• مادر پاسدار تربیت انسان و عامل رشد و تعالی خانواده و جامعه است

  مادر پاسدار تربیت انسان و عامل رشد و تعالی خانواده و جامعه است

  بیستم جمادی الثانی مصادف با میلاد پربرکت حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان روز زن و روز مادر نامگذاری شده است، روزی که به برکت و حرمت بزرگ بانوی دو عالم، حضرت فاطمه زهرا (س) بهانه ای است برای قدردانی از همراهان همیشگی؛ زنانی که در کنار نقش پراهمیت خود در خانواده دوشادوش مردان در جامعه گام برمی‌دارند.

 • مترو؛ سال ۱۳۴۸

  مترو؛ سال ۱۳۴۸

  الان تهران نزدیک ۲۵۰کیلومتر مترو دارد و با افزوده شدن ۴خط دیگر طول آن به ۴۵۰کیلومتر هم می‌رسد که برای شهری با جمعیت فعلی مناسب است. در شهرهای توسعه‌یافته‌ای که جمعیت مشابه تهران دارند ، همین طول دیده می‌شود.

 • مدیریت شهر با فیک‌نیوزهای سریع

  مدیریت شهر با فیک‌نیوزهای سریع

  حدود ۴ماهی که از فعالیت دوره جدید مدیریت شهری گذشته، آنقدر اخبار جهت‌دار منفی و غیرواقعی علیه‌اش منتشر شده که شاید در چنین بازه‌ای از ابتدای تشکیل بلدیه تاکنون بی‌سابقه به حساب ‌آید. این در صورتی است که انتشار اخباری کذب با هر نگاهی، هم مردم را ناامید می‌کند و هم سدی جلوی آگاه‌سازی درست از برنامه‌های مدیریت شهرداری پایتخت کشور ایجاد می‌کند. حال اینکه عده‌ای با چه هدفی به‌دنبال تخریب فعالیت‌های مدیریت شهری هستند، بحثش جداست.

 • یکی از ستون‌های توسعه پایدار، حمل‌ و نقل است

  یکی از ستون‌های توسعه پایدار، حمل‌ و نقل است

  طبق برآورد بانک جهانی، ارزش اقتصادی تلفات جانی و خسارات آلودگی هوا در ایران سالانه بالغ بر ۸/۱ میلیارد دلار اعلام شده است.

 • مرجع و شاخص‌های تشخیص باغات در شهر و ضوابط ساخت و ساز در آن

  مرجع و شاخص‌های تشخیص باغات در شهر و ضوابط ساخت و ساز در آن

  بردن تک‌تک پرونده‌های باغ به شوراهای اسلامی شهر و اخذ مصوبه موردی برای آنها از این شورا با توجه به حجم کار و وظایف متعدد آن به خصوص در کلانشهرها خیلی زمانبر خواهد بود و این امر به احتمال زیاد به نفع مالکین نخواهد بود.

 • شهرها و فرصت ویژه شورای‌عالی استان‌ها

  شهرها و فرصت ویژه شورای‌عالی استان‌ها

  پیگیری سهم شهرداری‌ها از مالیات ارزش افزوده و نیز لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها، پیگیری عدم‌اجرایی شدن مصوبات هیأت دولت که البته مربوط به دولت‌های گذشته به‌ویژه مصوبه سال۱۳۹۶ شورای اقتصاد برای تامین ۱۹هزار اتوبوس شهری و بین‌شهری است، ازجمله مواردی است که شورای‌عالی استان‌ها می‌بایست دنبال کند.

 • شهروندان حقوقی دارند، تهران هم!

  شهروندان حقوقی دارند، تهران هم!

  تهران حقوق دیگری دارد که شاید برخی از آن‌ها حتی به گوش مردم هم برخورد نکرده باشد. شاید هم برخورد کرده باشد و این یادداشت مصداق بردن زیره به کرمان بشود، اما معتقدم تهران جان دارد، اگر زبان هم داشت، حتماً مطالباتش از شهروندان را مطالبه می‌کرد! اگر شما اجازه بدهید در چند سطر زبان تهران باشم!

 • نگرشی بر مقررات و ضوابط حاکم بر سد معابر

  نگرشی بر مقررات و ضوابط حاکم بر سد معابر

  مقوله دستفروشی و به تبع آن سد معابر و مشکلات بعدی ریشه در سیاست‌ها و برنامه‌های اشتغالی و اقتصادی دولت دارد که متولیان آن وزارتخانه‌های مربوطه از جمله صمت و اقتصاد است که باید وارد میدان شوند و از سوق یافتن ناگزیرانه و بعضا اجتناب ناپذیر جمعیت کثیری از شهروندان به شغل‌های اینچنینی که هیچ پشتوانه حقوقی و حمایتی و بیمه‌ای ندارند، جلوگیری کنند.

 • توانمندی در حوزه حمل و نقل عمومی، زمینه‌ساز توسعه همه‌جانبه کشور است

  توانمندی در حوزه حمل و نقل عمومی، زمینه‌ساز توسعه همه‌جانبه کشور است

  ۲۶ آذرماه به پاس خدمات طاقت فرسای ناوگان خستگی ناپذیر حمل و نقل و برای آگاهی هرچه بیشتر جامعه، با نقش و جایگاه اساسی این بخش در اقتصاد ایران زمین، به عنوان "روز حمل و نقل" انتخاب شده است. این روز را به تمامی دست اندرکارانِ صنعت حمل و نقل کشور، به ویژه آنان که مسیرهای طولانی جاده ای، ریلی و هوایی را با پشتکاری مضاعف طی می‌کنند تا در راه شکوفایی اقتصاد ایرانِ اسلامی گام بردارند و همچنین به همکاران خدوم و پرتلاشم در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه تبریک می گویم. از خداوند منان برای این عزیزان سلامتی و توفیق خدمت به مردم را خواهانم.

 • حمایت ۵ هزار میلیارد تومانی از توسعه حمل و نقل عمومی تهران

  حمایت ۵ هزار میلیارد تومانی از توسعه حمل و نقل عمومی تهران

  ۲۶ آذر روز ملی حمل و نقل از روزهای به‌یادماندنی تاریخ کشور ماست. در سال ۱۳۶۲ و در حالی که بیش از ۱۰۰ کشتی حامل کالاهای اساسی در بنادر کشور متوقف بودند و احتمال حمله هوایی رژیم بعث عراق به آنها نگرانی‌های جدی ایجاد کرده بود، امام خمینی(ره) در پیام تاریخی خود از رانندگان خودروهای باری خواستند تا به بنادر مراجعه و کالاهای اساسی را به شهرها و به دست مردم برسانند. هزاران راننده با لبیک به فرمان رهبر خود راهی بنادر جنوبی کشور شدند و توانستند تاریخ ساز شوند.

 • طرح «تحول نگهداشت شهر» به محلات جانی دوباره خواهد داد

  طرح «تحول نگهداشت شهر» به محلات جانی دوباره خواهد داد

  شهر یک موجود زنده و پویاست و خدمت به شهر و شهروندان سرلوحه و اولویت مدیریت شهری است. بنابراین طرح «تحول نگهداشت شهر» با همین رویکرد و با هدف ایجاد تحولی نوین در شهر تهران، در یک بازه زمانی دوماهه اجرا می‌شود.

 • دلایل کمک بودجه‌ای دولت به شهرداری‌ها

  دلایل کمک بودجه‌ای دولت به شهرداری‌ها

  کمک دولت به تامین مالی، بخشی از خدماتی بوده که شهرداری‌ها از سوی دولت در سطوح شهری ارایه می‌کنند تا بتوانند کالاها و خدمات عمومی با کیفیت بالاتری ارایه دهند.

 • دفاع مدیرمسئول کیهان از شهردار

  دفاع مدیرمسئول کیهان از شهردار

  مدیر مسئول روزنامه کیهان با انتقاد از مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری نوشت: جناب آقای مسیح مهاجری! دکتر زاکانی یک پزشک متخصص است و در جنگ تحمیلی به افتخار جانبازی نائل شده است. حالا با عرض پوزش جای این سؤال است که در آن هنگام بنده و شما کجا بودیم؟!

 • توان‌یابان باید فرصت بروز خلاقیت‌های خود در عرصه شهری را داشته باشند

  توان‌یابان باید فرصت بروز خلاقیت‌های خود در عرصه شهری را داشته باشند

  سوم دسامبر برابر با ۱۲ آذر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز جهانی معلولین نام‌گذاری شده و هدف از این نام‌گذاری، افزایش توجه و آگاهی عمومی درباره مسائل مربوط به افراد دارای معلولیت است.

