• ۴۷کیلومتر راه‌سازی در منطقه ۲۲ در سال جدید

  ۴۷کیلومتر راه‌سازی در منطقه ۲۲ در سال جدید

  توسعه گردشگری شهری در کنار بهبود و ارتقای دیگر شاخص‌های زیستی همچون طرح‌های زیرساختی، عمرانی، فرهنگی و بهداشتی و غیره از مهم‌ترین وظایف مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر محسوب می‌شود و موقعیت بسیار مناسب منطقه ۲۲این امکان را برای مدیران فراهم کرده که با بهره‌گیری حداکثری از امکانات و با تکیه بر نگاه توسعه‌ای مدیریت شهری پایتخت در دوره ششم، زمینه رشد و توسعه حداکثری منطقه را فراهم کنند.

 •  چرا نگهداری از حریم پایتخت مهم است؟

   چرا نگهداری از حریم پایتخت مهم است؟

  تجربه نشان داده که مدیریت شهری در پایتخت نگاه مادی و منفعت‌طلبانه به بخش حریم نداشته و بیشتر از هزینه‌هایی که برای نگهداشت آن کرده، باید زمان برای رفع مناقشات و تداخل مدیریتی با شهرستانهای اطراف صرف کند، اکنون که خبر تثبیت بخش حریم تهران از سوی استانداری اعلام رسمی شده، مدیریت شهری باید به تداوم انجام مسئولیت‌های ذاتی خویش بپردازد.

 • ۱۴۰۳؛ سال تحول بزرگ در تاکسیرانی

  ۱۴۰۳؛ سال تحول بزرگ در تاکسیرانی

  سازمان تاکسیرانی شهر تهران برای سال‌ ۱۴۰۳ برنامه‌های متنوع و گسترده‌ای را مدنظر دارد که با اجرای آنها شاهد تحولی بزرگ در تاکسیرانی شهر تهران خواهیم بود.

 • تمرکز طرح «من شهردارم» جدید بر موضوعات اجتماعی

  تمرکز طرح «من شهردارم» جدید بر موضوعات اجتماعی

  شهرداری تهران با اجرای طرح «من شهردارم» فرایندی را در موضوع مردمی‌سازی‌ امور شهری شروع کرده است و قطعا برای موفقیت در اجرای این طرح نیازمند فرهنگ‌سازی است که این کار باید در دو سطح مردم و مسئولان صورت گیرد؛ به این معنا که مردم پای کار بیایند و پیشنهاد دهند در محله‌شان نیازمند چه چیزی هستند. تحقق این کار از یک سو نیازمند نهادینه‌شدن فرهنگ مشارکت است و از سوی دیگر نیازمند اعتمادسازی در میان شهروندان است.

 • منطقه ۲۲ در مسیر تحول و شکوفایی شهری

  منطقه ۲۲ در مسیر تحول و شکوفایی شهری

  موقعیت جغرافیایی منطقه ۲۲ از یک سو و وجود مراکز تفریحی گردشگردی متنوع نظیر دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس، بوستان فرامنطقه‌ای چیتگر، خرگوش دره، آبشار تهران و لتمال کن از سوی دیگر این منطقه را به عنوان قطب گردشگری جدیدی در پایتخت مطرح کرده است.

 • به حرمت کلام رهبر، کام مردم را تلخ نکنید

  به حرمت کلام رهبر، کام مردم را تلخ نکنید

  «کام مردم را تلخ نکنید!» این تازه‌ترین توصیه رهبر معظم انقلاب خطاب به منتخبان جدید مردم در مجلس شورای اسلامی و البته به همه مسؤلان و شخصیت‌های سیاسی است.

 • وعده مترویی شهردار روی ریل نشست

  وعده مترویی شهردار روی ریل نشست

  عملیات اجرایی خط ۸ مترو تهران با هزینه‌ای بالغ بر ۸۰ هزار میلیارد تومان آغاز شد و مدیریت شهری منطقه ۱۵ به‌منظور آغاز این خط از جنوب شرق پایتخت و نیز شتاب عملیات اجرایی آن با همت مضاعف طی یک سال گذشته پای کار بود و تمام امکانات لازم و زمین‌های مورد نیاز را در اختیار شرکت مترو قرار داد تا تحقق مطالبه بر حق شهروندان تسریع یابد.

