• موانع بازآفرینی در حوزه خدمات و زیرساخت

  موانع بازآفرینی در حوزه خدمات و زیرساخت

  عدم تحقق بازآفرینی بافت فرسوده باوجود تلاش‌های بی‌شماری که تاکنون صورت پذیرفته، از جمله موضوعاتی است که همواره در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 • سپاه در قلب ملت ما جا دارد 

  سپاه در قلب ملت ما جا دارد 

  اتحادیه اروپا و امریکا که بمب‌های شیمیایی، هواپیماهای جنگی و جاسوسی و موشک‌های مخرب را به صدام جنایتکار هدیه کردند و گروهک داعش را به عنوان ننگ بشریت، ایجاد نمودند، امروز در کمال بی‌شرمی، سپاه پاسداران را سازمان ترروسیتی می‌نامند.

 • کابوس آلودگی هوا؛ رؤیای حمل‌ونقل پاک

  کابوس آلودگی هوا؛ رؤیای حمل‌ونقل پاک

  آسمان آبی، خیابان‌هایی عاری از ترافیک و هوای پاک آرزوی همهٔ ما ساکنان شهرهای بزرگ است.

 • پلاسکو؛ هشداری برای رفع خطر از ساختمان‌های بحرانی

  پلاسکو؛ هشداری برای رفع خطر از ساختمان‌های بحرانی

  در آستانه ۳۰ دی‌ماه، ششمین سالگرد حادثه دردناک پلاسکو هستیم که طی آن پس از وقوع حریق که سه ساعت و نیم به طول انجامید، ساختمان قدیمی چهارراه استانبول فرو ریخت.

 • "من شهردارم" و ظرفیت "شهروند رسانه"

  "من شهردارم" و ظرفیت "شهروند رسانه"

  استفاده از ظرفیت های شهروندی در اداره امور شهر و معنی دار کردن مشارکت شهروندان در حل مشکلات محلات، رویکردی است که در دوره اخیر مدیریت شهری به طور جدی دنبال شده و اکنون با اجرای طرح "من شهردارم" به منصه ظهور رسیده است.

 • بدبینی افکار عمومی با کلیدواژه‌های خاص!

  بدبینی افکار عمومی با کلیدواژه‌های خاص!

  «زن‌ستیزی» در شهر و شهرداری تهران، دستگیره خوبی برای برخی از رسانه‌هاست تا با ایراد انتقادات نه چندان دقیق و غیرمنصفانه، تمام اقدامات مدیریت شهری را به حاشیه ببرند و نگذارند «صدای خدمت» به گوش شهروندان تهرانی برسد.

 • آلودگی هوا نتیجه مغفول‌ماندن قوانین

  آلودگی هوا نتیجه مغفول‌ماندن قوانین

  امسال مطابق سنوات گذشته با فرارسیدن فصل زمستان شاهد افزایش در شاخص آلاینده‌های هوا بودیم؛ به‌طوری‌که متأسفانه در طی ۲ هفته اخیر شهروندان تهرانی به‌صورت ممتد در معرض هوای آلوده و پیامدهای ناشی از آن قرار داشته‌اند. در چنین شرایطی علاوه بر اختلال در جریان طبیعی زندگی و بروز چالش‌های جبران‌ناپذیر اقتصادی - اجتماعی، سبب افزایش روزافزون نارضایتی و مطالبات بحق شهروندان شده است.

 • قانون هوای پاک را پشت درهای بسته نوشتند

  قانون هوای پاک را پشت درهای بسته نوشتند

  اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست و مشاور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران درباره چگونگی شناسایی مقصران و مسببان آلودگی هوا در کلانشهرها به ویژه تهران گفت: مسببان و مقصران وضعیت این روزهای تهران متعدد هستند و به یک یا دو دستگاه بر نمی‌گردد.این فعال محیط زیست و استاد دانشگاه در یادداشتی شفاهی با اشاره به وضعیت بحرانی آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرهای دیگر، نظرات خود را درباره نحوه اجرای قانون هوای پاک و برخورد با مسببان این بحران بیان کرد که در ادامه می‌خوانید: 

 • دعوت از شهروندان برای تعیین اولویت‌ پروژه‌ها

  دعوت از شهروندان برای تعیین اولویت‌ پروژه‌ها

  برنامه مدیریتی شهرداری تهران براساس ۴ تحول طراحی شده است و تحول نرم‌افزاری و روحی شهر یکی از آنهاست که از مسیر مشارکت مردم در اداره شهر به‌دنبال تحقق شهروند الگوست.