 • روایتی از یک قرار؛ قرار خدمت

  روایتی از یک قرار؛ قرار خدمت

  مدیران شهر تهران در آستان شهدا و خدای شهدا، قراری با مردم گذاشته‌اند به نام قرار خدمت. قرار خدمت، قراری است میان مدیران شهر و شهروندان، قراری از جنس عدالت و خدمت. قراری با جوهره مجاهدت و پایداری، قراری که اعتبارش را از شهدا می‌گیرد، مستند به آرمان‌های انقلاب است و متعهد به مطالبات مردم.

 • قانون مداری محور عدالت و فساد ستیزی است

  قانون مداری محور عدالت و فساد ستیزی است

  دهم آذر ماه، همزمان با سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس به نام روز مجلس نامگذاری شده است. نهادی که با برآمدن از دل ملت به نماد مسلم و بی‌بدیل مردم‌سالاری دینی در جامعه اسلامی تبدیل شده است. نقش مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون های تخصصی مانند بودجه، امنیت، فرهنگی، اقتصادی و... بسیار با اهمیت و حیاتی است. از این رو، یک مجلس قوی و توانمند علاوه بر برخورداری از نیروهای کارآمد اقتصادی و برنامه ریز، از تجربه های متخصصان امر هم به خوبی استفاده می کند.

 • ابتکار شهرهای هوشمند برای آسایش معلولین

  ابتکار شهرهای هوشمند برای آسایش معلولین

  تا سال ۲۰۵۰ پیش‌بینی می‌شود ۹۴۰ میلیون نفر، معادل ۱۵ درصد از جمعیت ۶.۲۵ میلیارد نفری شهرها را افراد توانیاب تشکیل دهند. این رقم در کنار گزارش سازمان ملل از وضعیت بد دسترسی در شهرها، بروز مشکلی اساسی در شهرها را هشدار می‌دهد.

 • خواهرخواندگی در خدمت ارتقای خدمتگزاری شهری

  خواهرخواندگی در خدمت ارتقای خدمتگزاری شهری

  از آنجایی که شهرها در بسیاری از زبان‌ها و فرهنگ‌ها به‌عنوان مونث تلقی می‌شوند، در پیوند همکاری بین شهرها از عبارت «خواهرخواندگی» یاد می‌شود و پیوند خواهرخواندگی بین شهرها به‌معنای ایجاد یک پیوند پایدار و تضمین شده است تا بر مبنای آن همکاری‌های مختلفی پیاده‌سازی‌ شود.

 • بزرگنمایی خطای کوچک شهرداری تهران به‌نام «گاف بزرگ»

  بزرگنمایی خطای کوچک شهرداری تهران به‌نام «گاف بزرگ»

  شهرداری تهران با نمایش تصویری از ۶۰۰ نویسنده و آثارشان در هفته کتاب، جای جای شهر را با این تصاویر تزیین کرد، اما تصویر اشتباه یک نویسنده، موجب شد تا این ایده خوب با عباراتی مثل «گاف بزرگ» نادیده گرفته شود.

 • بسیج ثروت بزرگ و ذخیره‌ی خدادادی برای ملت ایران است
 • تأثیر جدی مصوبه «صرفه جویی انرژی در ساختمان‌ها» بر کاهش آلودگی هوا

  تأثیر جدی مصوبه «صرفه جویی انرژی در ساختمان‌ها» بر کاهش آلودگی هوا

  حتما میدانید که صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان از مهم ترین چالش‌ها در صنعت ساختمان سازی است. در ایران ۴۰ درصد از کل مصرف انرژی در ساختمان‌هاست.

 • اصول و چارچوب تدوین «برنامه اقدام» در شهرداری‌ها

  یادداشت مهمان/

  اصول و چارچوب تدوین «برنامه اقدام» در شهرداری‌ها

  برنامه اقدام یک برنامه عملی برای هدایت سازمان­‌ها و افراد سازمانی در راه رسیدن به اهداف طراحی شده، است که سبب افزایش تمرکز و انگیزه سازمانی/فردی می‌­شود به­ طوری که از یک کارمند منفرد در یک سازمان گرفته تا بخش‌­های بزرگ­تر می­توانند از برنامه­‌های اقدام استفاده کنند تا مسیر خود را به سمت دست­یابی به اهداف خود یعنی سازمان هموار کنند.

 • شهر خوب، ساختنی است نه یافتنی

  شهر خوب، ساختنی است نه یافتنی

  داشتن ظرفیت بالقوه برای توسعه هر شهر مزیتی است که باید از آن بهره برد و آن را به‌کار بست و تقریبا همه شهرها  و کشور ها به‌دنبال شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های ذاتی و بومی خود هستند. بسیاری از محله های ما دارای ظرفیت‌های مغفولی هستند که می توان برای توسعi شهر از آن ها بهره‌مند شد.