 • مشکلات گذشته یک‌شبه جبران‌شدنی نیست

  مشکلات گذشته یک‌شبه جبران‌شدنی نیست

  مشکلات و عقب‌ماندگی‌های گذشته مترو یک‌شبه و در کوتاه‌مدت جبران‌شدنی نیست و زمان‌بر است. از سال ۱۳۹۵ قرار بود ۶۳۰ واگن قطار جدید به متروی تهران افزوده شود که تا همین ۸‌ماه پیش معطل مانده بود.

 • منطقه ۲۱ در انتظار ۲ طرح عمرانی- تفریحی

  منطقه ۲۱ در انتظار ۲ طرح عمرانی- تفریحی

  در منطقه ۲۱ مانند مناطق ۲ و ۵، یک روددره تفریحی به نام قوری‌چای داریم که بنای ما بر این است که سال آینده با استفاده از ظرفیت این رودخانه تفرجگاهی مانند بوستان نهج‌البلاغه و جوانمردان، در منطقه ۲۱داشته باشیم.

 • نیاز همزمان به اتوبوس‌های داخلی و خارجی

  نیاز همزمان به اتوبوس‌های داخلی و خارجی

  مدتی است که دوگانه انتخاب میان اتوبوس‌های تولید داخل یا اتوبوس‌های خارجی شکل گرفته است و برخی بدون بررسی دقیق ماهیت این دوگانه دســت به اظهارنظر می‌‍زنند اما برای کشف واقعیت باید از منظر درست به تحلیل این موضوع پرداخت.

 • امیدآفرینی؛ دستاورد مهم افتتاح پروژه‌های شهری

  امیدآفرینی؛ دستاورد مهم افتتاح پروژه‌های شهری

  توجه به مدیریت رسانه در اجرای طرح‌های مهمی که به‌طورمستقیم با شهروندان سروکار دارد، موضوعی است که می‌تواند به‌شکلی مطلوب، امیدآفرینی میان شهروندان و افزایش حس‌تعلق شهروندی را به‌همراه داشته باشد.

 • شاخص پیشرفت شهری تهران

  شاخص پیشرفت شهری تهران

  محمد امیرآبادی "مدیر کل فقید دفتر پایش، کنترل پروژه و ارزیابی عملکرد شهرداری تهران" با وجود جوانی، از جمله کارشناسان شهرداری تهران بود که آگاهانه و فروتنانه تلاش می­‌کرد با درک ساحت و حوزه اجرا از یک سو و نظریه‌­ها، اندیشه­‌ها و تجارب برنامه‌ریزی شهری از سوی دیگر، به سوی عمل خردمندانه، اثربخش و کارآمد گام بردارد و مأموریت­‌های کاری خود را براساس خردجمعی و علمی محقق سازد.

 • تلاش برای عدم تکرار یک حادثه...

  تلاش برای عدم تکرار یک حادثه...

  مدیریت شهری و جامعه متخصصین از طریق اتخاذ سیاست‌ها و ضوابط تعیین‌کننده و چهارچوب‌دهنده از یک سو و شهروندان و سازندگان با تلاش در جهت ارائه الگوهای جدید نما، از سوی دیگر؛ سعی در بهبود شرایط موجود نماهای شهری دارند. به گونه‌ای که کالبد شهر هرچند کم و بیش؛ اما به صورت پیوسته در حال نو شدن است.

 • نمایشگاه گردشگری؛ فرصتی طلایی برای تهران گردشگرپذیر

  نمایشگاه گردشگری؛ فرصتی طلایی برای تهران گردشگرپذیر

  شهرداری تهران جزو سازمان‌هایی است که وظیفه‌اش نه تنها در ایام نمایشگاه گردشگری بلکه در سایر روزهای سال نیز پرداختن به رویدادها و فعالیت‌های فرهنگی و معرفی مکان‌های گردشگری است. ضمن آنکه با توجه به تنوع ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری در استان تهران می‌توان در این نمایشگاه فرصت‌های مناسب فرهنگی و گردشگری بسیاری را خلق کرد.

