هماهنگی‌ها برای ایجاد ده هزار تخت اضافی ویژه ساماندهی معتادان متجاهر در قرارگاه اجتماعی صورت گرفت؛ برای انتقال تجربه به دیگر کلانشهرها آماده‌ایم

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: در ایجاد یک ظرفیت در کلانشهر تهران برای ساماندهی معتادان متجاهر باید ۱۰ هزار تخت فراهم می‌شد که هماهنگی‌های آن در قرارگاه صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار شهر، سید احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در سومین اجلاسیه مجمع رؤسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی شوراهای اسلامی مراکز استانها با تأکید بر اهمیت شهردار تهران به مسائل فرهنگی و اجتماعی اظهار کرد: قرارگاه اجتماعی به عنوان قرارگاه همدلی با دستور شهردار تهران تشکیل شد و به عنوان یک قرارگاه موفق توانست برنامه های خوبی را برگزار کند.

وی با بیان اینکه قرارگاه اجتماعی با حضور تمام دستگاه های متولی در تهران ۳۷ جلسه را برگزار کرد، یادآور شد: خروجی این قرارگاه اجتماعی ۴۵۱ مصوبه است و این مصوبات همان مواردی است که از ۶ ماه تا چند سال زمین گیر شده بود. ۸۲ درصد مصوبات انجام شده و بر اساس تحلیل آماری گذشته می توانیم بگوییم که قرارگاه اجتماعی از بابت پیگیری امور بر زمین مانده مورد اهمیت است.

احمدی صدر با تأکید بر اینکه پیگیری مصوبات تنها در مدل قرارگاهی به نتیجه می رسد، خاطرنشان کرد: در ایجاد یک ظرفیت در کلانشهر تهران برای ساماندهی معتادان متجاهر باید ۱۰ هزار تخت فراهم می شد که هماهنگی های آن در قرارگاه صورت گرفت.

وی همچنین تصریح کرد: پاتوق های تجمع معتادان متجاهر جمع آوری شد و از سویی دیگر معتادانی روی زمین بودند که هیچ دستگاه و نهادی ساماندهی آنها را نمی پذیرفت؛ معتادان دارای بیماری و معتادان زیر ۱۸ سال و بالای ۶۰ سال متولی نداشتند و بیماران عفونی در خیابان ها محکوم به مرگ بودند و با نگاه شهردار تهران، این معتادان برای اولین بار ساماندهی شدند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه نگهداری این افراد هزینه های سنگینی دارد، یادآور شد: تعداد فوتی ها در فصل سرد سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به صفر رسید که آمار قابل توجهی است.

وی افزود: کسانی که به عنوان معتادان متجاهر سراسر کشور جمع آوری می شوند، سم زدایی شده و به خیابان ها بازمی گردند؛ این افراد به امید اینکه به مصرف مجدد بازمی گردند دوران ۶ ماهه ای را که به زندان ها منتقل می شوند، تحمل می کنند.

احمدی صدر با اشاره به پیش بینی ۹ گام برای ساماندهی معتادان متجاهر از جمله سم زدایی به عنوان گام اول، اظهار کرد: بازیابی هویت یکی دیگر از اقدامات مورد توجه بود و بسیار تأکید داریم که این افراد به اصالت خود بازگردند و پس از ترک اعتیاد بتوانند به خود توجه کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع اصل اخلاق مدارانه است که در مراکز به آن توجه نمی شد، گفت: معنویت افزایی گام بعدی اقدامات ما در ساماندهی معتادان متجاهر است؛ در جلسات متعددی که برگزار کردیم اتصال به منبع لایزال الهی مورد توجه قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به مهارت آموزی به عنوان گام پنجم، خاطرنشان کرد: با مراکز فنی و حرفه ای هماهنگی هایی را انجام دادیم تا مهارت آموزی به نتیجه برسد و در گام ششم آموزش حرفه تخصصی را در دستور کار قرار دادیم تا به بازار کار وارد شوند.

وی افزود: اشتغال درآمدزاد گام هفتم اقدامات ماست تا صیانت پس از خروج را شاهد باشیم؛ هفته آینده اولین گروه از افراد شامل ۲۰۰ نفر به یک مجموعه تخصصی تولید قطعات خودرو، وارد کار خواهند شد.

احمدی صدر با بیان اینکه معرفی به هیئات مذهبی و سمن ها برای صیانت از خانواده های این افراد گام بعدی ساماندهی معتادان است، اظهار کرد: نهمین گام اقدامات، توجه به افراد نجات یافته و رها نکردن آنهاست؛ ۱۰ هزار هیئت و ۱۰ هزار سازمان مردم نهاد در تهران وجود دارد که می توانند به این افراد و خانواده آنها توجه کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نباید ارتباطات قطع شود و وضعیت اشتغال آنها با همکاری مردم مورد رصد قرار بگیرد و این مدلی است که ما در تهران در پیش گرفته ایم و آن را دنبال می کنیم.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به ساماندهی کودکان کار و خیابان، یادآور شد: استعدادیابی و توانمندسازی از اولین گام های ما در این راستا به شمار می رود. در تهران ۳۲ مرحله جمع آوری کودکان کار انجام شده و امروز می بینیم که تعداد این کودکان بیشتر از پنج سال قبل است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی ها در کوتاه مدت برای ساماندهی این کودکان انجام شده است، تصریح کرد: اولین مرکز استعدادیابی کودکان در تهران تشکیل شده و کودکان در این حوزه مورد توجه قرار گرفته اند.

احمدی صدر با اعلام اینکه ۳۴ مدرسه برای کودکان کار راه اندازی شده است، گفت: بیش از هفت هزار کودک کار در این مدارس تحصیل می کنند و مسائل تربیتی، مذهبی و فرهنگی در این مدارس به آنها آموزش داده می شود.

وی با تأکید بر انجام اقدامات سلبی و جمع آوری سرشبکه های کودکان کار، تصریح کرد: هشدار میدانی به کودکان کار نیز در همین راستا انجام می شود و در بخش ایجابی نیز استعدادیابی کودکان انجام می شود.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه به دنبال تخصصی کردن مدارس کودکان کار هستیم، اظهار کرد: تمام امکانات شهرداری برای کودکان کار در نظر گرفته شده و مدرسینی از دانشگاه ها و مدارس دعوت شدند که به این افراد آموزش دهند و از سویی دیگر خانواده های این کودکان نیز مورد توجه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: ما سه طرح را به عنوان طرح پیشنهادی کارآفرینی در نظر گرفته ایم که به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد در معرض آسیب اختصاص دارد که در همین راستا امروز بیش از ۸۰۰ نفر کارآفرین آموزش دیده اند و ۶۰۰ مرکز در تهران به تولید می پردازند که کلانشهرهای کشور به سامانه ۱۳۷ متصل شده است تا از ظرفیت های مشاوره کسب و کار، مشاغل خانگی، بازاریابی و فروش محصولات استفاده کنند.

احمدی صدر با اشاره به اجرای طرح «کریمه» برای زنان سرپرست خانوار و آسیب دیدگان اجتماعی، گفت: طرح ها و پیشنهاداتی که در کلانشهر تهران آزموده شده و رو به جلو رفته می تواند از ظرفیت نخبگان کلانشهرها نیز بهره مند شود تا توسعه یابد.

انتهای پیام/

۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷
کد خبر: 43710

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =