• اربعین؛ ابر رویدادی جهانی

  اربعین؛ ابر رویدادی جهانی

  پدیده اربعین به عنوان یک ابررویداد می تواند با نگاه علمی از منظر جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ و دین بررسی شود.

 • نسبت اربعین "حسینی" و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی

  نسبت اربعین "حسینی" و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی

  بر اساس آمارهای رسمی اعلامی آمریکا در حال حاضر ۷۰۰ تا ۸۰۰ پایگاه زمینی، دریایی، هوایی و جاسوسی در خارج از خاک خود دارد. گفته می شود بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار نظامی آمریکایی در این پایگاه ها مستقر هستند.

 • تهران آماده برگزاری حماسه پیاده‌روی دلدادگان حسینی (ع)

  تهران آماده برگزاری حماسه پیاده‌روی دلدادگان حسینی (ع)

  با شیوع ویروس منحوس کرونا، مراسم معنوی اربعین حسینی (ع) نیز به مانند بسیاری دیگر از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی، تحت تاثیر قرار گرفت و طی این سال ها حضور در پیاده روی با مشکلاتی مواجه شد.

 • شور و شعور حسینی تمام‌ناشدنی است

  شور و شعور حسینی تمام‌ناشدنی است

  اربعین امسال نشان داد که خون، شور و شعور حسینی که ریشه تاریخی در میان این ملت و ملت‌های مسلمان دارد و گوشه‌هایی از آن را این روزها در گرمای عراق می‌بینیم، تمام‌ناشدنی است و همه محاسبات مستکبران و ظالمان را بر هم زده است، دقیقا به همین دلیل است که می‌توان ادعا کرد اصلی‌ترین منبع تعذیه‌کننده عمق نفوذ استراتژیک جمهوری‌ اسلامی، اربعین حسینی است.

 • شورای پنجم قدر اعتماد مردم را ندانست

  شورای پنجم قدر اعتماد مردم را ندانست

  در دوره ۴ساله، شورای پنجم حتی یک رام قطار خریداری نکردند و با شعار خرید ۶۳۰ واگن، به‌جز حرف، کمترین پرداخت برای شروع به ساخت صورت نگرفت. همچنین تعداد اتوبوس شهری در پایان دوره مدیریت جهادی به اذعان خودشان بیش از ۶هزار دستگاه بوده و در سال ۱۴۰۰ به کمتر ۲۲۰۰دستگاه تقلیل یافت.

 • برگزاری نمایشگاه در سئول مصداقی از تعارض منافع

  برگزاری نمایشگاه در سئول مصداقی از تعارض منافع

  سازمان توسعه تجارت ایران بر اساس تصویب نامه ای در تیر ماه سال ۱۳۸۳ تشکیل شد. این سازمان به عنوان یک نهاد مدیریتی در حوزه صادرات غیر نفتی است که نقش سیاست گذاری، هماهنگی، نظارت و راهبری را در این حوزه مهم به عهده دارد.

 • فصل اصلاح بودجه

  فصل اصلاح بودجه

  گزارش تحلیلی از عملکرد بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری‌تهران که چراغ راه برنامه‌ریزی شهر برای سال آینده شده است.

 • تهران؛ پایتخت باغ‌ها

  تهران؛ پایتخت باغ‌ها

  بسیاری تهران قدیم را با باغ‌هایش نگاشته و به تصویر کشیده‌اند؛ منطقه‌ای خوش آب و هوا، سرسبز و پر درخت که به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر ۷روددره پرآب، قریه‌ها و آبادی‌های پایین‌دست آن، جمعیت‌پذیر بوده و به همین دلیل امروزه هسته مسکونی شهر تهران در راستای این روددره‌ها و حول آنها شکل گرفته است. شاید همین شرایط دلپذیری و چشم‌نوازانه‌ موجب برگزیده شدنش برای پایتختی دوران قاجاریه می‌شود و از همین‌جاست که سمفونی غم‌انگیز باغ‌های تهران شروع به نواختن می‌کند.