 • «شهر آفتاب» آماده برگزاری رویدادهای مدیریت شهری

  «شهر آفتاب» آماده برگزاری رویدادهای مدیریت شهری

  نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر آفتاب از وضعیت واگذاری در ابتدای دوره ششم مدیریت شهری عبور کرده و امروز به یکی از سایت‌های نقش‌آفرین در برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و بین‌المللی تبدیل شده و روند حرکت آن به سمت سودآوری و توسعه فعالیت‌های نمایشگاهی نیز کاملا مشهود است.

 • افزایش آمار صدور پروانه در تهران چگونه عملی شد؟

  افزایش آمار صدور پروانه در تهران چگونه عملی شد؟

  آمار صدور پروانه از ابتدای ۱۴۰۲از مرز ۱۴هزار پروانه عبور کرده است. این در حالی است که طبق بررسی‌ها، بالغ بر ۴۵درصد از پروانه‌های صادره در سال‌های گذشته در ۳‌ماهه انتهایی سال کارسازی شده است.

 • آمادگی سراسری شهر تهران برای بارش‌های آخر هفته

  آمادگی سراسری شهر تهران برای بارش‌های آخر هفته

   همزمان با آغاز بارش‌ها، نیروهای مناطق در نقاط حساس و از پیش تعیین‌شده نواحی مستقر می‌شوند تا اگر احیانا با شدت گرفتن بارش‌ها مشکل پیش‌بینی‌نشده‌ای رخ داد، بلافاصله نسبت به رفع مشکل موجود در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کنند تا اختلالی در تردد شهروندان در هنگام بارش برف و باران ایجاد نشود.

 • پلاسکو درسی برای رعایت ایمنی ساختمان‌ها

  پلاسکو درسی برای رعایت ایمنی ساختمان‌ها

  یکی از مهمترین اقدامات این دوره از مدیریت شهری، برگزاری دوره‌های آموزشی حریق برای مهندسان ناظر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران است که اثر قابل توجهی در افزایش ایمنی ساختمان‌های جدیدالاحداث در برابر حریق خواهد داشت.

 • ساختمانی که فروریخت تا زخمی عمیق شود بر روح یک شهر

  ساختمانی که فروریخت تا زخمی عمیق شود بر روح یک شهر

  هفت سال گذشت از صبح سی‌ام دی‌ماهی که پلاسکو با آن همه قدمت و خاطراتش، آتش را تاب نیاورد و با فروریختنش، داغی عظیم بر قلب و روح ملت ایران گذاشت.

 • دستاوردهای پویش «امیدوافتخار»

  دستاوردهای پویش «امیدوافتخار»

  «امید و افتخار» تابستان گذشته متولد شد. «امید» ناظر به پروژه‌های بزرگی بود که آغاز عملیات اجرایی آن‌ها در قالب این پویش رقم می‌خورد؛ و «افتخار» ناظر به پروژه‌هایی که تکمیل و برای بهره‌برداری در اختیار مردم قرار می‌گرفت.

 • ضرورت تبیین نظام توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در ساختار طرح تفصیلی

  ضرورت تبیین نظام توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در ساختار طرح تفصیلی

  شبکه‌های حمل و نقل همگانی در سطوح مختلفی از شهر، چه در لایه‌های زیرزمینی، چه در سطوح بالاتر از سطح کالبدی و یا در پوسته کالبدی شهر، دارای مداخله و اثرگذاری هستند و از آنجاییکه محل حضور گسترده مردم هستند، بسیار مورد توجه برنامه‌ریزان شهری قرار دارند. به عبارتی، ظرفیت نظام حمل و نقل همگانی انبوه‌بر شهری به عنوان یک عرصه عمومی که محل حضور شهروندان است می‌تواند بهترین امکان را برای توسعه کمی و کیفی عرصه‌های شهری با هویت و عرصه اجتماعی بالنده فراهم آورد.