 • ضوابط و مقررات موجود، شهر را دچار آشفتگی کرده است

  ضوابط و مقررات موجود، شهر را دچار آشفتگی کرده است

  معماری دوره‌ های قاچار،سلجوقی و ساسانی، در یک سنت معماری و مطابق با شرایط خود شکل گرفته، به همین دلیل در شهرهای تاریخی مانند اصفهان، معماری دوره سلجوقی بسیار انگشت شمار است یا در شهر ری، معماری دوره قبل از اسلام را مشاهده نمی‌کنیم، چرا که شهرهای تاریخی در بستر سنت معماری زایش داشته و خود را مطابق با شرایط به روز رسانی کرده‌اند.

 • هفته تهران؛ آنچه نباید از یاد برود

  هفته تهران؛ آنچه نباید از یاد برود

  هنگامی که آقا محمدخان، بنیانگذار دولت قاجار، تهران را به پایتختی برگزید، حدود ۲۴۰ سال از احداث برج و باروی این شهر توسط شاه طهماسب صفوی می‌گذشت و کریم خان زند نیز پاره‌ای ساختمان‌های حکومتی را در آن بنا نهاده بود. اما تهران، هنوز شهری کوچک به شمار می‌آمد و در مقام پایتخت، دارای امکانات کافی نبود. اکنون  بیش از ۲۳۵ سال از اعلان پایتختی شهر تهران می‌گذرد، و به نقل از کتاب حمید رضا حسینی،۷ دوره مدیریتی را با توجه به رویکردهای متفاوت، این شهر از سر گذرانده است.

 • بهره مندی از ظرفیت کارمندان از عوامل موثر عملکرد مطلوب مدیریت شهری است

  بهره مندی از ظرفیت کارمندان از عوامل موثر عملکرد مطلوب مدیریت شهری است

  هفته اول شهریور ماه، مصادف با سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت نامگذاری شده است. تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی یادآور ماندگاری بزرگ مردانی است که خدمتگذاری بی ادعا؛ سیره، منش و روش آنان بود.

 • روز کارمند ارج نهادن به جایگاهی والا در نظام اسلامی است

  روز کارمند ارج نهادن به جایگاهی والا در نظام اسلامی است

  شهردار منطقه۲ در گرامیداشت هفته دولت و روز کارمند با صدور پیامی فرا رسیدن روز کارمند را تبریک گفت .

 • خدمات رسانی به شهروندان در شرایط کرونایی

  خدمات رسانی به شهروندان در شرایط کرونایی

  شهردار منطقه ۱۵ در یاداشتی نوشت: شیوع ویروس کرونا در سطح جهان و مواجهه با آن شوک بزرگی بود که مردم دنیا را با مشکلاتی روبرو کرد. از آنجا که پیش بینی می شد، این مهمان ناخوانده در مدت زمان کوتاهی قصد رفتن ندارد و ناگزیر به زندگی در این شرایط هستیم، مدیریت شهری در کنار عمل به بخشنامه های مرتبط و رعایت پروتکل های بهداشتی، از ابتدا همت خود را به کار گماشت تا با برنامه ریزی مناسب؛ در این شرایط نیز بتواند خدمات رسانی بهینه به شهروندان را در سرلوحه کارها داشته باشد.

 • روابط عمومی هوشمند؛ ویترین شهر توسعه یافته

  روابط عمومی هوشمند؛ ویترین شهر توسعه یافته

  مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۶ در یادداشتی نوشت: شهر هوشمند، شهری است که بر مبنای داده مدیریت می‌شود، نقش فناوری در آن پررنگ است و این مساله بر افزایش کیفیت زندگی شهروندان و تصمیم گیری‌های مبتنی بر داده در مدیریت شهری تاثیر می‌گذارد.

 • نبود نظارت و آمادگی در برابر حادثه چالش مدیریت بحران در تهران

  یادداشت تصویری پنجاه و هفتم

  نبود نظارت و آمادگی در برابر حادثه چالش مدیریت بحران در تهران

  تاب آوری ابعاد گوناگونی دارد و فقط از جنبه فیزیکی نباید به آن پرداخت./با همه اقدامات انجام‌شده نمی‌شود گفت تهران بیش از ۲۰ درصد برای زلزله ۷ ریشتری آمادگی داشته باشد.