 • سیل امامزاده داوود؛ آموزه‌ای برای تقویت همدلی مدیریت شهری و دولت

  سیل امامزاده داوود؛ آموزه‌ای برای تقویت همدلی مدیریت شهری و دولت

  شهردار منطقه ۵ طی یادداشتی آموزه اصلی حادثه سیل امامزاده داوود(ع) را حس همدلی و سرعت بالای خدمت رسانی در بحران عنوان کرد.

 • خبرنگار؛ عنصر مهمی در دیپلماسی نرم

  خبرنگار؛ عنصر مهمی در دیپلماسی نرم

  در هفدهمین روز مرداد سال ۱۳۷۷ محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به همراه تعدادی از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف أفغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید، از این رو شورای فرهنگ عمومی، این روز را به عنوان روز خبرنگار در تقویم رسمی کشور ثبت کرده تا علاوه بر پاسداشت مقام شهید صارمی، تجلیلی از خبرنگاران به عمل آید.

 • خبرنگاران وارث امانت الهی هستند

  خبرنگاران وارث امانت الهی هستند

  رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار طی یادداشتی این روز را گرامی داشت.

 • چرا شما رو خواب نبرد؟

  نگاهی به جنجال شلوار گلی‌ها؛

  چرا شما رو خواب نبرد؟

  «شلوار گلی‌ها»، کلید واژه موج رسانه‌ای تخریبی اخیر علیه خدمات مدیریت شهری پایتخت بود که در روزهای گذشته و در ماجرای سیل منطقه امامزاده داوود به راه افتاد. موجی که در تلاش بود با زیر سوال بردن امدادرسانی به سیل‌زدگان حریم شهری تهران، با نگاهی سیاسی، بار دیگر ناامیدی و دلزدگی را به مردم تزریق کند.

 • انطباق دوره برنامه‌های میان‌مدت با مدیریت‌شهری؛ زمینه‌ساز پاسخگویی

  انطباق دوره برنامه‌های میان‌مدت با مدیریت‌شهری؛ زمینه‌ساز پاسخگویی

  فرایند پاسخگویی مدیریت شهری، مستلزم انجام اقدامات براساس اهداف و راهبردها و سیاست‌های تدوین شده و ارائه گزارش پیرامون نتایج حاصل از اقدامات انجام شده است. یکی از مزیت‌های همزمانی تدوین برنامه با دوره مدیریت شهری، ارتقای پاسخگویی و انضباط‌پذیری مجموعه شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها و مدیران شهری با تأکید بر شناسایی پاسخگو، محور پاسخگویی و فراهم کردن امکان مقایسه نتایج اقدامات با برنامه‌های تدوین به شمار می‌رود.

 • مدیریت لپ‌گلی‌ها یا مدیریت پاچه‌گلی‌ها

  مدیریت لپ‌گلی‌ها یا مدیریت پاچه‌گلی‌ها

  برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدون توجه به تأثیر حضور میدانی مسئولان به برخی حواشی فرعی و جزئی پرداختند و تلاش کردند با بزرگ‌نمایی و تحریف برخی اتفاقات، حضور میدانی مسئولان را کمرنگ یا بی‌اهمیت جلوه دهند. مردم فراموش نکرده‌اند در بسیاری از بلایای طبیعی دوره گذشته، نه‌تنها مدیران ارشد در روزهای اولیه در بازدیدهای میدانی حاضر نمی‌شدند بلکه گاها باید مسافرت‌های مرفه و برنامه‌های تفریحی خود را کنسل می‌کردند تا بلکه آسیب‌دیدگان بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

 • چه کسی خاکی شد؟! | شلوار گِلی را نمی‌شود سانسور کرد ...

  چه کسی خاکی شد؟! | شلوار گِلی را نمی‌شود سانسور کرد ...

  بصیرت انقلابی که هیچ؛ از کجا نیت سنج آوردند و با کدام حجت تهمت ریاکاری زدند؟ بگذریم؛ اما کاش مراقبت کنیم تا بی بهره در میدان مبارزه، خاک مال جنگ روایت ها نشویم.

 • شهرداری و سیل‌های فراوان

  شهرداری و سیل‌های فراوان

  سیل امامزاده داوود را تکه‌های پازلی به راه انداختند که طی ۲دهه اخیر تشکیل شده‌اند و با قرار گرفتن در کنار هم، باعث جاری شدن آن شدند. ساخت‌وسازها و عملیات عمرانی غیرمجاز، نخستین و اصلی‌ترین تکه از این پازل متهم به سیل هستند. 

 • بسیج همگانی نیروهای شهرداری تبلوری از ایثار

  بسیج همگانی نیروهای شهرداری تبلوری از ایثار

  بسیج همگانی نیروهای شهرداری بار دیگر ثابت کرد ایثار، جهاد و فداکاری، امری جدایی‌ناپذیر از مردم ایران است.

 • بهزیستی مهمترین نهاد حمایتی برای ساماندهی افراد آسیب‌دیده

  بهزیستی مهمترین نهاد حمایتی برای ساماندهی افراد آسیب‌دیده

  بهزیستی از مهمترین نهادهای حمایتی برای ساماندهی امور افراد آسیب‌دیده و در معرض آسیب و نیازمند است.

 • سرآغازی برای ایجاد شهرداری فناورمحور

  سرآغازی برای ایجاد شهرداری فناورمحور

  شهرداری تهران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های کشور، متولی نگهداشت پایتخت و مسئول زیست نزدیک به ۱۰میلیون نفر از شهروندان لازم است تا در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرو و نزدیک به استاندارهای جهانی باشد و تبدیل به یک شهرداری هوشمند شود.

 • نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی بی‌بدیل برای تبادل تجارب بود

  نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی بی‌بدیل برای تبادل تجارب بود

  یکی از راهکارهای به دست آوردن تجارب در اجرای طرح های گوناگون البته با کمترین هزینه و در کوتاترین زمان ممکن برای خدمات رسانی مناسب به شهروندان، برپایی نمایشگاه و حضور مدیران در آن است. در نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی های مدیریت شهری تهران نه تنها دست‌آوردها بلکه برنامه های اجرایی طرح های پیش رو نیز به نمایش درآمد تا از اقدامات مدیریت شهری به مردم گزارشی ارائه شود.

 • ضرورت آشنایی کودکان و نوجوانان با مفاخر دینی و انقلابی

  ضرورت آشنایی کودکان و نوجوانان با مفاخر دینی و انقلابی

  با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیر ادبیات و داستان‌نویسی می‌توان کودکان و نوجوانان را با مفاخر دینی، فرهنگی و انقلابی آشنا کرد و استعدادهای آنها را پرورش داد.

 • تاسیس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در کشور، فرصت ارزشمندی برای ارتقای سرمایه اجتماعی

  تاسیس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در کشور، فرصت ارزشمندی برای ارتقای سرمایه اجتماعی

  خدمات ارائه شده از سوی شهرداری‌ها نقش موثر و ارزنده‌ای در آسایش، امنیت، سلامت روانی و اجتماعی، نهادینه سازی فرهنگ مشارکت و رضایتمندی مردم و دستیابی به شاخصه‌های یک سکونتگاه سالم، زیبا، توسعه یافته و زیست‌پذیر ایفا می‌کند.

 • نمایشگاه تهران۱۴۰۱؛ فرصتی برای اداره شهر با مردم

  نمایشگاه تهران۱۴۰۱؛ فرصتی برای اداره شهر با مردم

  راه‌اندازی نمایشگاه تهران۱۴۰۱ با موضوع شهرهای خواهرخوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری، تلاشی است برای معرفی ظرفیت‌های موجود در قلمرو شهر تهران که زمینه لازم را برای آشنایی با حوزه‌های بخشی و فرابخشی شهری ایجاد کرده است.

 • از تبار هابیلیان

  از تبار هابیلیان

  چند هفته‌ای بود که دستگاه رسانه‌ای دشمنانِ انقلاب اسلامی، شبهات فراوانی را درباره نظام اسلامی مطرح می‌کردند و حالا خطیب جمعه تهران عزمش را جزم کرده بود و مسجد به مسجد، محله به محله می رفت در میان مردم جنوب شهر و با آن‌ها سخن می‌گفت و این فرصتی برای اقدام مخرب منافقین شد.

 • مختصات مدیریت انقلابی در مکتب امام(ره)

  مختصات مدیریت انقلابی در مکتب امام(ره)

  معتقدیم مکتب امام، برای گام دوم انقلاب که عرصه بروز و ظهور جوان مومن انقلابی در قامت مدیریت در حکمرانی است، نظام‌نامه اجرایی دارد. نظام‌نامه مکتب امام نیز در دست رهبری است. امام را باید با رهبر انقلاب خواند و تفسیر کرد.

 • توسعه غرب تهران نیازمند توجه به آمایش سرزمینی است

  توسعه غرب تهران نیازمند توجه به آمایش سرزمینی است

  آمایش سرزمینی یکی از راهکارهای اصولی و منطقی در توسعه شهری به‌حساب می‌آید. اگر بخواهیم به شکل ساده بیان کنیم یعنی برداشتن گام‌های برنامه‌ریزی شده صحیح برای توسعه و آبادانی یک منطقه یا شهر.

 • هر کدام از ما در حفظ محیط زیست سهمی داریم

  به بهانه هفته محیط زیست؛

  هر کدام از ما در حفظ محیط زیست سهمی داریم

  روزی روزگاری زیستی در کره زمین وجود داشت که در آن بشر با الهام از آن تحفه پروردگار با بکار گیری علم و دانش و استفاده از تکنولوژی به فکر رفاه بیشتر افتاد.

 • چرا شهرداری؟

  چرا شهرداری؟

  شهرداری به‌عنوان نخستین دستگاه خدمات‌رسان مستقیم به شهروندان به شمار می‌آید و ایجاد اختلال در سامانه‌های آن، یعنی نزدیک شدن به هدف اصلی که همانا نارضایتی مردم است. شهرداری تهران طی ماه‌های گذشته همواره تلاش کرده تا با اقداماتی فوری، از یک‌طرف در محدوده‌های کم‌برخوردار و دارای مشکلات اجتماعی، به تعدادی از نیازهای ضروری ساکنان محله‌ها پاسخ دهد و از طرف دیگر، با فراهم آوردن امکاناتی، دسترسی شهروندان به الزامات روزمره زندگی را تسهیل کند.

 • هزار ساختمان ناایمن، ۱۲۹بمب ساعتی در تهران

  هزار ساختمان ناایمن، ۱۲۹بمب ساعتی در تهران

  ساختمان‌هایی ناایمن شهر تهران که به قدری ناایمن هستند و تعدادشان زیاد است که هر کدامشان ممکن است هر لحظه فاجعه عظیم دیگری را رقم بزند. آن هم درحالی که تاکنون به دفعات مختلف با هشدارهای زیادی روبرو شده اند و خودشان از وخامت اوضاع مطلع هستند و می دانند بمب ساعتی تهران شده‌اند.

 • روزی که فرشتگان، بال سترگ خود را بر زمین گستراندند

  روزی که فرشتگان، بال سترگ خود را بر زمین گستراندند

  روزی که فرشتگان آسمان، بال سترگ و سپید خود را بر زمین گستراندند، تا دل‌های بزرگ‌مردان ایران زمین را به شاهراه ایمان و ریسمان الهی اتصال داده و مژده فتح‌الفتوحی را رفیق راه آنها گرداند.