 • چرا افزایش آمار صدور پروانه اتفاق مهمی است؟

  چرا افزایش آمار صدور پروانه اتفاق مهمی است؟

  نیاز طبیعی شهروندان تهرانی به مسکن قابل سرکوب نیست. آنطورکه آمارها خبر می‌دهند سالانه بالغ بر ۷۰هزار عنوان ازدواج جدید در تهران ثبت می‌شود. بگذریم از اینکه پس از برخی طلاق‌ها نیز زوجین به منزل والدین مراجعت نکرده و آنها هم به دنبال خرید یا اجاره واحد مسکونی جدید هستند. همچنین روند استهلاک ساختمان‌ها در شهر را نیز نباید فراموش کرد.

 • درباره لکنت رسانه ملی 

  درباره لکنت رسانه ملی 

  امروز پوشش تلاش مدیران و بیان هنرمندانه آن یک فریضه و آرایش جنگی مقابل دشمن است.

 • افتتاح فاز دوم مرکز یاورشهر ۹

  افتتاح فاز دوم مرکز یاورشهر ۹

  ظرف روزهای گذشته هزاران معتاد متجاهر در موقعیت خیابان جمع‌آوری و پس از غربالگری، برای گذراندن دوره بازپروری راهی مراکز ماده۱۶ شدند. فاز دوم مرکز یاورشهر۹ نیز آماده بهره‌برداری است و به‌زودی شروع به‌کار خواهد کرد.

 • تغییر ساختار در نظافت شهر

  تغییر ساختار در نظافت شهر

  تغییر سیاستگذاری و اصلاح ساختار تنظیف پایتخت براساس سناریوهای پیشنهادی سند طرح جامع مدیریت پسماند یک ضرورت بود؛ چراکه در جامعه کنونی نیاز هست برخی از خدمات در حوزه نظافت و نگهداشت شهری با امکانات و تجهیزات ماشینی و مدرن صورت گیرد تا هم به لحاظ کیفیت و هم کمیت شاهد بهبود و ارتقا باشیم.

 • تحول نظام رفت و روب شهر و حذف مافیای زباله

  تحول نظام رفت و روب شهر و حذف مافیای زباله

  تا وقتی نظام پردازش و جمع‌آوری پسماند در سطح شهر سامان نپذیرد، نمی‌توان به جمع‌آوری مافیای زباله امیدوار بود. کودکان زباله‌گرد تنها یکی از تصاویر زشت ناشی از این «علت» است. برای درمان بیماری، چاره‌ای جز درمان عامل بیمارکننده نیست. در همین راستا، با ابتکار شهردار تهران طرح تحول نظام رفت‌ و روب شهر عملیاتی شد. برنامه‌ای که می‌تواند با تحول در شیوه‌های سنتی نگهداشت شهر، علاوه بر افزایش رضایتمندی شهروندان، مظاهر زشت مافیا را از کودکان کار در موقعیت مخازن پسماند گرفته تا این قبیل حواشی را سامان داد.

 • میراث حاج قاسم و دست‌های خالی دشمنان انسان

  میراث حاج قاسم و دست‌های خالی دشمنان انسان

  اقدامات تروریستی آن هم علیه مردم عادی و زنان و کودکان سخیف ترین و کثیف ترین واکنش افرادی است که فکر می کنند با حاکمیت ترس و گسترش هراس و وحشت می توانند آنچه میراث «حاج قاسم» است را از بین ببرند.

 •  ابلاغ دستورالعمل طراحی نماهای ساختمانی رو به فضاهای سبز همگانی

   ابلاغ دستورالعمل طراحی نماهای ساختمانی رو به فضاهای سبز همگانی

  استفاده از «ظرفیت فضاهای سبز عمومی» یکی از فرصت‌های حیاتی برای «شهر تهران» است که می‌تواند بر ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان تاثیر بسزایی داشته باشد.

 • هوای شهر زیرزمینی را داشته باشید

  هوای شهر زیرزمینی را داشته باشید

  توسعه و نگهداری شبکه مترو راه نجات پایتخت از بحران‌هایی است که سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم کرده است.

 • توسعه و بهبود ناوگان حمل و نقل پایتخت

  توسعه و بهبود ناوگان حمل و نقل پایتخت

  طبق برنامه چهارم توسعه شهر تهران، شهرداری تهران در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی تکالیفی دارد که در این رابطه تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.