را ندارد ضمن اینکه ترافیک هم ایجاد می کند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: رسانه ها در این موضوع وارد شوند و تلاش کنند و ما را تنها نگذارند. این هم مثل بحث باغات است که مدام می گویند و یک نمونه هم اعلام نمی کنند. برای نمایشگاه نیز ما تلاش می کنیم و به نتیجه نمی رسد. در سال ۸۳ نمایشگاه برگزار کردند و با تخلیه زباله مقابل نمایشگاه بر اساس مصوبات کمیسیون ماده پنج، جلوی برگزاری نمایشگاه را گرفتیم. همان زمان جلسه برگزار و تفاهم نامه ای منعقد شد که بر اساس آن بر ما تکلیف کردند که نمایشگاه بسازید.

 
عدم استفاده از نمایشگاه شهر آفتاب هدررفت سرمایه کشور است
وی با اشاره به ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومانی مجموعه شهر آفتاب، گفت: ما خودسرانه نمایشگاه نساختیم و تکلیف ما بود. اگر از این فضا استفاده نشود سرمایه کشور به هدر می رود. ما مشاوری گرفتیم که در دنیا نمایشگاه های زیادی ساخته بود و سه بار طرح در شورا ارائه داد تا به نتیجه رسید. با دردسرهای فراوان خودمان نمایشگاه را ساخت و راه اندازی کردیم تا سرمایه گذاران تشویق شوند که سالن های بعدی را بسازند.

چمران گفت: از طریق رئیس جمهور، رئیس مجلس و دادستانی موضوع را دنبال می کنیم و از مطبوعات می خواهیم که ما را در این مسیر تنها نگذارند.
منشا بوی نامطبوع در مسیر تهران- قم مشخص نیست
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بوی نامطبوع در مسیر تهران- قم، اظهار کرد: این موضوع در گذشته مورد بررسی قرار گرفت اما در نهایت مشخص نشد که این بوی نامطبوع دقیقاً از کجاست؛ در رابطه با پسماند تلاش کردیم که به شکل سالم موارد قابل بازیافت را بازیافت کنیم و دفن صورت نگیرد تا چنین بویی ایجاد شود.

وی افزود: دوره قبل یک کوره ۶۰۰ تنی در محل قرار دادیم و به دنبال کوره ۲ هزار تنی بودیم که به نتیجه نمی رسید. امروز نیز با همان پیمانکار کوره ۲ هزار تنی را پیگیری می کنیم تا مشکلات پسماند به مقدار زیادی رفع شود. البته با طرح جدیدی که در سطح شهر اجرا و کوره هایی که در پهنه های مختلف نصب می شود، مشکلات جبران خواهد شد.
 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه دوچرخه هایی که پیش بینی شده بود از بین رفت، گفت: قرار بر این نیست که مسیرهای دوچرخه سواری حذف شود و افراد می توانند با دوچرخه های خود در این مسیرها تردد کنند.
جهاد مسکن در جنوب شهر تهران آغاز شده است
چمران با بیان اینکه هنوز فروش متری مسکن ساماندهی نشده است، اعلام کرد: ما از تجربیات گذشته استفاده می کنیم و بدون این تجربیات وارد نخواهیم شد.

وی افزود: شهرداری نمی تواند در ساخت مسکن سرمایه گذاری کند و بودجه در نظر بگیرد؛ اگر بودجه داشته باشد خوب است اما در مشارکت با سایر نهادها و وزارت خانه وارد شده و اگر باز هم شرایطی ایجاد شود، مشارکت خواهد کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه جهاد مسکن در جنوب شهر تهران آغاز شده و شهرداری مشارکت کرده که ارزشمند است، اظهار کرد: فروش متری مسکن مطرح شده اما هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است.
پروسه گرفتن حکم تخریب از دادگاه توسط شهرداری زمان‌بر است
چمران در بخش دیگر سخنان خود گفت: امروز آماری دادند که تخریب ها تاکنون ۶۰ مصدوم داشته است.این تخریب ها سه بار عملیاتی شد و عده ای با اسلحه و کفن آمدند و جلوی تخریب را گرفتند و با اینکه نیروی انتظامی هم آمده بود کار به نتیجه نرسید.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در اغتشاشات سال قبل که پلیس وظایف دیگری برعهده داشت، شبانه و با سرعت بسیار زیاد ساختمان های غیرمجازی را ساختند، گفت: ما نمونه هایی را هم در مرتضی گرد داریم که در عرض یک هفته ساختمان چهار و پنج طبقه ساخته اند و با خال جوش سازه ها را نگه داشته باشند که در آینده تکمیل کنند و برای تأمین آب کلنگی به لوله های آب زده و اتصال ایجاد کرده بودند. برق نیز از تیرهای برق گرفته شده بود.