 • زلزله و مسیری به‌سوی ایمنی ساختمان‌ها

  زلزله و مسیری به‌سوی ایمنی ساختمان‌ها

  وجود گسل‌های فعال و لرزه‌خیزی پایتخت، ضرورت توجه به مسئله ایمنی در این کلانشهر را صدچندان می‌کند. از آنجایی که افزایش کیفیت ساخت و سازهای شهری، مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل کاهش خطرات ناشی از وقوع زمین‌لرزه و ارتقای تاب‌آوری شهری محسوب می‌شود، این مهم، در اولویت کاری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران قرار گرفته است.

 • روزهای روشن اتوبوسرانی فرا می‌رسند

  روزهای روشن اتوبوسرانی فرا می‌رسند

  طبق برنامه تا ۳سال آینده باید ۱۱هزار اتوبوس در شهر تهران داشته باشیم. در حمل‌ونقل عمومی، اولویت مردم بحث اتوبوس است و براساس طرح جامع حمل‌ونقل تا پایان ۱۴۰۴ما باید ۱۱هزار دستگاه اتوبوس در تهران داشته باشیم تا بتوانیم شرایط خوبی را در جابه‌جایی مسافران مهیا کنیم. هم‌اکنون ۲هزار و ۴۰۰دستگاه تا ۲ هزار و ۶۰۰دستگاه اتوبوس فعال در شهر تهران وجود دارد که قرار است در یک برنامه زمانبندی شده از سوی شورای شهر و شهرداری تهران ۲هزار دستگاه اتوبوس با اولویت‌های دوکابین به ناوگان حمل‌ونقل عمومی افزوده شود.

 • گردشگری خلاق و معرفی نوآورانه

  گردشگری خلاق و معرفی نوآورانه

  روابط‌عمومی یک رابط قوی، منسجم و پایدار محسوب می‌شود که می‌تواند بین شهروندان و محل ارائه خدمات ازجمله خدمات گردشگری پیوند مناسب ایجاد کند. از این‌رو نیز در یک تعریف کلی آمده است؛ روابط‌عمومی(PR) به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها گفته می‌شود که بر نحوه ارائه اطلاعات درباره یک فرد یا شرکت به مردم و به‌ویژه رسانه‌ها متمرکز است و اهداف اصلی روابط‌عمومی انتشار اخبار و رویدادهای مهم، حفظ تصویر برند و ایجاد نگرش مثبت درباره آن کسب‌وکار است. 

 • تهران نفس ندارد، حمل و نقل عمومی را دریابید

  تهران نفس ندارد، حمل و نقل عمومی را دریابید

  روز ۲۶ آذر ماه روز حمل و نقل عمومی است؛ موضوعی که توسعه و تجهیز آن یک امر واجب برای تهران و دیگر کلان شهرهای ایران زمین است. 

 • پژوهش بستری برای رفع نیازهای شهر 

  پژوهش بستری برای رفع نیازهای شهر 

  اندیشیدن، پژوهش و نوآوری، اساسی‌ترین نیاز برای دست‌یابی به پیشرفت، توسعه، رفاه عمومی و عدم وابستگی به غیر است و می‌توان با تقویت بنیان پژوهش بسیاری از کمبودها و نقصان‌ها را برطرف کرد.

 • بخشی‌نگری کنار رفت

  بخشی‌نگری کنار رفت

  مدیریت ششم شهر تهران برای رفع موانع موجود، تا زمان تحقق مدیریت یکپارچه شهری، دست روی دست نگذاشته و ضمن کنارزدن بخشی‌نگری برای رفع چالش مدیریت جزیره‌ای، کاهش هزینه‌ها، افزایش راندمان کاری و تامین نیازهای اولویت‌دار شهروندان و شهر، قرارگاه‌های مختلفی را در حوزه‌های گوناگون تشکیل داده است.

 • بازخوانی خاطره‌نگاری شهید چمران از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲

  بازخوانی خاطره‌نگاری شهید چمران از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲

  آن چه خواهید خواند از معدود تک‌نگاری‌های بجای مانده از شهود ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ است که به قلم شهید مصطفی چمران و در سال ۱۳۴۱ به رشته تحریر در آمده است.

 • تلاش‌ پرستاران در بحران‌ها و بزنگاه‌های تاریخی کم‌نظیر است

  تلاش‌ پرستاران در بحران‌ها و بزنگاه‌های تاریخی کم‌نظیر است

  ولادت حضرت زینب کبری سلام ا... علیها که در ایران به عنوان روز پرستار نام‌گذاری شده است، هنگامه‌ای است برای یادآوری خصوصیات متفاوت آن اسوه بردباری و این قشر زحمتکش و ایثارگر.

 • شنیده شدن صدای مردم در بهارستان

  شنیده شدن صدای مردم در بهارستان

  با طلوع انقلاب اسلامی، خورشید آزادی و برابری بر رخساره‌ ملت محبوس در تاریکی، تابیدن گرفت؛ به‌گونه‌ای که استقرار مردم‌سالاری در ایران، مصادف گشت با ایجاد سازوکارهای متنوعی برای سهیم‌شدن آحاد مردم در حکمرانی. طراحی این سازوکارها سبب شد که ایرانیان در گوشه‌وکنار کشور، وَرای قومیت‌ها، رنگ‌ها و سلیقه‌ها، به مساوات در سرنوشت سیاسی خود تأثیر بگذارند و مسیر ارزشمندِ نقش‌آفرینی یکایک افراد در تصمیم‌گیری‌های کلان مملکت پایه‌گذاری شود.

 • گفتمان شهروندی دوچرخه‌ سواران

  گفتمان شهروندی دوچرخه‌ سواران

  شاید اگر مسئولان ما تاکنون در گفتمان‌های خیابانی هرچند کوچک مقیاس [و نه رویدادهای سازمانی و خیابانی] مشارکت می‌کردند، درک و تدبیر بهتری از فضاهای جدید شهرها داشتند.

 • بسته خرسند ساز را به دقت نگریسته اید؟!

  بسته خرسند ساز را به دقت نگریسته اید؟!

  در حال حاضر همه شرایط اقتصادی بغرنجی را درک می کنیم و این شرایط بر شهرداری نیز مستولی است اما کی و کجا دیده یا شنیده اید که شهرداری این شرایط را علمی کرده برای نادیده گرفتن پرسنل، کاری که در دوره قبل مدیریت شهری به وفور انجام می‌داده‌اند. شهرداری حتی در بدترین شرایط توجه به پرسنل خود را فراموش نکرده است.

 • گردشگری ارزان؛ حلقه گمشده توسعه فضاهای گردشگری شهری

  گردشگری ارزان؛ حلقه گمشده توسعه فضاهای گردشگری شهری

  تهران نه تنها پر هیاهوترین شهر کشور بلکه یکی از شلوغ ترین شهرهای دنیا به حساب می آید؛ آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیکی و...موجب شده تا بسیاری پایتخت را تنها با نگاه به این منظر بنگرند؛ در حالی که امکانات گوناگون گردشگری در همین شهر وجود دارد که می تواند محیط مناسبی برای نشاط خانواده های ساکن در تهران به وجود آورد.

 • کتاب آینه تمام عیار فرهنگ

  کتاب آینه تمام عیار فرهنگ

  از میان محصولات و تولیدات فرهنگی جایگاه کتاب کم نظیر و حتی بی بدیل است که دانش را نشر ، خرد را گسترش و ادب را تعمیق می دهد. کتاب کالایی انتزاعی یا ابزاری برای سرگرمی نیست و چه بسا نگاه تجاری یا تفننی به کتاب را قاطعانه می توان در زمره و ردیف دشمنان آگاهی و خصم تفکر تعریف کرد.

 • ما همانیم که می‌خوانیم

  ما همانیم که می‌خوانیم

  جای بسی شکر است که کتاب، این یار مهربان، همواره در کنار ما ایرانیان بوده و در گذر از غم‌ها و شادی‌ها، چه در مراسم فقدان عزیزانمان و چه بر سفره‌ هفت‌سین و شب یلدا با آن مأنوس بوده‌ایم؛ ازاین‌رو، هفته‌ کتاب و کتابخوانی به عقیده‌ ما نه‌تنها زمانی برای پاسداشت کتاب، بلکه فرصتی است برای تقدیر از همه‌ آنان که علم خود را از گذر حروف و واژه‌ها برای ما به میراث گذاشته‌اند.

 • تهرانِ پر از افتخار

  تهرانِ پر از افتخار

  مدیریت شهری این دوره از ابتدا ۲ محور را در دستور کار خود قرار داده بود؛ یکی هویت و دیگری سبک زندگی که باید ماموریت خودمان را در این زمینه انجام دهیم. در این دو زمینه داشته‌های زیادی داریم و باید این ‌دو را از دیدگاه داشته‌هایمان در ابعاد فردی خانوادگی و اجتماعی نگاه کنیم و ببینیم چه ظرفیت‌های خوبی در زمینه زندگی ایرانی و اسلامی داریم.

 • مسکن؛ رؤیایی که محقق می‌شود

  مسکن؛ رؤیایی که محقق می‌شود

  شهرداری چه کار می‌کند؟ شهرداری تهران در دوره ششم، عزم خود را بر حل یکی از مهم‌ترین مشکلات امروز شهروندان علی‌الخصوص اقشار متوسط و کم‌درآمد یعنی تسهیل خانه‌دار شدن و کنترل قیمت‌های مسکن گذاشت. این برنامه مهم بر مبنای تبصره ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها که سال‌ها به فراموشی سپرده شده بود، با تشکیل قرارگاه جهادی مسکن ریل‌گذاری شد و پس از بررسی‌های متعدد کارشناسی و سنجش ظرفیت‌های موجود در شهر، احداث سالانه ۱۸۰هزار واحد مسکونی در شهر تهران در دستور کار، قرار گرفت.

 • اتوبوسرانی با توان ۳ هزاردستگاه

  اتوبوسرانی با توان ۳ هزاردستگاه

  وظیفه اتوبوسرانی به‌عنوان مجری کار برنامه‌ریزی برای جابه‌جایی مسافران در خطوط و مسیرهای مختلف به بهترین شکل و سریع‌ترین زمان ممکن با همان تعداد اتوبوس فعال انجام می‌شود. آماری که امروز در حوزه اتوبوسرانی می‌توانیم ارائه کنیم این است که با توجه به ۵۵۰ دستگاه اتوبوس که اخیرا بازسازی شده و همچنین ۲۰۰ دستگاه اتوبوس نو که تحویل گرفته‌ایم، اکنون بالغ بر ۳ هزار دستگاه ناوگان فعال در شهر تهران موجود است.

 • پاسخی برای نیم‌قرن انتظار

  پاسخی برای نیم‌قرن انتظار

  در دوره مدیریت شهری ششم، پاسخی در ‌شأن محله جوادیه با بیش از ۵۰ هزار نفر سکنه که بیش از ۵۰۰ شهید والامقام را نیز تقدیم انقلاب کرده‌اند فراهم شده و آن احداث فضای سبز در دل محله جوادیه است.

 • رؤیت عملکرد مدیریت ششم؛ امسال و سال بعد

  رؤیت عملکرد مدیریت ششم؛ امسال و سال بعد

  شورا و شهردار در دوره مدیریت ششم دوشادوش و کنار هم در مسیر خدمت به شهروندان قدم برداشتند و امروز معتقدم عملکرد مدیریت شهری قابل دفاع است.

 • توجه به مقوله فرهنگسازی در ترافیک

  توجه به مقوله فرهنگسازی در ترافیک

  ترافیک یک مسئله چندوجهی است که بعد فرهنگ و رفتار ترافیکی آن‌ هم بسیار مهم بوده و باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد. برای ایجاد فرهنگ ترافیکی، بی‌شک باید زیرساخت و سخت‌افزارهای مربوط به آن هم فراهم باشد. فرهنگسازی هم هرگز یک‌شبه و یک‌باره اتفاق نمی‌افتد.

 • ۱۶سیاست کلان در راستای توسعه ورزش شهروندی

  ۱۶سیاست کلان در راستای توسعه ورزش شهروندی

  زندگی در دنیای امروز، ابتکار عمل را از انسان گرفته و او را دچار فقر حرکتی کرده است که این فقر حرکتی، مشکلات متعدد جسمی، روانی و اجتماعی را برای وی پدید آورده است. یکی از راهکارهای از بین بردن یا پیشگیری از فقر حرکتی، داشتن سبک زندگی فعال است. ورزش به‌عنوان راه‌حل راهبردی و ورزش همگانی به‌عنوان وسیله‌ای ارزان قیمت و فرحبخش، می‌تواند این مشکل را به نحو مطلوب حل کند.