وی با تأکید بر اینکه این کار سازنده نیست و کار مافیاست، یادآور شد: عده ای تمام زندگی خود را فروخته و پول داده بودند و در چنین فضاهایی ساکن شده بودند. در این شرایط ساخت و ساز می کنند و تا وقتی که شهرداری بخواهد از دادگاه حکم تخریب بگیرد و اقدام کند زمان بر می شود.

چمران با بیان اینکه برای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در مرتضی گرد تجهیزاتی را اجاره کرده بودیم که تخریب به صورت تخصصی صورت بگیرد، تصریح کرد: ۲ ساعت پیش از تخریب اعلام شد که نباید تخریب صورت بگیرد و ساختمان ها باقی ماندند و امروز شرایط نامناسبی دارند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه جان باختگان از نیروهای عملیاتی سامانه ۱۳۷ بودند که زیر آوار ماندند، گفت: پلیس هم در این تخریب ها تعداد زیادی زخمی و ۲ فوتی می دهد.
مدیریت شهری به دنبال ایجاد شرایط مناسب برای معلولان است
وی در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به خریداری ون های جانبازان و معلولان، گفت: سامانه معلولان محل رفت و آمد وسایل نقلیه ویژه این افراد و همچنین پاتوق معلولان بوده است. اعلام شده که پارکینگ این سامانه را برای کاری دیگر استفاده می کنند و دو زمین دیگر را پیش بینی کرده اند اما هنوز به نتیجه نرسیده است. از سویی دیگر مسئولیت نیز از شرکت واحد اتوبوسرانی به تاکسیرانی واگذار می شود که البته این دو موضوع محل مناقشه است. با این وجود روز گذشته در شورا تصویب شد که هرگونه واگذاری ملک شرکت اتوبوسرانی تنها با مصوبه شورا خواهد بود. همه در مدیریت شهری به دنبال ایجاد شرایط مناسب برای معلولان هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران به وضعیت قرارگاه اجتماعی هم اشاره کرد و افزود: مسائل اجتماعی تنها وظیفه شهرداری نیست و قرارگاه به این دلیل تشکیل شد که دستگاه های مربوطه حضور داشته باشند. در گذشته نیز از نظرات ما با محوریت مسائل اجتماعی استفاده می شد.

وی با اعلام اینکه قرارگاه اجتماعی به تنهایی نمی تواند نتیجه بخش باشد و باید دستگاه های همکار نیز وارد عمل شوند، خاطرنشان کرد: شهرداری تهران زمینه پذیرش پنج هزار معتاد متجاهر را فراهم کرده و دیگران هم این فضا را اضافه کرده اند اما معتقدیم که کافی نیست. از سویی وقتی می بینند که تهران چنین فضایی دارد که به صورت رایگان خدماتی به معتادان ارائه می دهد، معتادان به تهران می آیند.

شهرداری آستین بالا زده و اقدام به پاکسازی معابر از معتادان کرده است
چمران همچنین تصریح کرد: روز گذشته در قسمت میانی بزرگراه صیاد شیرازی شاهد حضور معتادان بودم و در نقاط دیگر نیز حضور دارند. شهرداری آستین بالا زده و اقدام به پاکسازی کرده است. البته در دوره قبلی نیز این اقدام را انجام دادند اما استمرار نداشت. باید پس از جمع آوری، بازتوانی و مهارت آموزی و ایجاد شغل برای بهبود یافتگان دنبال شود؛ چراکه تا این چرخه تکمیل نشود نتیجه بخش نخواهد بود و افراد به وضعیت سابق خود بازمی گردند. اگر همکاری شود می توان انتظار داشت که حداقل به تعداد آنها افزوده نشود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ستاد مشارکت های محله ای هر هفته جلسه برگزار می کند، یادآور شد: باید ماهیانه یک جلسه تشکیل شود اما با توجه به تأخیرهایی که وجود داشت هر هفته جلسه برگزار می کنیم تا امور انجام شود و از شورایاری ها نیز برای حضور در هیات امنای محلات استفاده خواهد شد.

انتهای پیام/
۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸
کد خبر: 40691

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =